Yeni Başlayanlar için Borsa Rehberi

Borsaya yatırım yapmaya başlamak birçok kişinin ertelediği konuların başında gelir. Bunun en büyük sebebi de insanların borsa ve hisse senedi alım satımı hakkında yeterli bilgilere sahip olmamasıdır.

Düşünceleri bir an önce eyleme geçirmeye çalışan birkaç kişiden biri olmak ise harikadır. Önümüzdeki birkaç hafta süresince borsaya giriş yapmayacak olsanız bile, piyasayı öğrenmeye başlamanız, atacağınız en büyük adımlardan biri olacaktır.

Piyasaya giriş yapmadan önce muhtemelen yapacağınız ilk şey; borsa nedir, borsa nasıl oynanır, borsa nasıl öğrenilir ve hisse senedi nasıl alınır gibi araştırmalar yapmak olacaktır. Bizler de, bu yeni başlayanlar için borsa rehberinde, araştırma yapmak isteyeceğiniz tüm konu başlıklarını topladık.

Borsaya giriş yapmak ve hisse senedi alıp satarak para kazanmak için yenilikçi öğretiler aramak yerine, daha iyi bir yatırımcı olmanıza yardımcı olacak, zaman içinde kanıtlatmış ipuçlarına güvenmeniz gerekir. Öyle ki, birçok ünlü borsa yatırımcısı, hala klasik metotları demeye devam etmektedir.

Borsa Temelleri

Borsa ve hisse senedi alım satımına başlamadan önce bakmanız gereken ilk yer, kesinlikle bu piyasanın temelleridir. Borsada temelleri anlamanız ve piyasanın ana özelliklerini bilmeniz oldukça önemlidir.

Piyasa hakkında genel bir fikir edinmek için borsa nedir, borsa nasıl oynanır ve borsaya nasıl girilir öğrenmeniz gerekir. Bu bilgilere borsa işlem saatleri de dahildir. Her birini ilgili makalelerde bulabilirsiniz:

Borsayı Öğrenmek

Birtakım temelleri anladıktan hemen sonra borsayı öğrenmek için kullanmanız gereken çeşitli materyalleri bilmeniz gerekir. Borsayı öğrenmek zor değildir ve biraz pratik gerektirmektedir. Bunu yapmanın çeşitli yolları bulunmaktadır:

Borsayı öğrenmek için borsa kitaplarından ve makalelerden yararlanabilirsiniz. Bunların haricinde borsa filmleri de eğlenirken öğrenmenize yardımcı olabilir. Bu tür filmler her ne kadar neye, nasıl yatırım yapacağınız hakkında bilgi vermese de piyasanın temellerine ve işleyişine hakim olmanızı sağlayacaktır. İşte bazı tavsiyelerimiz:

Ek olarak, borsayı öğrenmek için pratik yapmanız gerektiğinden de bahsettik. Bunu sağlayan araçlar da mevcuttur. Örneğin, sanal borsa oyunları veya bir borsa deneme hesabı, sermayenizi riske atmadan önce piyasayı deneyimleme imkanı sunmaktadır.

Sanal borsa veya borsa demo hesapları ücretsizdir. Bu hesaplar, size belirli bir tutarda sanal para tanımlar ve bu para ile gerçek piyasa koşullarında alım satım yapmanıza olanak sağlar. Böylece bilgilerinizi test edebilir veya hisse senedi almak ve satmak için stratejilerinizi deneyebilirsiniz:

Hisse Senedi Almak

Borsanın temellerini anladıktan ve piyasayı öğrendikten sonra artık hisse senedi almak için bir adım atabilirsiniz. Bu kapsamda da hisse senedi nedir, nasıl alınır ve satılır gibi kaynaklara göz atmanız faydanıza olacaktır:

Günümüzde birçok yatırımcı, NYSE ve Nasdaq gibi yurt dışı piyasalara da yönelim göstermektedir. Bu nedenle de yurt dışı hisse senedi alımı yapmayı tercih edebilmektedir. Planlarınız dahilinde yer alıyorsa hazırladığımız kılavuzu incelemeyi düşünebilirsiniz:

Borsa Hesabı

Hisse senedi almak ve satmak için bir aracı kurumdan borsa hesabı açma işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu, belki de yatırım yolculuğunuzun başında vermeniz gereken en önemli kararlardan biri olacaktır.

Ülkemizde borsa hesabı açmak için birçok aracı kurum bulunmaktadır. Seçim yapmak yeni başlayanlar için zor olabilmektedir. Ancak tabii, bir karar vermek için aracı kurumun itibarı, işlem platformu veya yazılımı gibi faktörlere odaklanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. İlgili kılavuzu inceleyebilirsiniz:

Borsa Riskleri

Borsa oldukça kazançlı olabilir ve birçok insan sadece piyasadan bir servet kazanmış olsa da, bu herkes için değildir. Başarılı hisse senedi alım satımı ve yatırımı çok fazla bilgi, beceri, deneyim ve disiplin gerektirir. Herkes bu niteliklere sahip değildir veya geliştiremez.

Bahsetmek gerekir ki borsaya yeni başlayanlar için en önemli tavsiyelerden biri, birkaç kez denediyseniz ancak işler lehinize gitmediyse piyasadan uzak durmaktır. Hala borsayla ilgileniyorsanız, hisse senedi yatırım fonlarına yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Bu fonlar paranızı borsaya yatırır ve portföy deneyimli profesyoneller tarafından yönetilir.

Borsada Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Yapılması Gerekenler

 • İlk günlerde küçük sermayeler ile başlayın
 • Yatırım stratejinizin işe yaradığını görmek için bir deneme hesabı kullanın
 • Bir işlem yapmadan önce her zaman bir stop loss ve hedef fiyatınız olsun
 • Hisse senedi yatırımcısı olmak istiyorsanız teknik ve temel analiz yöntemlerini anlayın
 • Uzun vadeli yatırım hedefleriniz varsa yatırımınızı çeşitlendirin
 • Şirketlerin finansal raporlarını anlamaya çalışın

Yapılmaması Gerekenler

 • İyi veya kötü sebeplerle haberlerde olan hisse senetleriyle işlem yapmayın
 • Dış tavsiyelerden uzak durun
 • Asla ihtiyacınız olan parayı yatırım için kullanmayın
 • Yeni başlayan olarak halka arzlardan kaçının
 • Hisse senetlerine duygusal olarak yaklaşmayın ve bağlanmayın
 • Piyasayı öğrenmek ve anlamak için daima zaman ayırmaya çalışmayın

Sonuç

Evet, borsa piyasası karmaşık ve riskli olabilir. Ancak, doğru bir şekilde başlayabilirseniz, aslında başarı ve kazançlarla dolu bir yol açabilirsiniz. Yeni başlayanlar için borsayı anlamak emek gerektiren bir süreçtir.

Borsada hızlı veya kolay para olmadığını unutmamak önemlidir. Bu tür inançlarla piyasaya girmemesi gerekmektedir. Borsayı öğrenmek çok fazla özveri, bilgi, disiplin ve zaman gerektirecektir. Ancak başarılı olmak için gerekenlere sahipseniz, piyasa size de büyük getiriler sağlayabilir.

Tüm bunlar size fazla geliyorsa, hisse senedi yatırım fonlarına yatırım yapmayı tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Onlar da paranızı hisse senetlerine yatırırlar, ancak yatırım kararları, riskleri minimumda tutmak için deneyimli profesyoneller tarafından alınır.