Yabancılar Kredi Kartı Alabilir mi?

21.01.2022

Bugün bir okurumuzdan gelen yorum üzerine bu yazıyı hazırlamak istedik. Türkiye’de bulunan yabancılar kredi kartı alabilir mi ve hangi banka yabancılara kredi kartı verir? bu iki sorunun cevabını sizlere elimizden geldiğince net bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Evet, Türkiye’ye yerleşen veya geçici bir süreliğine de olsa (çalışma izni gibi) ülkemizde bulunan yabancı uyruklu kişiler kredi kartı başvurusu yapabilirler. Hangi banka olduğu fark etmiyor, istenilen herhangi bir bankaya kredi kartı başvurusu yapılabilir. Buraya kadar bir sorun yok, cevap gayet açık: yabancı uyruklu olsanız dahi kredi kartı alabilirsiniz.

Fakat, ülkemizdeki bankalar güvence konusunda hassas olduklarından dolayı, yabancı uyruklu kişilerden kesin olarak bir garantör talep ederler. Bankalar, alacağınız kredi kartı sonucunda meydana gelmesi muhtemel borç ve yükümlükleri garantör aracılığıyla güvence altına almak isterler. Bunun dışında genel olarak 18 yaşını geçmiş olmanız ve düzenli, belgelenebilir bir gelire sahip olmanız gerekir. Bu şartları sağladığınız takdir de dilediğiniz bir bankadan kredi kartı alabilirsiniz.

Ülkemizdeki bankalar internet üzerinden yapılan kredi başvurularına ön onay niteliğinde cevap vermektedirler ve genel bazda bu tarz başvurular Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numarası talep ederler. Bu sebeple aşağıda belgelerle birlikte herhangi bir banka şubesine giderek kredi kartı başvurusu yapmanız daha hızlı sonuç verecektir.

Kredi kartı almak isteyen yabancı uyruklu kişilerden istenen belgeler: yabancı uyruklular kimliği, kimlik fotokopisi, oturma izni ve çalışma izninin bir fotokopisiyle bir garantör eşliğinde şubelere başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir sorunuz olursa bize yorumlar aracılığıyla ulaşabileceğinizi de hatırlatalım.

YORUMLAR

 1. M. A. dedi ki:

  Çalışma izni yoksa hiçbir şekilde alamıyorsunuz sanırım. 10 senedir burada yaşan bir yabancı uyrukluyum, İstanbul’da değeri 1 milyonun üzerinde evim var, bankanın vip müşterisiyim, TC vatandaşı garantör de var, senelerdir başvuruyorum, tüm bankalardan ret geliyor, onlar da şaşkın.

 2. Ovez dedi ki:

  Yabancı uyrukluyum çalışma belgem var gelirim 4.476 TL. Gelirim Yapı Kredi’ye maaş kartıma yatıyor. Ziraat Bankası’na başvuruda bulundum. Bankanın istediği belgeleri götürdüm fakat 1 ay oldu beni arayacaklar bekliyorum neden kredi kart göndermiyorlar.

 3. oyakaplan dedi ki:

  ziraat bankasindan emekli maasi aliyorum Turkiye den memur emeklisiyim,evim tarlam var,ancak alman vatandasligina gectim ikametim burasi kredi karti vermiyorlar hakkimin olmadigini söylediler.lutfen yardiminizi bekliyorum.

  1. Konupara dedi ki:

   Tekrar Merhaba, yabancı uyruklu bir vatandaş olarak emekli maaşı aldığınız banka kredi kartı vermiyorsa diğer bankalardan da kredi kartı alma olasılığınız düşüktür. Ülkemizdeki bankalar yabancı uyruklu kişilere garantör sağlamaları halinde kredi kartı verebilmektedirler. Bankanıza bir garantörle başvuru yapmanızı tavsiye edebiliriz.

  2. Konupara dedi ki:

   Tekrar Merhaba, yabancı uyruklu bir vatandaş olarak emekli maaşı aldığınız banka kredi kartı vermiyorsa diğer bankalardan da kredi kartı alma olasılığınız düşüktür. Ülkemizdeki bankalar yabancı uyruklu kişilere garantör sağlamaları halinde kredi kartı verebilmektedirler. Bankanıza bir garantörle başvuru yapmanızı tavsiye edebiliriz.

  3. Anonim dedi ki:

   Ne saçma bir mevzu hem emeklisin hem de maaş alıyorsun ve kredi kartı vermiyor mı sanki gidip 3 metre ileride 100.000 euro çekecek adam bankamatikten. Ben olsam direkt silerdim.

 4. oyakaplan dedi ki:

  BEN MAVIKART SAHIBIYIM MEMUR EMEKLISIYIM ALMAN VATANDASLIGINA GECTIM MAVI KARTIM VAR MAASIMI TURKIYEDEN ALIYORUM IKAMETIM BURASI AMA KRADI KARTI VERMIYORLAR

  1. Konupara dedi ki:

   Merhaba, kredi kartı alamıyor olmanızın birçok sebebi olabilir. Türkiye’de maaş aldığınız bankaya kredi kartı başvurusu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı banka başvurunuzu tekrar reddederse hangi nedenden dolayı başvurunuzun olumsuz sonuçlandığını öğrenmenizi tavsiye ederiz. Nedenini öğrenirseniz neler yapabileceğiniz konusunda düşünmeniz ve çözüm bulmanız mümkün olacaktır.

 5. Elena dedi ki:

  Yabancı uyruklu kişi kredi kartı yapmak isterse garantor de yabancı uyruklu olabilirmi?

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, garantör yabancı uyruklu olabilir fakat Türkiye’de oturma ve çalışma iznine sahip olmalıdır.

 6. sharif dedi ki:

  merhabalar yabanci uyrukliyim ben kredi karti almadan taksittli aliş veriş yapabilirmiyim teşekkurler

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, bankaların ilgili üye iş yerlerinden taksitli alışveriş yapabilmeniz için kredi kartınızın olması gerekir. İlgili üye iş yerlerinden kredi kartsız alışveriş yapmak ne yazık ki mümkün değildir.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 7. Shat dedi ki:

  “taksitli ödeme seçenekleri” var. Merak ettigim, o secenek sadece turkiyede alinan kredi kart lar için geçerlimi?

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Tekrar Merhaba,

   Taksitli ödeme seçeneklerinde hangi bankaların kredi kartlarına taksit yapıldığı belirtilmektedir. Örneğin, Bonus, Maximum, Paraf ya da World gibi… Bu kartlar Türkiye bankaları tarafından verilmektedir ve taksit imkanları Türkiye’de alınan kredi kartları için geçerlidir. Kredi kartınızın markasını taksitli ödeme seçenekleri ekranında göremiyorsanız, taksitli alım yapmanız mümkün olmaz.

   Danışmak istediğiniz farklı bir konu olursa bize tekrar yazabilirsiniz.

 8. Shat dedi ki:

  Merhabalar, benim sorum su sekilde: Ben turkmenistan vatandasiyim ve burada yasiyorum. Yakinda kendime turkmen kredi karti aldim. Turkiyeden online alis-veris yaptigimda odemeyi pesin degilde taksitle yapabilirmiyim ? Yardiminiz için tesekkurler …

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, alışveriş yapacağınız online markalar kredi kartınıza taksit yapıyorsa, taksitle alışveriş yapabilirsiniz.

   Kredi kartınıza taksit yapılıp, yapılmadığını öğrenebilmek için ilgili alışveriş sitelerinin ürün sayfasında yer alan “taksitli ödeme seçenekleri” bölümüne göz atabilirsiniz.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 9. Salman dedi ki:

  merhabalar ben kredi karti almak istiorum bir sirkete calişiorum sirket bana calişma izni yapti 1 sene oldu SGG li calisiorum banka benden garanter gine istermi mantikla duşundugumde garanter zaten calismaizni yapan sirket sigortami yatirıor bi sikinti olurmu basvursam

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, bankalar çoğu zaman garantör talep ederler fakat başvuru yaparak kredi kartı alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

   Özellikle çalıştığınız şirketin maaşınızı yatırdığı bankadan başvuru yapmanız daha etkili bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 10. Weaam dedi ki:

  Ben ırak vatandaşıyım ege üniversitsnde okuyorm hangi bankadn kredi karti alabilirm iş bankası haric . Ve neler gerekir

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, öğrencilerin kredi kartlarına başvuru yapabilmeleri için öğrenci belgesi gerekir fakat yabancı uyruklu olduğunuz için öğrenci belgesinin yanı sıra sizden garantör talep edebilirler.

   Aşağıda vereceğimiz bağlantıda öğrencilerin kredi kartı başvurusu yapabileceğiniz alternatif bankalar ve sağlanan avantajlar yer almaktadır. Dilerseniz fikir almak için inceleyebilirsiniz:
   https://konupara.com/bankalar/kredi-kartlari/ogrenciler-icin-5-kredi-karti-onerisi-2-190/

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 11. Lazzat Bazarbayeva dedi ki:

  Yabancı Uyruklu öğrencilerin kredi kart alması için garantöre gerek var mı?

  1. Merhaba, yabancı uyruklu tüm kişilerden garantör talep edilebileceği gibi aynı şekilde yabancı uyruklu öğrencilerden de garantör talep edilmektedir.

   Başka bir sorunuz olursa tekrar bize yazabilirsiniz.

 12. Eldaz dedi ki:

  bnde kredit kartı istifade etmek isteyirem. ölke xharicinde yaşan müraciet ede biler mi türk bankaları ile

  1. Merhaba, ne yazık ki yurtdışından başvuru yapamazsınız. Başvuru yapsanız dahi gerekli belgelerin teslimi için mutlaka Türkiye’de olmanız gerekir.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 13. Gul Mesim dedi ki:

  ben tc vatandaşi le evliyim. tc kimlik almadim ama bankalar le çalişmak kredi kart kullanmak isteyorum.serbest ticaret toptan satiş işlerini yapiyorum.gelirim ayda en az 3000…4000 tl.kredi karti sahibi olmaya yardimçi olursaniz sevinerim.teşekkurler!

  1. Merhaba, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız halinde kendiniz kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz fakat henüz vatandaşlık almadıysanız gelirinizi belgeleyip, bir garantör eşliğinde kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

  2. Gul Mesim dedi ki:

   Peki benim eşim bana garantor…kefil olursa hangi evraklari hazirlamamiz gerekir.finans bankadan sorduk şubede bizi net tc kimlik alin buyrun gelin yoksa yardim edemeyorus dediler.banka banka dolaşmadan tavsiye edebilecegniz banka varsa bizi yönlendirermisiniz.şuaan bnm Ak bankadan alişverirs karti var.neo kart.başga bankalardan hep geri çevirdiler.eşime destek olmam lazim bankalar le çalişmak isteyorum.lütfen bir yol gösterirseniz memnun olurus…
   07.09.2015 15:45 пользователь “Disqus” написал:

  3. Tekrar Merhaba,

   Kredi kartı başvurusunda genel olarak istenilen belgeler: yabancı uyruklular kimliği, kimlik fotokopisi, oturma izni, gelir belgesi ve çalışma izninin bir fotokopisidir.

   Eğer daha önce başvuru yapmadıysanız; garantör ve yukarıdaki başvuru belgeleriyle birlikte İş Bankası veya Garanti Bankası’na başvuru yapmanızı tavsiye edebilirim.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

  4. Gul Mesim dedi ki:

   Çok teşekkur ederim.işallah sizin tavsiye etdiginiz bankalar bizi sevindirer.size işinizde başarilar dileris.Allah razi olsun.yabanci oldugum uçun eşime destegim yok.hep geri çeviryorlar.işallah bu sefer hayirlisi olur.
   07.09.2015 16:03 пользователь “Disqus” написал:

  5. Umarız verdiğimiz bilgiler size yardımcı olur, iyi dilekleriniz için biz de size teşekkür ederiz.

  6. Gul Mesim dedi ki:

   Iyi akşamlar.benim eşim bir telefon numara verdi bana Devlet destekleyor sizi kendi işinizi kurmak isterseniz dediler.9..15..gunluk bir ders verilir.sertifika alirsiniz sonra kuracagniz işe göre Devlet size belli bir miktarda maddi destek verir dediler.Hebe kredi dediler yanilmayosam..ben tc vatandaşlik alamadim daha bekleyorum ama kendime ait ailece çalişabilmek uçun iş yeri açmak isterdim…ama taptan satiş yapmak imalatçi tekstil uzere….herhangisi olursa. ne yapmaliyim nereye başvurmam lazim. tc vatandaşi le evliyim.ikamet kag var.vergi daire numaram yabanci kimlik numaram var.sgk var.07.10.2013 den turkiyedeyim.bir tavsiyeniz olursa sevinerim.teşekkurler..

  7. Merhaba, KOSGEB hibe ve kredilerinden bahsediyorsunuz. KOSGEB, işini kurmak isteyen girişimcilere hibe ve faizsiz kredi desteği sunmaktadır. Bu konuda sitemizde pek çok yazı yazdık.

   KOSGEB destekleri hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz şu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz: https://konupara.com/2014/10/05/5-adimda-kosgeb-hibe-kredisi-nasil-alinir/

   Danışmak istediğiniz farklı bir konu olursa ilgili yazı üzerinden tekrar bize yazabilirsiniz.

  8. Gul Mesim dedi ki:

   Ilginiz üçün çok teşekkürler.hayirli bayramlar.
   22.09.2015 6:48 пользователь “Disqus” написал:

  9. Rica ederiz, iyi bayramlar…

 14. Maloyka Ibragimova dedi ki:

  Merhabalar ben ikki yildir türkiyede çalışıyorum sgk var ikametim vize bankalarda hesabım ver amma kredi kart vermiyorlar türk vatandaş olmayalara vermiyoruz deyorlar ve ben bana bu konunda yardimci olurmusunuz nasil kredi kart ala bilirim
  Halk bankasi ak bankasi iş bankasi finans bankalari bana aynisini söylediler

  1. Merhaba, bir garantör eşliğinde başvuru yapmanızı tavsiye edeceğiz. Yabancılara kredi kartı verme inisiyatifi tamamen bankalara kalmış bir durumdur fakat garantör eşliğin başvuru yapmanız halinde kredi kartı alabilmeniz mümkün olacaktır.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

  2. Maloyka Ibragimova dedi ki:

   Merhaba ben turkle evlendim bila evlilik cuzdanida benim kocam grantor olicam bila deydi onun bankalarda duzanli kredi kartleri bila var ben her turlu baş ürus yapacam onlar hem yok red cevap veryorlar şartlarını soylasalar ben kabul ederdim bana doğru net cep verirsiniz sevinirdim 2 Ağu 2015 15:56 tarihinde “Disqus” yazdı:

  3. Tekrar Merhaba, bankalardan daha öncesinde edindiğimiz bilgilere göre yabancı uyruklu şahıslara garantör eşliğinde kredi kartı verilmektedir. Fakat az öncede belirttiğimiz gibi bu durum bankaların tercihlerine bağlıdır.

   Eğer internet üzerinden kart başvurusu yapıyorsanız, banka şubelerinden başvuru yapmanızı tavsiye edeceğiz. Ayrıca, başvurunuzun reddilme sebebini müşteri temsilcisine sormanız da durumun aydınlanması için önemli olacaktır.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

  4. azer dedi ki:

   Merhaba hocam benim sorum var ben azeriyim oyrenciyim kredi karti almak istiyorum nasil yapa bilirim?yani ben dun gitdim karaburkde akbanka bana soyledilerki harici pasaportle yapa bilirim bi zahmet bana cevab veriniz

  5. Merhaba, yabancı kimlik kartınız, öğrenci belgeniz ve bankanın sizden talep edeceği diğer belgelerle birlikte başvuru yaparsanız kredi kartı alabilirsiniz.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 15. Argen Karagulov dedi ki:

  peki garantöre gerek kalmaksızın, güvence ödeme karşılığında(mesela 2000 lira en az vererek) kredi kartı alabilir miyiz? ödemelerde kullanmak amaçlı. Bankaya borçlu kalmadan kullanmak istesem güvence para miktarı limiti içerisinde?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba,

   Bahsettiğiniz şekilde yalnızca ödeme amaçlı olarak vadesiz bir hesap açıp, paranızı yatırıp, vadesiz hesabınıza bağlı banka kartıyla işlem yapabilmeniz mümkündür. Vadesiz hesap açmanız durumunda bankalar size bir banka kartı vereceklerdir. Bu durumda garantörede ihtiyacınız olmayacaktır. İstediğiniz zaman istediğiniz miktarda hesabınıza para yatırarak kartınız ile harcama yapabilirsiniz.

   Ayrıca, banka hesabınızda makul miktarda bir para bulunması koşuluyla da kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 16. Şahin dedi ki:

  peki ogrenciler ala bliyorlarmi?

  1. Editör dedi ki:

   Selamlar, elbette gerekli şartlar sağlandığı takdirde Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu öğrencilerde kredi kartı alabilmektedirler. Farklı bir sorunuz olursa tekrar sorabilirsiniz.

 17. erkan dedi ki:

  Mrb ben yabancı uyrukluyum türkiye de ikamet edıyorum ama kredı kartı alamıyorum subeye de gıttım yıne de olmadı

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bir garantör eşliğinde şubeye gitmeniz ve gerekli belgelerle başvuru yapmanız gerekiyor. Yazı da belirttiğimiz gibi oturma izni, çalışma izni gibi belgeler gerekli. Farklı bir sorunuz olursa tekrar danışabilirsiniz.

 18. Anonim dedi ki:

  Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkürler. Bir de yabancılara kredi kartı veren bankalar olarak bir liste uygun görürseniz okuruz. Bende yüksek lisans öğrenciyim diğer öğrencilere verilen kredi kartlarından yabancı uyruklu olarak yararlanmak istiyorum. Bir de garantör istemeleri hoş değil.