ADA Coin ve Cardano Geleceği Nasıl Görünüyor?

Geçtiğimiz yıl, neredeyse tüm büyük kripto para birimleri için genel olarak çok olumlu bir yıl olurken, sene sonunda Bitcoin, Ethereum veya Cardano gibi büyük paralar baskı altına girdi.

Geride bıraktığımız senenin Eylül ayı başında Cardano (ADA) coin 3.10 ABD doları ile yeni bir rekor orana ulaşmayı başardı. Oran şu anda 1.24 dolar seviyesine ulaşmış durumda olsa da iniş ve çıkışlarla ilerliyor.

Bir süredir Cardano patronu ve Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson, kripto paraya yatırım yapan yatırımcıları bilgilendiriyor ve bir nevi teselli ediyor. Genel açıdan ADA coin geleceği hususunda tüm ölçümlerin olumlu bir yöne gittiğine işaret ediyor.

Peki ama Hoskinson bu görüşünde haklı mı ve mevcut fiyat yatırımcılara nasıl bir sinyal veriyor? ADA coin yorum ve geleceği hakkında oluşturduğumuz bu makaleden kripto paranın olası yönü hakkında fikir edinebilirsiniz.

Cardano ve ADA Coin Nedir?

Cardano, 2015 senesinde Charles Hoskinson tarafından kurulan bir blok zinciri platformudur. Hoskinson, bir teknoloji girişimcisi, matematikçi ve Input Output Hong Kong’un (IOHK) CEO’sudur.

Cardano kurucusu Hoskinson, Invictus Innovations, Ethereum ve IOHK olmak üzere toplamda üç kripto para birimi girişiminin kuruluşunda yer aldı. Cardano ise onun en önemli projelerinden biri arasında yer alıyor.

Cardano’nun amacı, önceki blok zinciri projelerinin bilinen sorunlarının üstesinden gelmek ve bilimsel olarak sağlam çözümler sunmakta yatmaktadır. Bitcoin’den farklı olarak Cardano, blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için daha az enerji kullanan Ouroboros adlı bir protokol kullanmaktadır.

Geliştiricilere göre Cardano, benzersiz bir güvenlik ve istikrar sunmaktadır. Cardano’nun kripto para birimi ise ADA coin olarak isimlendirilmektedir. Kripto para, ismini 19. yüzyılın önemli matematikçilerinden biri olan Ada Lovelace’den almaktadır.

Cardano’nun Arkasında Kimler Var?

Cardano, projeyi bir konsorsiyum olarak uygulayan ve birlikte daha da çok geliştiren üç kurum tarafından desteklenmektedir. Cardano destekleyen ve arkasında bulunan kurumlar şunlardır:

İsviçre’deki Cardano Vakfı, kâr amacı gütmeyen bir vakıftır. Temel görevleri, tüm ekosistemi denetlemek, standartlar ve düzenlemeler oluşturmaktır. Vakıf aynı zamanda araştırmalar yapmakla da görevlidir. buna ek olarak, Cardano topluluğuna göz kulak olmak ve onu genişletmek de vakfın görevleri arasında yer almaktadır.

Coin Geleceğine İlişkin Önerdiğimiz Yayınlar:

Input Output Hong Kong, kısaca IOHK, Cardano’nun teknik uygulamasından ve daha da geliştirilmesinden sorumludur. Kurum, ADA coin gibi kripto para birimleri, blok zincirleri geliştirmekte ve bunları uygulamaktadır. Bu açıdan da aslında ADA coin geleceği için kilit bir önem taşımaktadır.

Emurgo, projenin ticari kısmını temsil etmekte olan bir kuruluştur. Bu amaçla Japon şirket, platformun ticari kullanımlarını geliştirmeye ve teşvik etmeye odaklanmaktadır. Ayrıca, farklı şirketlerin Cardano blok zincirinde projeler uygulamalarına yardımcı olmaktadır.

Cardano ve ADA Coin Geleceği Nasıl Görünüyor?

Cardano ve ADA coin geleceği için projenin ardındaki potansiyele bakmak gerekmektedir. Öyle ki Cardano’nun en büyük potansiyeli, kullanıcıların bu platformda akıllı sözleşmeler yapabilmelerinde yatmaktadır.

Akıllı sözleşmeler yapabilme özelliği, Cardano’yu, tıpkı popüler bir diğer blok zinciri Ethereum’a benzer şekilde, birçok endüstrideki ticari uygulamalar için hiç kuşku yok ki ilginç kılmaktadır.

Yazılım geliştiricileri ayrıca platformu kendi uygulamalarını, merkezi olmayan uygulamaları (dApp’ler) veya kendi kripto para birimlerini oluşturmak için kullanabilmektedir. Bu hususta birçok örnek vermek mümkündür.

Mesela çiftlikler, taze ürünleri tarladan tabağa takip etmek için Cardano kullanabilmektedir. Diğer uygulamalar, sahteciliğe karşı korumalı eğitim sertifikaları veya markalı ürünlerin korsan kopyalardan korunmasıdır.

Cardano’yu ve dolayısıyla ADA coin birimini ticari olarak kullanılabildikleri için bu kadar ilginç kılan tam olarak potansiyel uygulamaların çokluğudur. Bu nedenle birçok piyasa yatırımcısı, mevcut zayıflığa rağmen olumlu bir Cardano ve ADA coin geleceği öngörmektedir.

Alonzo Yükseltmesi ADA Coin Geleceği İçin Ne İfade Ediyor?

Alonzo yükseltmesi 12 Eylül 2021 tarihinde yayınlandı. Yükseltme, akıllı sözleşmeleri ana ağa entegre ediyor. Haliyle sene boyunca yatırımcıların beklentileri buna bağlı olarak yüksekti.

Ancak, bu umutlar henüz tam da karşılığını bulamadı. Tüm kripto piyasası için zor olan geçtiğimiz Eylül ayı, güçlü aksiliklere yol açtı ve şu ana dek (6 Ocak 2022) Cardano bundan kurtulamadı.

Bu nedenle birçok kripto para yatırımcısı, 2022 yılı için Cardano (ADA) coin fiyat tahminlerini aşağıya doğru çekmek zorunda kaldı. Ayrıca, Ekim ayında, Digitalcoin platformu, 2022 yılı için ADA coin fiyat tahminini 1.60 ABD dolarından fazla gördü.

Platform şu anda 2023 yılı için ADA coin fiyatının 1.95 dolar ve 2024 yılında ise 2 doların biraz üzerinde olmasını beklemektedir. Cardano patronu Hoskinson da kripto para birimi konusunda iyimser.

Hoskinson, Aralık 2021’in ortasında spontane bir canlı konuşmada, tüm beklentileri aşan olumlu teknik ölçütlere dikkat çekti. Kağıt üzerindeki olumlu gelişmenin gerçek bir fiyat iyileşmesine dönüşüp dönüşmediği ve nasıl olacağı ise hala açık bir sorudur.

ADA Coin Fiyatı Nasıl Hareketleniyor?

Eylül 2021’den bu yana yaşanan ağır kayıplar, ADA coin fiyatını keskin bir şekilde düşürdü. ADA coin grafik incelemesi de bu düşüşü yansıtmaktadır. Piyasa değeri şu anda 41,4 milyar ABD doları civarında seyretmektedir.

ADA coin grafik. Son beş yılda ADA coin fiyat değişimi.

Cardano (ADA) coin, piyasa değerine göre yedinci en büyük kripto para birimi konumunda yer almaktadır. Bu arada Cardano, Bitcoin, Ethereum, Binance Coin ve Solana ardından gelen en büyük kripto para birimleri arasında beşinci sırada yer almaktadır.

Öte yandan belirtmek gerekir ki, Cardano ADA’yı çevreleyen şişirilen fiyatlardan sadece yatırımcılar kâr etmeye çalışmadı. Dolandırıcılar ayrıca Ethereum rakibini çevreleyen bu şişirilmiş fiyatlardan yararlandı. Şüphelenmeyen Cardano yatırımcılarını sahte profiller, kötü amaçlı yazılımlar ve sahte hediyelerle ADA’larından mahrum etmeye çalıştı.

ADA Coin Satın Almak Mantıklı mı?

Bir yatırım için ADA coin de dahil olmak üzere bir kripto para birimi için satın alma fiyatı belirlerken, olumsuz durumların yanı sıra büyüme potansiyelini, bu iyimserliği destekleyici gelişmeleri ve genel görünümü dikkate almak son derece önemlidir.

Bunları dikkate alarak ADA coin satın almaya değer mi, doğru ve mantıklı bir yatırım olabilir mi, sorularını bazı önemli durumları ele alarak yanıtlamaya çalışacağız.

Büyüme Potansiyeli

Cardano (ADA) piyasa fiyatının büyüme potansiyeli, akıllı sözleşmelerin kullanımının mümkün olduğuna dair artan farkındalıkla vurgulanmaktadır. Bu, daha fazla kullanıcı için talebi artırabileceğinden, ağı blok zincirine dayalı diğer projelere açmayı amaçlamaktadır.

Destekleyici Gelişmeler

Cardano için de yeterince destekleyici gelişme vardır. Geliştirme ekibi tarafından ağın sürekli güncellenmesi sayesinde platform lider olduğunu kanıtlamıştır. Güncellemeler yalnızca iyi bir şekilde yayınlanmakla kalmamakta, aynı zamanda tüm endüstri ve ötesinden hakemler tarafından gözden geçirilmektedir.

Geleceğine Genel Bakış

ADA coin geleceği ve genel olarak proje için umutlar, küresel bir kabül ile de sağlam gözükmektedir. Örneğin, SEC ile herhangi bir sorunu yoktur. ADA’yı benimsemenin tüm temel taşları görünüşte tartışmasız ve bu olumlu. Ayrıca bazı uzmanlar, ADA’yı Tesla’nın işlemleri için enerji açısından verimli bir kripto para birimi arayışına yanıt olarak tasarlamaktadır.

Cardano’nun (ADA) Değeri Artacak mı?

Kullanım arttıkça kabul seviyesi artacağı için gelecekte ADA’ya olan talebin yükselebileceğine yönelik bir umut vardır. Arz ve talep fiyat seviyesini belirlediğinden, ADA gelecekte daha fazla fiyat artışından faydalanabilir gibi gözükmektedir.

Kripto para birimlerinin kullanımı açısından, dünya giderek daha fazla dijital para birimlerine yönelim sürdürmeye devam ederken, daha az tartışmalı markaların uygun bir geleceği bulunuyor.

Sadece son 12 ayda, ADA’nın oynak fiyat seviyesine rağmen beş kat fiyat artışı yapması, gelecekte hangi fiyat artışının hala mümkün olduğunun bir göstergesi olarak görülebilir.

Cardano Uzun Vadede İyi Bir Yatırım mı?

Bazı kripto para birimlerinin, uzun vadeli yatırımlar olarak günlük kripto para al sat taktikleri uygulanan kısa vadeli işlemlerden daha iyi performans gösterdiği görülebilmektedir.

Kısa vadeli al sat işlemleri için ADA satın almak, yatırımcıyı fiyat oynaklığına maruz bırakırken, mevcut veriler, iki ila üç yıllık bir süre boyunca uzun vadede çok daha iyi olduklarını göstermektedir.

Cardano’nun akıllı sözleşme işlevleri için hazır olduğu haberi yayılırsa, blok zincirinde muhtemelen daha fazla proje başlatılması ve ADA coin fiyatının yükselişe geçmesi mümkündür.

Bu, benzer blok zinciri projelerinde gördüğümüz gibi, mevcut ADA sahiplerine verilecek airdrop’lara ve bonus jetonlarına yol açma potansiyeline sahiptir. Bu, ADA’yı uzun vadede portföyde tutmak için bir başka olumlu teşviktir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu