Bankalar

Türkiye’de Yabancılara Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye’de bir banka hesabına ihtiyacınız var ancak bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil misiniz? Yine de ülke sınırları içinde bir yabancı uyruklu olarak banka hesabı açabilirsiniz.

Türkiye’ye sıklıkla seyahat ediyorsanız, Türkiye’de bir öğrenciyseniz ya da Türkiye’de yaşamayı ve çalışmayı düşünüyorsanız, bir banka hesabı açmak için vakit çoktan gelmiş demektir.

Geçmişte, bir yabancı olarak banka hesabı açmak, Türkiye’de biraz karmaşıktı. Gerçekleştirilen son düzenlenmelerin ardından, bu karmaşa ortadan kalktı ve ülkede banka hesabı açmak isteyen yabancılar kolayca hesap açabilir hale geldi.

Türkiye’de yabancı olarak bir banka hesabı açmak, gerekli hazırlık, uygun belgeler ve biraz sabırla mümkün.

Peki, Türkiye’de yabancılara nasıl banka hesabı açılır ve hangi bankalar yabancılara hesap açıyor? İşte bilmeniz gereken her şeyi burada anlatıyoruz.

Yabancılar Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

Hesap açılışı sırasında bankalar sizden belirli bilgi ve belgeleri sağlamanızı isteyeceklerdir. Yabancı uyruklu bir kişi olarak bankaların talep edeceği bilgi ve belgeleri toplayıp gerekli hazırlıkları yaparak kolayca bir banka hesabı açabilirsiniz.

Hesap açılışı sırasında talep edilecek belge ve bilgiler:

  • Pasaport
  • İkametgah adresi
  • Vergi numarası
  • Mobil telefon numarası

Hesap açılışı sırasında pasaport gereklidir ve mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Hesap açılışı sırasında sizden talep edilecek belgelerden bir diğeri de ikametgah adresi olacaktır. Bu nedenle henüz resmi olarak ikamet ettiğiniz bir adres bulunmuyorsa ilk başta bir tebligat adresi belirmekle işe koyulabilirsiniz. İkametgah adresi, vergi numarası almak için de gerekli olacaktır.

Türkiye’de banka hesabı açmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin vergi numarası da sağlamaları gerekmektedir. Vergi numarasını vergi dairelerinden kolayca alabilirsiniz. Vergi numarası almak için pasaportunuz ve ikametgah adresiniz yeterli olacaktır.

Bazı bankalar hesap açılışı için Türkiye’deki GSM operatörlerinden alınmış bir mobil telefon numarası talep ediyorlar. Bu, bazı bankalarda zorunlu değil ancak banka hesabınıza ulaşmak için internet şubesi gibi kanalları kullanmak istiyorsanız, Türk operatör şirketlerinden bir mobil hat almanız gerekli olacaktır. Turkcell, Vodafone ya da Turk Telekom gibi Türk operatör şirketlerinden ön ödemeli veya faturalı bir mobil hat satın alabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse Türkiye’deki bankalardan yabancı olarak bir banka hesabı açmak için pasaport, ikametgah adresi ve vergi numarası yeterli olmaktadır. Bunları sağladıktan sonra banka hesabı açabilir ve bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Hangi Bankalar Yabancılara Hesap Açıyor?

Türkiye’deki bankaların herhangi bir birinden banka hesabı açabilirsiniz. Türkiye’de yabancı uyruklu kişilerin en çok tercih ettiği bankalardan biri devlete ait Ziraat Bankası’dır. Mesela siz de Ziraat Bankası’ndan hesap açmayı düşünebilirsiniz.

Bir banka hesabının ihtiyaç ve beklentileri karşılaması önemlidir. Bankaların şube ya da ATM sayılarının bu anlamda bir kriter olduğunu düşünüyoruz. Bankaları ve hizmetlerini keşfetmek için Türkiye’deki en büyük bankalar listemize göz atabilirsiniz. Bu listede bankaların hem aktif büyüklük toplamları hem de şube sayıları yer alıyor.

En uygun bankayı bulmanıza yardımcı olacak bir diğer kriter, hesap açacağınız bir bankanın yabancı para birimi cinsinden hesap açılışını destekleyip desteklemediği olabilir. Türkiye’deki tüm bankalarda Türk lirası, ABD doları ve Euro para birimi cinsinden banka hesabı açabilirsiniz. Ancak İsviçre frangı, Kuveyt dinarı veya Suudi Arabistan riyali gibi para birimlerinden hesap açmak istiyorsanız seçenekleriniz biraz daha kısıtlı olabilir. Böyle bir niyetiniz varsa döviz hesabı önerileri listemize bakabilirsiniz.

Türkiye’de Açılan Bir Banka Hesabı ile Neler Yapılabilir?

Türkiye’deki bankalardan açacağınız bir banka hesabı ile paranıza özgürce erişebilir ve Türkiye’de bulunduğunuz sürece uluslararası masraflardan kaçınabilirsiniz.

Türkiye’de bulunan bir şirkette çalışıyorsanız ya da gelecekte çalışma planınız varsa, maaşınızı doğrudan banka hesabınız üzerinden alabilirsiniz.

Hesabınız açıldıktan sonra tarafınıza gönderilecek banka hesap kartı sayesinde alışveriş yapabilirsiniz. Aynı şekilde banka hesap kartınızı internet alışverişlerinde de kullanabilirsiniz. Banka kartınızı ATM’lerden hesabınıza para yatırma ve para çekme gibi işlemler için de kullanabilirsiniz.

Türkiye’deki banka hesapları temel olarak daha fazla faiz kazandırıyor. Tasarruflarınızı mevduat faizi ile değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bankanızdan yatırım fonları alarak da tasarruflarınızı değerlendirmeniz mümkün olacaktır.

Hesap Açılışı Sonrasında Kredi Kartı Alınabilir mi?

Türkiye’de bir banka hesabı açmanız, hesap açtığınız bankadan kredi kartı alabileceğinizi garanti etmez. Türkiye’de kredi kartı almak için gerekli şartlar bulunmakta ve kişilerin bu şartlara uygun olup olmadıklarına bakılmaktadır.

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kredi kartı alabilmesi için iyi bir kredi notu puanı ve belgelenebilir düzenli bir gelir şartı sağlayıp sağlamadığına bakılır. Yabancı uyruklu kişiler için de benzer şartların sağlanıp sağlanmadığına bakılmaktadır.

Bankalar, kredi kartı almak isteyen yabancı uyruklu kişilerden belgelenebilir bir düzenli gelir elde etmeleri şartıyla birlikte garantör talep etmektedirler. Bu konuda hakkında daha fazla bilgiyi yabancılar kredi kartı alabilir mi yazımızda bulabilirsiniz.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir