BankalarSigorta

SGK Prim Ödemesi Yapılan Bankalar

SGK eski adıyla SSK prim ödemesi yapılabilen bankalara ilişkin güzel bir yazı hazırladım. Lafı çok fazla eveleyip gevelemeden bankalardan nasıl borç prim ödemesi yapabileceğinizi anlatmak istiyorum.

Adını duyduğunuz birçok bankanın SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tahsilat anlaşması olduğundan dolayı herhangi bir bankanın şubesine giderek prim ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, bankaların internet şubeleri ve ATM’leri aracılığıyla da SGK prim ödemeleri kolayca yapılabiliyor.

Ziraat Bankası’ndan SGK Prim Ödemeleri

Sanıyorum ki, SGK ödemeleri için en sık kullanılan bankalardan biri Ziraat Bankası, çünkü aylar önce ATM’de sıra beklerken bir vatandaş benden SGK prim ödemesinin nasıl yapıldığına dair bir soru sormuştu. Elbette yardımcı oldum ve hatırladığım kadarıyla ATM’de kartsız işlemler menüsünden ödemeler ve ardından SGK’yı seçmiştik. Prim ödemesi yapacağımız şahsın T.C. kimlik numarasını girdiğimizde herhangi bir miktar girmeden sistem otomatik olarak şahsın ödemesi gereken borcu ekranda göstermişti. Ödeme butonuyla SGK prim ödemesi gerçekleştiren vatandaşın daha sonra para üstünü de ATM’den alabildiğini hatırlıyorum.

Yani kolayca bir vatandaşlık numarasıyla, hiçbir banka kartı olmadan prim ödemesi Ziraat Bankası ATM’lerinde gerçekleştirilebiliyor. Bunun dışında tabii ki, Ziraat Şubeleri ve diğer ödeme kanallarıyla da borç ödeyebiliyorsunuz.

İş Bankası SGK Prim Ödemesi

İş Bankası ATM ve internet şubesinden de kolayca SGK ödemesi yapılabiliyor. Ödemelerinizi Bankamatik kartınızla veya Maximum kredi kartı ile gerçekleştirebiliyorsunuz. Öte yandan sgk.gov.tr üzerinden de prim ödemelerini İş Bankası kartlarıyla yapabiliyorsunuz bunun için banka sizden 1 TL tutarında işlem masrafı kesiyor. Bunu da belirtmek istiyorum.

Garanti ve Finansbank SGK Prim Ödemeleri

Garanti Bankası’nın internet şubesi ve diğer tahsilat kabul eden ATM ve şube kanallarıyla ödeme yapmanız mümkün. Başka bir alternatif olarak da Finansbank şubeleri yoluyla da SGK prim ödemelerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu yazıda sizlere bankalar konusunda birkaç örnek göstermek istedim. Gördüğünüz gibi SGK prim ödemeleri için oldukça çeşitli ödeme alternatifleri bulunuyor. Örnek verdiğim bankalardan ziyade bildiğiniz diğer tüm bankalarda da ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Hali hazırda herhangi bir internet şubesi kullanıyorsanız “ödemeler” menüsünden veya herhangi bir bankanın kartsız işlem sekmesinden veya en kötü ihtimalle şubelerden prim ödemelerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu