Türkiye’de Yabancılara Banka Hesabı Nasıl Açılır?

18.04.2022

Türkiye’de bir banka hesabına ihtiyacınız var ancak bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil misiniz? Yine de ülke sınırları içinde bir yabancı uyruklu olarak banka hesabı açabilirsiniz.

Türkiye’ye sıklıkla seyahat ediyorsanız, Türkiye’de bir öğrenciyseniz ya da Türkiye’de yaşamayı ve çalışmayı düşünüyorsanız, bir banka hesabı açmak için vakit çoktan gelmiş demektir.

Geçmişte, bir yabancı olarak banka hesabı açmak, Türkiye’de biraz karmaşıktı. Gerçekleştirilen son düzenlenmelerin ardından, bu karmaşa ortadan kalktı ve ülkede banka hesabı açmak isteyen yabancılar kolayca hesap açabilir hale geldi.

Türkiye’de yabancı olarak bir banka hesabı açmak, gerekli hazırlık, uygun belgeler ve biraz sabırla mümkün.

Peki, Türkiye’de yabancılara nasıl banka hesabı açılır ve hangi bankalar yabancılara hesap açıyor? İşte bilmeniz gereken her şeyi burada anlatıyoruz.

Yabancılar Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

Hesap açılışı sırasında bankalar sizden belirli bilgi ve belgeleri sağlamanızı isteyeceklerdir. Yabancı uyruklu bir kişi olarak bankaların talep edeceği bilgi ve belgeleri toplayıp gerekli hazırlıkları yaparak kolayca bir banka hesabı açabilirsiniz.

Hesap açılışı sırasında talep edilecek belge ve bilgiler:

 • Pasaport
 • İkametgah adresi
 • Vergi numarası
 • Mobil telefon numarası

Hesap açılışı sırasında pasaport gereklidir ve mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Hesap açılışı sırasında sizden talep edilecek belgelerden bir diğeri de ikametgah adresi olacaktır. Bu nedenle henüz resmi olarak ikamet ettiğiniz bir adres bulunmuyorsa ilk başta bir tebligat adresi belirmekle işe koyulabilirsiniz. İkametgah adresi, vergi numarası almak için de gerekli olacaktır.

Türkiye’de banka hesabı açmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin vergi numarası da sağlamaları gerekmektedir. Vergi numarasını vergi dairelerinden kolayca alabilirsiniz. Vergi numarası almak için pasaportunuz ve ikametgah adresiniz yeterli olacaktır.

Bazı bankalar hesap açılışı için Türkiye’deki GSM operatörlerinden alınmış bir mobil telefon numarası talep ediyorlar. Bu, bazı bankalarda zorunlu değil ancak banka hesabınıza ulaşmak için internet şubesi gibi kanalları kullanmak istiyorsanız, Türk operatör şirketlerinden bir mobil hat almanız gerekli olacaktır. Turkcell, Vodafone ya da Turk Telekom gibi Türk operatör şirketlerinden ön ödemeli veya faturalı bir mobil hat satın alabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse Türkiye’deki bankalardan yabancı olarak bir banka hesabı açmak için pasaport, ikametgah adresi ve vergi numarası yeterli olmaktadır. Bunları sağladıktan sonra banka hesabı açabilir ve bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Hangi Bankalar Yabancılara Hesap Açıyor?

Türkiye’deki bankaların herhangi bir birinden banka hesabı açabilirsiniz. Türkiye’de yabancı uyruklu kişilerin en çok tercih ettiği bankalardan biri devlete ait Ziraat Bankası’dır. Mesela siz de Ziraat Bankası’ndan hesap açmayı düşünebilirsiniz.

Bir banka hesabının ihtiyaç ve beklentileri karşılaması önemlidir. Bankaların şube ya da ATM sayılarının bu anlamda bir kriter olduğunu düşünüyoruz. Bankaları ve hizmetlerini keşfetmek için Türkiye’deki en büyük bankalar listemize göz atabilirsiniz. Bu listede bankaların hem aktif büyüklük toplamları hem de şube sayıları yer alıyor.

En uygun bankayı bulmanıza yardımcı olacak bir diğer kriter, hesap açacağınız bir bankanın yabancı para birimi cinsinden hesap açılışını destekleyip desteklemediği olabilir. Türkiye’deki tüm bankalarda Türk lirası, ABD doları ve Euro para birimi cinsinden banka hesabı açabilirsiniz. Ancak İsviçre frangı, Kuveyt dinarı veya Suudi Arabistan riyali gibi para birimlerinden hesap açmak istiyorsanız seçenekleriniz biraz daha kısıtlı olabilir. Böyle bir niyetiniz varsa döviz hesabı önerileri listemize bakabilirsiniz.

Türkiye’de Açılan Bir Banka Hesabı ile Neler Yapılabilir?

Türkiye’deki bankalardan açacağınız bir banka hesabı ile paranıza özgürce erişebilir ve Türkiye’de bulunduğunuz sürece uluslararası masraflardan kaçınabilirsiniz.

Türkiye’de bulunan bir şirkette çalışıyorsanız ya da gelecekte çalışma planınız varsa, maaşınızı doğrudan banka hesabınız üzerinden alabilirsiniz.

Hesabınız açıldıktan sonra tarafınıza gönderilecek banka hesap kartı sayesinde alışveriş yapabilirsiniz. Aynı şekilde banka hesap kartınızı internet alışverişlerinde de kullanabilirsiniz. Banka kartınızı ATM’lerden hesabınıza para yatırma ve para çekme gibi işlemler için de kullanabilirsiniz.

Türkiye’deki banka hesapları temel olarak daha fazla faiz kazandırıyor. Tasarruflarınızı mevduat faizi ile değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bankanızdan yatırım fonları alarak da tasarruflarınızı değerlendirmeniz mümkün olacaktır.

Hesap Açılışı Sonrasında Kredi Kartı Alınabilir mi?

Türkiye’de bir banka hesabı açmanız, hesap açtığınız bankadan kredi kartı alabileceğinizi garanti etmez. Türkiye’de kredi kartı almak için gerekli şartlar bulunmakta ve kişilerin bu şartlara uygun olup olmadıklarına bakılmaktadır.

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kredi kartı alabilmesi için iyi bir kredi notu puanı ve belgelenebilir düzenli bir gelir şartı sağlayıp sağlamadığına bakılır. Yabancı uyruklu kişiler için de benzer şartların sağlanıp sağlanmadığına bakılmaktadır.

Bankalar, kredi kartı almak isteyen yabancı uyruklu kişilerden belgelenebilir bir düzenli gelir elde etmeleri şartıyla birlikte garantör talep etmektedirler. Bu konuda hakkında daha fazla bilgiyi yabancılar kredi kartı alabilir mi yazımızda bulabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Uğur dedi ki:

  Mobil telefon numarası illa o kişinin üzerine mi olması gerekiyor?

  1. Konupara Ekibi dedi ki:

   Merhabalar, telefon numarasının hesap açmak isteyen kişinin adına olması gerekmiyor fakat iletişim ve güvenlik için bankalar talep ediliyor. Bununla birlikte, telefon şubesi ve mobil uygulama gibi hizmetlerin kullanılması için de bir mobil telefon numarası gerekiyor.

 2. Leyla dedi ki:

  Enpara’ya online olarak başvuru yapabilirsiniz. Gereken belgeler zamanı geçmemiş oturma izni ve pasaport. Online olarak çok kolay başvurabilirsiniz. Şube yok, QNB Finansbank’ın bir yan iştirakidir. Para yatırma ve para çekme işlemleri QNB Finansbank ATM’lerinden yapılıyor. EFT veya havale yapıldığında masraf alınmıyor.

 3. Muzaffer Yıldırım dedi ki:

  Yabancı (Suriyeli) ortaklarla kurduğumuz şirket adına Ticari Hesap açma talebimi neredeyse bütün bankalar kabul etmiyorlar. Söz konusu duruma nasıl bir çözüm bulabileceğime dair bilgisi olan varsa paylaşabilir mi lütfen?

 4. Marria dedi ki:

  Merhabalar ben İsveç’te yaşıyorum Türkiye’de ikametgah kartım var, hangi bankada hesap açabilirim?

  1. Konupara Ekibi dedi ki:

   Merhabalar, ikametgah adresinin yanı sıra Türkiye’de bir vergi numarası ve mobil telefon numarasına da sahip olmanız gerekir. Bunlarla birlikte herhangi bir bankaya şahsen başvuru yaparak hesap açabilirsiniz.

 5. Mike Chill dedi ki:

  Bu hesapların vatandaşı olduğum ülkeye bildirimi var mıdır?

  1. Anonim dedi ki:

   Türkiye ile ülkeniz arasında bir anlaşma varsa raporlama yapılabilmektedir. Örneğin Türkiye’deki bankalar, “Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası” (FATCA) çerçevesinde ABD vatandaşlarının Türk bankalarındaki varlıklarını ABD’ye raporlamaktalar.

 6. İbrahim dedi ki:

  Merhabalar ben Arnavutluk vatandaşıyım ve Türkiye’de banka hesabı açmak için vergi numarasını nasıl alabiliyoruz benim şuan herhangi bir oturma izni veya resmi olarak oturduğum bir ikametgah adresi yok. Bu durumda ne yapmalıyım? Teşekkürler.

  1. Halil Fırat dedi ki:

   Merhabalar. Vergi numarası almak kolaydır. Adresinize en yakın vergi dairesine giderek bir vergi numarası alabilirsiniz. Ama vergi numarası almak için pasaportun yanı sıra ikametgah adresi de sağlamanız gerekir.

 7. Sonya dedi ki:

  Selamlar. Bende Türkmenistan vatandaşıyım ve Türkiye’de banka hesabı açmak istiyorum. Belgelerden başka başlangıç olarak nakit para isteniyor mu, isteniyor ise ne kadar? Teşekkürler.

 8. Ferhat dedi ki:

  Ben Azerbaycan vatandaşıyım. Türkiye’de yaşıyorum. Oturma izni yani T.C kimliğim var. Ama hesap açmak için Ziraat Bankası’na gittim 5000 dolar nakit para istendi. Diğer bankalar ne kadar istiyor. Bir bilginiz var mı?

 9. Özlem dedi ki:

  Merhaba benim Türkiye’de banka hesabım var, yurt dışından para aktaracağım ama form doldururken adres istiyor. Bankada hesap açarken yurt dışında kalıyor diye adres beyan etmiştim. Türkiye adresim yok, bu durumda adres bölümüne nerenin adresini yazacağım?

  1. Yağız dedi ki:

   Türkiye’de bir yerleşim yeri adresinizin olmadığını söylüyorsunuz, böyle bir durumda en doğrusu mevcut adresinizi yazmanız olacaktır. Ayrıca ne yapmanız gerektiğinden emin değilseniz konu hakkında bankanızın çağrı merkezinden de destek alabilirsiniz.

  2. Mehmet dedi ki:

   Siz hangi bankadan hesap açtınız?

 10. Ali dedi ki:

  İyi günler Almanya’da yaşıyorum Alman vatandaşıyım ING Bank’ta hesap açmak istiyorum, mavi kartım var, mavi kart bir işe yarıyor mu bu durumda ve gerekli olan nelerdir? Teşekkürler.

  1. Berk dedi ki:

   Merhaba, mavi kart varsa bankacılık işlemlerinizi ek bir belge gereksinimi olmadan yapabilirsiniz. Mavi kart bankalar tarafından bir kimlik belgesi olarak kabul edilmektedir.

 11. Zeki dedi ki:

  Merhaba, Türk vatandaşıyım ve Almanya’da yaşıyorum. Türkiye’de bir banka hesap açmak istiyorum, neler gerekli? Teşekkürler.

  1. Berk dedi ki:

   Merhabalar, hesap açılışı sırasında talep edilecek belge ve bilgiler yazı içeriğinde belirtilmiştir. Buna göre pasaport, mobil telefon numarası, vergi numarası ve ikamet adresi hesap açmak için gereklidir.

  2. Sagina dedi ki:

   Selam Kazakistan vatandaşıyım oturma iznim var hesap açmak istiyorum minimum kaç dolar ile hesap açabilirim?

 12. Aziz dedi ki:

  Merhaba, ben Özbekistanlıyım şu an Türkiye’deyim sizin bankadan hesap açmak istiyorum ve paralarım ne kadar güvende olur?

  1. Yağız dedi ki:

   Selamlar, ülkemizdeki bankalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından kontrol edilmektedir. Aynı zamanda bu kurum ülkemizdeki yerli ya da yabancı uyruklu tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerini korumaktadır. Ayrıca mevduat hesaplarında 100.000 TL’ye kadar devlet güvencesi sağlanmaktadır.

 13. Andre dedi ki:

  Merhaba ben İran asıllı bir Fransız vatandaşıyım. İstanbul’da bir şirkette çalışmak istiyorum. Bu amaçla hesap açabilmem için ne gerekiyor, açıklayabilir misiniz?

  1. Berk dedi ki:

   Pasaport, ikametgah adresi, vergi numarası ve mobil telefon numarası banka hesabı açmak için yeterlidir. Maaş hesabınızı açacağınız banka ya da çalışmak üzere olduğunuz şirket konu hakkında daha detaylı bilgi verecektir.

 14. Toyly Muhamedov dedi ki:

  Merhaba, ben Türkmenistan vatandaşıyım, şu anada Türkmenistan’da oturuyorum. Ben sizlerin bankadan hesap açmak istiyorum ve ne yapmam gerekiyor?

  1. Anonim dedi ki:

   Selamlar, öncelikle Türkiye’de bir ikametgah adresi sağlamanız gerekiyor. Bunun ardından pasaport, vergi numarası ve Türkiye’den alınmış bir mobil hat numrası hesap açmanız için yeterli olacaktır.