Kripto Para

Bitcoin’e Hızlı Bir Giriş için Sağlam ve Eleştirel Bir Belgesel: Banking on Bitcoin

Muhtemelen Bitcoin’i mutlaka duymuşsunuzdur. Ayrıca muhtemelen Bitcoin ve blockchain’in aslında ne olduğunu bile bilmiyorsunuzdur. Kimse bunun için sizi suçlayamaz, zira herkes Bitcoin’in ne olduğundan ziyade yalnızca onun artan değerinden bahsediyor.

Öngörülen çok net iki olasılık var: Bitcoin, dünyada büyük bir devrime öncülük edebilir veya Hollanda’daki Lale Çılgınlığı’ndan bu yana yaşanan en büyük finansal darbe olabilir. Her iki durumda da, Bitcoin, son yıllarda bu kripto paradan satın alabilmek için insanların evlerini satmalarına kadar varan süreçleri devirerek değerini hızla katlayabildi.

Peki, neler oluyor ve bu süreç nasıl başladı? Bitcoin’in tuhaf geçmişini öğrenmek ve bu radikal gelecek hakkında bilgi almak isterseniz şu anda Netflix’te yayında olan Banking on Bitcoin belgeselini izlemeyi düşünmelisiniz.

En basit ifadeyle, Bitcoin tamamen çevrimiçi olan sanal bir paradır. Tıpkı şu anda cebinizde olan herhangi bir para gibi Bitcoin’i istediğiniz kişilere gönderebilir ya da mal/hizmet satın alabilirsiniz. Buradaki ana yenilik, yapılan bu işlemlerin blockchain isimli şifreli ve merkezi olmayan bir ağda tutuluyor olmasıdır. Bitcoin hesapları isimlere kayıtlı değildir ve işlemler şifrelidir (dolayısıyla), para anonim olarak kullanılabilir.

Fakat en önemlisi de, merkezi olmayan blockchain ağının ve Bitcoin’in herhangi bir devlet, finansal kuruluş veya diğer merkezileştirilmiş otoritelerin desteğine ihtiyacı yoktur.

Bu neden bu kadar önemli? Banking on Bitcoin küresel finans sisteminin çöktüğü 2009 yılının Ocak ayı dönemde, Bitcoin’in ortaya çıktığını not ediyor. Yakın geçmişte hisse senedi piyasaları çöktü. Devletlerin para birimleri işe yaramayacak hale gelene dek hiperenflasyona uğradı. Şu an bile, birçok kişi ve hatta ülkeler bu çöküşün verdiği hasarları tamamen ortadan kaldıramadı. İşte Bitcoin savunucularının hatırlamamızı istediği şey de esasen bu.

Belgeseldeki Bitcoin ütopyacılarından birçoğu, ülkelerdeki kripto para’ların radikal potansiyeli hakkında konuşuyor: Wall Street Journal’dan Michael Casey “Dünyadaki 2.5 milyar yetişkinin banka hesaplarına erişimi yok,” ve “Bitcoin veya diğer kripto para birimleri, bu insanları finansal sisteme sokma kapasitesine sahip” diyor.

Banking on Bitcoin, kripto paranın “cypherpunk” hareketinden aldığı ilhama, Mt. Gox’un kayıplara karışmasına, bazı ütopik fikirlere ve gizli yaratıcı Satoshi Nakamoto isimli kişiye (ya da gruba) kadar pek çok konuyu eleştirel bir bakış açısıyla izleyicilere aktarıyor.

Bitcoin’e hızlı bir giriş yapmak için profesyonelce hazırlanan bu belgeseli izlemeyi düşünebilirsiniz. Farklı izleme tavsiyeleri için diğer listelerimiz de burada.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir