BankalarYatırım

Yatırım hesabı nedir, nasıl açılır?

Yatırım hesabı, çeşitli fonlara, hazine bonosu, devlet tahvilleri, hisse senedi, eurobond, altın, DCD gibi yatırım ürünlerine yatırım yapmanızı sağlayan hesaplardır.

Yatırım hesabı, bankalardan açılabileceği gibi yatırıma aracılık yapan çeşitli kuruluşlar yoluyla da açılabilmektedir. Bugün hemen kolayca mevduat hesabınızın bulunduğu bir bankadan yatırım hesabı açabilmeniz mümkündür.

Yatırım hesabı nasıl açılır?

Bankalardan yatırım hesabı; şubelerden, ATM’lerden, telefon bankacılığından veya mobil, internet şubesi kanallarından açılabilir. Yatırıma aracılık sağlayan kurumlardan hesap açma işlemleri de internet üzerinden yapılabilmektedir.

Herhangi bir bankadan veya aracı kuruluşlardan yatırım hesabı açmanız halinde; hisse senedi, varant, yatırım fonu, altın, döviz ve bono-tahvil gibi yatırım ürünlerine yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, borsada yatırım yapmak istiyorsanız, yatırım hesabınızla hisse senetleri alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde altın, döviz, yatırım fonları alım ve satımı işlemlerini de yatırım hesabınızla yapabilmeniz mümkündür.

Hangi bankadan yatırım hesabı açmalı?

Hizmetlerine alışık olduğunuz ve mevduat hesabınızın bulunduğu herhangi bir bankadan yatırım hesabı açabilirsiniz. Yatırım hesabı açacağınız bankanın işlem yapmak istediğiniz yatırım ürünlerine yatırım olanağı sağlayıp sağlamadığını kontrol edebilirsiniz. Örneğin, banka altın alım-satım işlemlerine imkan sağlayıp, hisse senedi alım-satım işlemlerine imkan sağlamayabilir. Bu nedenle ihtiyacınıza yönelik olarak bu ön araştırmayı mutlaka yapmanızı tavsiye edebilirim.

Bazı bankalar müşterilerinden yatırım hesapları için hesap işletim ücreti alabilmektedirler. Bu sebeple hesap işletim ücretleri de tercihlerinizi değiştirebileceğinden karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken kriterlerden olabilir.

Diğer yandan yatırım hesabı açacağınız bankanın işlem komisyon ücretlerini de önceden öğrenmenizi tavsiye edebilirim.

Yatırım hesabı ile yatırım yapılabilecek ürünler

Herhangi bir yatırım hesabı açtığınızda yatırım fonlarına, hazine bonosuna, devlet tahvillerine, hisse senetlerine ve eurobond, altın, DCD gibi yatırım ürünlerine yatırım yapmaya başlamanız mümkün olur.

Aynı zamanda hesabınızı açacağınız banka ve aracı kuruluşa göre farklılık gösterebilse de yurtdışı piyasalara veya forex gibi kaldıraçlı işlemlere de yatırım yapabilirsiniz.

Yatırım hesabı nasıl kapatılır?

Yatırım hesabınızda herhangi bir yatırımınızın bulunmadığından emin olduktan sonra hesabınızı kapatabilirsiniz. Bankadan açtığınız yatırım hesabını kapatmak için şube, telefon bankacılığı, ATM ve internet kanallarını kullanabilirsiniz. Aracı kuruluşlarda bulunan hesaplarınızı kapatmak için de ilgili kuruluşla iletişime geçip, hesap kapatma talebinde bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Merhaba, farklı bankalarda bulunan yatırım hesaplarım ile yeni halka arz olacak bir hisse senedine başvurabilir miyim? Başvurabiliyorsam gelecek pay oranı nasıl olur?

  1. Merhabalar, yatırım hesabınızın bulunduğu banka ya da bankalar ilgili halka arz işlemi için aracılık ediyor ve talep topluyorsa başvuru yapabilirsiniz. Bununla birlikte halka arz edilen pay miktarı, pay oranları ve pay grubu gibi bilgilere yine ilgili halka arz izahnamesinden ulaşabilirsiniz.

 2. Peki yatırım hesabı açmak için herhangi bir yaş sınırı falan var mı, ben 20 yaşında bir öğrenciyim mobilden açamadım.

  1. Merhabalar, herhangi bir bankadan yatırım hesabı açmak için 18 yaş veya üzerinde olmanız gerekir. Normal şartlarda internet şubesi veya mobil şubeden yatırım hesabı açabilmeniz gerekir. Bu şekilde yatırım hesabı açamıyorsanız banka şubesini ziyaret edebilir veya bankanızın çağrı merkezinden bilgi alabilirsiniz.

 3. Ben hisse senedi almak için ilk yatırım hesabımı bir bankadan açmıştım. Yatırım hesabı borsa aracıları gibi şirketlerinden de açılabiliyor ama bankaları tavsiye ederim. Yeni başlıyorsanız yardımcı oluyorlar.

 4. Farklı bankalardan birden fazla yatırım hesabı açılabilir mi? Birden fazla kurumdan hisse senedi işlemleri yapılabilir mi?

  1. Merhabalar, farklı banka ya da aracılardan birden fazla yatırım hesabı açabilir ve hisse senedi işlemleri yapabilirsiniz.

 5. Yatırım hesabı açmak için saklama ücreti denen kalemi düşünmek lazım. Çoğu bankada bu ücretler çok yüksek. Zaten az biraz birikimiz var biraz yatırım yapmalım paramızı değerlendirelim diyoruz o para da masraflara gidiyor. Yatırım hesaplarından ücret alınmamalı. Daha teşvik edici olmalı. Kendi ayağımıza sıkıyoruz resmen.

 6. Yatırım hesabımıza ilk açtığımızda bir ücret ödemek gerekiyor mu yoka alım satım yaparken mi para yatırmak gerekir?

  1. Merhabalar, yatırım hesabınızı açtığınızda çoğu zaman (aracı kurumlara göre değişebilir) herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Alım satımlar için varsa belirlenen oranlarda komisyon ödemeniz gerekir.

 7. Sizce hesap açarken bankalar mı tercih edilmeli yoksa aracı kurumlar mı (fx gibi) ?

  1. Merhabalar, yatırımcılara sağlanan ve değişiklik gösterebilen avantajlar, dezavantajlar veya ihtiyaçları karşılayabilme durumu doğrultusunda her ikisi de tercih edilebilir. Bununla birlikte, seçilecek aracı kuruluşun yasal olarak faaliyet gösteriyor olması dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu