Yabancılar Kredi Çekebilir Mi?

21.01.2022

Ülkemiz, Türkiye’de yabancı uyruklu kişilerin bankalardan kredi alıp, alamayacağını ilişkin olarak bugün Yabancılar kredi çekebilir mi? sorularınıza açıklık getirmeye çalışacağız.

Uzatmadan hemen cevap verelim, evet çekebilirler. Hangi ülke vatandaşı olursa olsun fark etmeksizin yabancı uyruklu bir kişi Türkiye’nin herhangi bir bankasından kredi çekmek için talepte bulunabilir ve kredi alabilir. Hatta bazı bankalar özel hizmetleri çerçevesinde yabancı kişilere ihtiyaç kredisi yanı sıra konut ve mortgage kredisi gibi ürünler kullandırabilirler. Bu örnek ürünleri birazdan tek tek anlatacağız. Fakat, bundan önce bazı şartlar ve koşulları sağlamanız gerekiyor bu şartlara bir bakalım.

Daha öncesinde yazdığımız, Yabancılar Kredi Kartı Alabilir mi? isimli yazımızda da yabancı kişilerin ülkemizde bu ürünleri belirli koşullar altında kullanabileceklerini belirtmiştik aynı şartlar krediler içinde geçerli. Biraz daha açıklayalım; Türkiye bankalarından kredi almak isteyenlerin bir garantör eşliğinde başvuru yapmaları gerekir. Bunun dışında, oturma izni, yabancı kimlik belgesi ve/veya çalışma izni kredi başvurusu esnasında istenilen belgeler arasında yer almaktadır.

Türkiye’nin En Büyük Bankaları arasında aktif büyüklük toplamıyla ikinci banka olan İş Bankası, yabancı uyruklu kişilere özel kredi veren bankalardan biridir. Yatırım veya oturma amacıyla ülkemizde konut almak istiyorsanız uygun faiz oranlarıyla İş Bankası tercihleriniz arasında olabilir. Bunun dışında, faizsiz olarak hizmet veren katılım bankalarından biri olan Türkiye Finans da yabancı kişilere kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Türkiye Finans faizsiz çalıştığından dolayı çekeceğiniz kredi için kar payı almakta ve minimum 2 maksimum 120 ay vadeye kadar kredi verebilmektedir. Soru ve görüşleriniz için bize yorumlardan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Selvi dedi ki:

  Merhabalar ben 5 senedir çalışma izinliyim. Türkiye’den ev almak istiyorum kredi çekebilir miyim.

 2. Pozilova Zilolagon dedi ki:

  Ben Özbekistan vatandaşıyım Türk vatandaşıyla evliyim ihtiyaç kredisi alabilir miyim?

  1. Konupara Ekibi dedi ki:

   Merhabalar, yabancı uyruklular için kredi başvuru şartlarını yerine getirdiğiniz takdirde kredi kullanabilirsiniz. Yabancı uyruklu vatandaşların kredi başvurularında çoğu zaman garantör talep edilmektedir.

 3. İslom dedi ki:

  Merhaba. Ben kredi değil normal hesap numarası açtırmak istiyorum ve Visa kart olması için hangi bankaya başvuru yapmam gerekir. İlginiz için teşekkürler.

  1. Berk dedi ki:

   Merhabalar, ülkemizdeki bankaların birçoğu Mastercard, Visa ve Discover ile anlaşmalıdır. Başvuru sırasında banka müşteri temsilcisine talebinizi ileterek kartınızın Visa olarak basılmasını sağlayabilirsiniz.

 4. Ali dedi ki:

  Merhaba. Ben gecen yıl euro bloke ettim ve kredi kart aldım Ziraat’ten. Simdi acaba döviz bloke edilirse banka vadeli hesapta bana kredi verir mi acaba Ziraat’ten bilen var mı? Yani garantör bloke param olsun döviz cinsinden.

  1. Berk dedi ki:

   Merhabalar, bloke teminat kredi kartı için işe yarayan bir uygulama fakat kredi için şartlar çok farklı. Bu şekilde kredi almanız mümkün olmayabilir.

  2. Ali dedi ki:

   Teşekkürler. Şartların neyi farklı? Zaten para bloke oluyor da hatta faizle ödeyeceğim.

 5. Kürşat Çelik dedi ki:

  Danimarka’dan bir bayan arkadaşım gelecek Türkiye bankalarında oturma izni veya çalışma izni olmadan kredi çekebiliyor mu?

  1. Yağız dedi ki:

   Çalışma izni şart olmamakla birlikte Türkiye’de bir ikamet adresi gösterilmesi gerekmektedir. Bunun dışında kredi için belgelenebilir bir gelir şartı koşulur ve bankalar garantör talep edebilir.

 6. Günay dedi ki:

  Merhaba, ben alman vatandaşıyım Türkiye’de yaşıyorum mavi kartım var ama burada değil kredi çekmek media markt gibi yerlerde taksitle de bir şey alamıyorum. Sebebi TC mi girdiklerinde sistem kapalı diyor. Vergi numarası almam mı gerekiyor, birde oturumu buraya aldırmam mı lazım? Teşekkürler.

  1. Yağız dedi ki:

   Merhaba, kredi de dahil olmak üzere bankacılık ürünlerini kullanabilmeniz için Türkiye’de bir adres göstermeniz ve vergi numarasına sahip olmanız gerekir.

 7. Anonim dedi ki:

  Merhabalar ben Türkiye’de 3 senedir yaşıyorum üniversite öğrencisiyim. Bugün iş bankasına gittim ve kredi çekmek istediğimi söyledim vermediler, bir de garantör ne demek oluyor?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, garantör alacağınız kredi ve oluşacak kredi geri ödemeleri gibi konularda sizin için bankaya güvence vererek bunun gerçekleşmesini sağlayan bir kişi ya da kurumdur. Garantörü bir kefil olarak da düşünebilirsiniz.

 8. Tarana dedi ki:

  Ben Azerbaycan vatandaşıyım. Türkiye’de yasıyorum çocuğum var, Türk vatandaşı eşim vefat etti emekliyim kredi çekmek istiyorum ama vermiyorlar.

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, kredi başvurusu yaptığınız banka ile görüşerek başvurunuzun neden olumsuz sonuçlandığına dair daha detaylı bilgi almanızı tavsiye ediyoruz. Gerekli şartlar sağlandığı takdirde kredi alınabilmekte, şartlar sağlanmadığı takdirde kredi verilememektedir.

 9. Poor doctor dedi ki:

  Ozel bir soru soracagim, ben yillardir Turkiye’de ikamet ettim, okudum mezun oldum acikcasi, ilerde de burda yasamayi pilanliyorum. okudum mezun oldum ve yakinda işe baslayacagimi de biliyorum ama biraz rahat hareket edecek kadar 5000tl gibi kredi istemek icin bu kadar sart aramak dogru mu? Sadece benim durumda olan birine durumumu anlayip az miktarda kredi veren banka var mi? Tesekkur ederim simdiden

  1. Konupara dedi ki:

   Merhaba, yabancı uyruklu kişilerden talep edilebilen “garantör” dışında, Türk vatandaşları için de benzer şartlar söz konusudur. Kısaca, bankalar ikna olmak istiyor. Bunun için de haklı olarak kredi geçmişi, aylık gelir bilgilerini esas alıyor ve hatta gerektiğinde kefil talep edebiliyorlar. İstenen şartlar sağlandığında da kredi almak mümkün oluyor.

 10. Lego dedi ki:

  Merhaba, kefil olarak gosterecegim kisi Tc vatandasi olmasi yetiyor mu yoksa onda aranan herhangi bir şart var mi

  1. Konupara dedi ki:

   Merhaba, kefillerin bilgileri de Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulmaktadır. Buradan hareketle, kefil olacak kişilerin de finansal performansının uygun olması gerekir. Temiz bir kredi geçmişi, yeterli düzeyde aylık gelir gibi durumlar kefil olacak kişilerde olması gereken bazı unsurlardır.

 11. Bulent dedi ki:

  Fransa dan e emekli olan fransiz vatandaşı. Ve kisi suan turkiyede yaşıyor. İkamet teskere. Karti da var. Konut kredisi alabilir mi .ve banka kefil istiyormu. Tsk

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, bankalar yabancı uyruklu vatandaşlardan garantör (kefil) talep etmektedirler. Yabancı uyruklu vatandaşlar için konut kredisi alma şartlarını şuradaki yazımızdan inceleyebilirsiniz: https://konupara.com/bankalar/krediler/yabancilara-konut-kredisi-6299/ Gerekli şartların sağlanması halinde konut kredisi alabilmeniz mümkün olacaktır.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

  2. Mercan dedi ki:

   Merhaba ben Türkmenistan vatandaşıyım. Oturma iznim var. İstanbul’da ev sahibi olmak istiyorum. Garantör bulursam hangi banka bana 100000 tl kredi verebilir ve en uzun kaç senelik verebilir?

 12. Bulent dedi ki:

  Peki bankalar kefil istiyormu. Yabancilar icinn

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, bankalar yabancı uyruklu bireylerden kefil yerine geçebilecek garantör talep etmektedirler.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 13. mehmer dedi ki:

  TEB banka verir mi yapancilara ?

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, gerekli şartlar sağlandığı takdirde ve bankanın değerlendirmesinde kredi almanızda sakınca bulunmazsa verilebilir.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 14. Murat dedi ki:

  Ben yabancı uyruklu öğrenciyim hangi bankalar kredi kartı verir iş bankasından başka

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, pek çok banka gerekli şartlar sağlandığı takdirde kredi verebilmektedir. Tek tek bankaları yazmamız yerine aslında her birini alternatif olarak düşünebilirsiniz.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 15. ibrahim dedi ki:

  merhaba bendeniz ibrahim seccadi iran lıyım .. kaç sene dir türkiyede ikamet ediyorum ve bir ara bir şirkette çalışma izni alıp çalıştım ve 10 ay sigorta oldum sonra kaç aylıkta kendim isteğe bağlı sigorta olup türkiye de kalmaya devam ettim ve yeni 2 aylık çalışma izni ve sigortam var 4 senelik zaman zarfı içerisinde sürekli olarak türkiyede ailece ikamet ettim .. sorum şu .. bana türkiyenin hangi bankalarından konut kredisi çıkar ? benden istenilen belgeler ne dir ? ve kredi için çalışma izni süresi kaç senelik olmalıdır ? sağolun .. iyi günler ..