Bankalar

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Açma, Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası internet bankacılığı açma ve internet şubesi şifre alma işlem süreçleri oldukça kolaydır. Çevrimiçi bankacılık olarak da bilinen internet bankacılığı, son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. Zira internet bankacılığı kullanmak herkes için hesapları kontrol altına almanın harika bir yoldur.

Siz de internet şubesi kullanarak hesaplarınıza doğrudan bilgisayarınızdan, tabletinizden veya akıllı telefonlarınızdan erişebilir ve böylece ne ATM ne de banka şubelerinde sıraya girmeden işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Peki, Ziraat Bankası internet bankacılığı açma ve internet şubesi ya da mobil şube için şifre alma işlemleri nasıl yapılır? İşte başvuru ve şifre alma işlemlerinde işinizi kolaylaştıracak bir rehber.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Nedir?

Ziraat Bankası internet bankacılığı, internet üzerinden bankacılık işlemleri yapmak, banka hesabınıza erişmek ve yine internet aracılığıyla akıllı telefonunuzdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan bankacılık işlemlerinizi yapabileceğiniz dijital bir hizmettir.

Ziraat Bankası’nın internet bankacılığı son derece hızlıdır, ücretsizdir ve bankanızı ziyaret etmek veya aramak zorunda kalmadan fatura ödeme, para transferi yapma ya da vadeli veya vadesiz hesaplar açma gibi bir dizi işlemi yerine getirmenize olanak tanır.

Bankanın internet şubesini bilgisayarınızdan kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra akıllı telefonunuzdan kullanabileceğiniz Ziraat Mobil isimli bir uygulama da mevcuttur. Bir kere internet şubesi için başvuru yaptığınızda, hem bilgisayarınızdan hem de akıllı telefonunuzdaki mobil şube uygulamasından internet bankacılığına aynı bilgi ve şifreyi kullanarak erişebilirsiniz.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası internet bankacılığını kullanabilmeniz için en az bir adet vadesiz hesaba ihtiyacınız vardır. Vadesiz hesabınız yoksa bir vadesiz hesap açarak, vadesiz hesabınız varsa da herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden internet bankacılığı başvurusu yaparak internet şubesi kullanımını aktif hale getirebilirsiniz. Onaylanan başvurunuzun ardından internet bankacılık şifreniz cep telefonunuza SMS olarak gönderilecektir.

İlk hesap açılışı sırasında bireysel internet bankacılığı sözleşmesini daha önce imzaladıysanız, doğrudan Ziraat Bankası’nın internet sitesinden internet bankacılığı bölümüne giriş yaparak internet şubesi şifrenizi alabilirsiniz. Fakat ilk hesap açılışı sırasında bireysel internet bankacılığı sözleşmesine imza atmadıysanız, güvenlik amacıyla en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek bir başvuru yapmanız gerekir.

Ziraat Bankası Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası’nın internet şubesini kullanmak üzere ihtiyaç duyduğunuz şifreyi almak için, en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek bireysel internet bankacılığına başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuzu tamamladıktan sonra internet şubesine giriş şifresi cep telefonunuza SMS olarak gönderilmiş olacaktır.

Ziraat Bankası şifre alma işlemi için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

  • Size en yakın Ziraat Bankası şubesine gidin
  • Bireysel internet bankacılığına başvuru yapın
  • Başvurunuz onaylandıktan sonra cep telefonunuza SMS olarak gönderilen şifrenizi ve müşteri numaranızı ya da T.C. kimlik numaranızı kullanarak internet ya da mobil şubeye giriş yapın

İşte yapmanız gereken her şey bu kadar. İnternet bankacılığı şifrenizi unutmanız halinde tekrar şubeye gitmeniz gerekmez. İnternet bankacılığı giriş ekranındaki “Şifremi Unuttum” seçeneğinden yeni bir şifre alabilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız olursa Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarasını arayarak bankanızdan 7 gün 24 saat destek alabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Bankacılık işlemlerinizi yaparken doğru bilgileri girdiğinizden ve birkaç kurala uyduğunuzdan emin olduğunuz sürece banka hesabınıza internet bankacılığını kullanarak erişmeniz genellikle güvenlidir. İşte hesaplarınızın güvenliği için yapmanız gerekenler:

  • Hesap hareketlerinizi sık sık kontrol edin ve herhangi bir garip etkinliği bankanıza bildirin.
  • Kişisel bilgilerinizi veya şifrelerinizi isteyen bankanızdan olduğunu iddia eden çağrılara ve e-postalara cevap vermeyin.
  • İşlemleriniz bittikten sonra internet bankacılığı oturumunuzdan çıkış yapmayı unutmayın.
  • İnternet bankacılığına erişmek için yalnızca güvenli Wi-Fi bağlantılarını kullanın.
  • Genele açık Wi-Fi bağlantıları genellikle güvenli değildir, bu nedenle bankacılık işlemleri veya alışveriş yapmak için bu ağları kullanmayın. 3G veya 4G bağlantınızı kullanmanız daha güvenlidir.
  • İşletim sisteminizi ve virüsten koruma yazılımınızı güncel tutun.
  • Şifrenizi dikkatlice seçin.

Sadece Ziraat Bankası için değil, diğer tüm bankaların internet bankacılığı ürünlerini kullanırken güvende kalmak için bu hususlara dikkat etmeye çalışın. Bu hususlara dikkat etmeniz internet bankacılığını daha verimli ve güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir