Bankalar

Vakıf Katılım Bankası için Düğmeye Basıldı

03.03.2015 – 17.23 Güncelleme: VakıfBank tarafından yapılan açıklamaya göre yeni Vakıf Katılım Bankası AŞ, VakıfBank tarafından değil “Vakıflar Genel Müdürlüğü” tarafından kurulacak. Güncelleme öncesinde yer alan hatadan dolayı özür dileriz.

03.03.2015 – 10.11 Eski: Halkbank ve Ziraat Bankası’ndan sonra VakıfBank da katılım bankası kurmaya ilişkin onayı aldı.

Daha öncesinde Ziraat Bankası’nın ve Halkbank’ın katılım bankası kurma konusunda BDDK’dan onay aldığını yazmıştık. Bugün Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre Vakıf Katılım Bankası A.Ş’de katılım bankası kurabilmesi açısından aldığı izin karar olarak yayımlandı.

Vakıf Katılım Bankası‘nın 300 milyon ABD Doları karşılığı Türk Lirası sermayesi olacağı belirtildi. 1956 yılında kurulan VakıfBank, Türkiye Bankalar Birliği raporlarına göre geçen yıl aktif büyüklük baz alındığında ülkemizin en büyük 7. bankası olarak kaydedilmişti.

Vakıfbank sermaye dağılımı şu şekilde;

Vakıflar Genel Müdürlüğü: %43 (mazbut vakıflara)
Mülhak Vakıflar: %15,64
Halka arz edilen kısım: %25,18
T. Vakıflar Bankası Emekli Sandığı: %16,10

Kalan diğer sermaye kısmı ise hakiki ve hükmi şahıslara aittir.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir