Western Union Para Gönderme ve Para Çekme Nasıl Yapılır?

Western Union, her ne kadar çok sayıda farklı hizmetler sunsa da, genellikle yurt dışına para gönderme ya da yurt dışından para alma gibi uluslararası para transferlerini kolaylaştırmakla tanınıp biliniyor.

Western Union para gönderme ve alma sürecini gerçekten de oldukça ciddi bir şekilde kolaylaştırıyor. Hem alıcılar hem de gönderenler, para transfer işlemleri için Western Union acenteleri ve internet bankacılığını kullanabiliyor ve uluslararası para transferleri gerçek zamanlı döviz kurları ile gerçekleştiriliyor.

Western Union Nedir?

Western Union, dünya çapında binlerce Western Union acentesi aracılığı ile güvenli ve yaygın olarak kullanılabilen bir para transfer hizmetidir.

Western Union kullanarak dakikalar içinde para gönderip alabilirsiniz. Western Union, dünyanın hemen hemen her yerinde arkadaşlarınıza ve ailenize para göndermenin veya size gönderilerin paraları almanın en güvenilir yollarından biridir.

Western Union Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Western Union para gönderme işlemini iki farklı yolla yapabilirsiniz. Para göndermek için Western Union acentelerini kullanabilir ya da bazı bankaların internet bankacılığı kanallarını kullanabilirsiniz.

Acente ya da Banka Şubesinden Para Gönderme

Şubeden para göndermek istiyorsanız, size en yakın Western Union acentelerini ya da anlaşmalı banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Size en yakın Western Union acentelerini ve anlaşmalı banka şubelerini buradan bulabilirsiniz.

1. Bir Acente ya da Şube Seçin

Para göndermek için bir Western Union acentesini ya da anlaşmalı banka şubesini seçin. Geçerli kimlik belgenizi, transfer edeceğiniz parayı yanınıza alın ve Western Union noktasını ziyaret edin.

2. Geçerli Kimlik Belgenizi Gösterin

Yetkiliyle para transferinizin başlatılması için gereken işlem ayrıntılarını paylaşın ve geçerli kimlik belgenizi gösterin. Nüfus cüzdanı, pasaport ya da fotoğraflı sürücü belgesi geçerlidir.

3. Ödemeyi Nakit Olarak Yapın

Transfer ödemesini yapın. Bu aşamada ayrıca transfer ücretini de ödemeniz gerekecek ve ücret hesaplanıp yetkili tarafından size aktırılacaktır. Western Union masraf, komisyon ve ücret tablosunu buradan görebilirsiniz.

4. Paranızı Gönderdiniz

Para gönderme işleminiz tamamlandı. Yetkili sizinle bir para transfer kontrol numarası (MTCN) vermiş olacak. Bu numarayı alıcıyla paylaşın. Alıcının bu kontrol numarası ve kimlik belgesi ile gönderdiğiniz parayı çekmesi mümkün olacak.

İnternet Bankacılığı Aracılığıyla Online Para Gönderme

İnternet bankacılığı aracılığıyla Western Union’dan online para gönderme işleminizi aşağıdaki bankaların internet şubesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz:

  • Akbank
  • Garanti BBVA
  • İş Bankası
  • Şekerbank
  • Yapı Kredi

1. Banka Hesabınıza Giriş Yapın

Western Union’ın anlaşmalı olduğu yukarıdaki bankalardan herhangi birinde bulunması gereken aktif internet bankacılığı hesabınıza giriş yapın.

2. Transfer Bilgilerini Doldurun

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Western Union”, “Para Transferleri” ya da “Para Aktarma” seçeneklerinden birini bulmanız ve bir gönderim formuna ulaşmanız gerekir. Formu bulduğunuzda alıcının adını, alıcı ülkeyi ve tutarı girip transfer ödemesini tamamlayın.

3. Paranız Gönderildi

İşleminiz tamamlandığında bir dekont ve para transferi kontrol numarası (MTCN) ekranda görünecek. Bu numarayı alıcınızla paylaşın. Alıcı bu kontrol numarası ve kimlik belgesi ile gönderdiğiniz tutarı alabilecek.

Western Union Para Çekme Nasıl Yapılır?

Western Union ile gönderilen parayı almanın üç farklı yolu vardır. Acente veya anlaşmalı banka şubelerini ziyaret etmek, internet bankacılığı ya da ATM kullanmak bu yollar arasında yer almaktadır.

Hangi yolu kullanırsanız kullanın, para almak için temel transfer ayrıntılarını bilmeniz gerekir. Bu ayrıntılar göndericinin adı soyadı, paranın gönderildiği ülke, paranın tutarı ve gönderici tarafından size iletilen MTCN olarak da bilinen para transfer kontrol numarasıdır.

1. Acente veya Şube

Tercih ettiğiniz bir Western Union acentesi ya da anlaşmalı banka şubelerinden herhangi birini şahsen ziyaret edin. Temsilciyle transfer detaylarını paylaşın ve paranızı alın. Bazı durumlarda bir form doldurmanız istenebilir. Bu form temsilci tarafından size verilecektir.

2. İnternet Bankacılığı

Akbank, Garanti BBVA, Yapı Kredi, Şekerbank ya da İş Bankası’ndan herhangi birinde aktif olarak internet bankacılığı kullanıyorsanız, internet şubenize giriş yapın. Wester Union seçeneğini bulun. Transfer detaylarını girin ve adınıza gelen paranın aktarılmasını istediğiniz hesabınızı seçin. Bu seçimin ardından paranız ilgili hesaba aktarılacaktır.

ABD doları ya da euro gibi bir döviz cinsinden para almışsanız ve dövizinizi yerel para birimine çevirmek istemiyorsanız, paranızın aktarılmasını döviz hesabınızı seçebilirsiniz. Döviz hesabınız bulunmuyorsa, döviz hesabı nasıl açılır bağlantısından bilgi alabilirsiniz.

Gönderilen para döviz cinsindense ve döviz hesabı seçmezseniz, paranız yerel para birimine bankanızın anlık kurları üzerinden dönüştürülerek hesabınıza aktarılacaktır.

3. ATM’ler

İnternet bankacılığı ile para alma yönteminde sıraladığımız bankalarda aktif bir hesabınız varsa, bu bankaların ATM’lerinden de paranızı alabilirsiniz. Bunu yapmak için ATM’deki işlem menüsünden Wester Union seçeneğini bulmanız yeterli olacaktır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu