Bitcoin Nasıl Alınır? Bitcoin Almak İçin Aşamalar

Bitcoin üzerinde son yıllarda sayısız gelişme yaşandı. El Salvador, bitcoin’i bir para birimi ve zorunlu bir yasayla kullanmaya başlayan ilk ülke oldu. Tesla’nın CEO’su Elon Musk her yorum yaptığında, kripto para birimi iniş çıkışlar yaşamaya devam etti.

Bitcoin başta olmak üzere, diğer kripto para birimleri etrafındaki konuşmaların daha sık olmasına neden olan olaylar, bu piyasaya yönelik ilgi toplamaya devam etti ve ediyor. Piyasa genelinde de en çok bitcoin dikkatleri üzerine çekiyor.

Kripto para birimleri konusunda henüz uzman olmayan kişiler arasında yer alıyorsanız, ancak bitcoin yatırım fikrini büyük ölçüde keşfetmekle ilgileniyorsanız, size bunu nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Ancak bir satın alma kararı vermeden önce bilmelisiniz ki, bitcoin ve diğer kripto para birimleri, tıpkı altın gibi diğer varlıklardan farklı olarak bir dijital varlık olmaktan başka herhangi bir amaç taşımıyor.

Tam da bu noktada, Nobel Ekonomi Ödülü’ne sahip olan ünlü ekonomist Eric Maskin’in bitcoin için muazzam bir yorumu var. Biz de genel olarak Maskin’in kripto para piyasalarına yönelik görüşlerine dikkat çekmenin yerinde olacağını düşünüyoruz.

Çünkü kripto para birimi yatırımını rastgele bir oyun olarak nitelendiren Maskin, “Yani herkes bir gün bitcoin’in artık çok değerli olmadığına karar verirse, o zaman aslında çok da değerli olmayacak” görüşünü paylaşıyor. Üstelik pek de haksız olduğu söylenemez.

Bütün bu çerçevede, bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin bazı ülkelerin uygulayabileceği ekonomi politikalarına veya Elon Musk gibi önemli yatırımcıların açıklamalarına karşı oldukça hassas olduğunu da bilmeniz gerekiyor.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin, kripto para borsaları üzerinden alınır. Buna benzer şekilde kripto para borsaları üzerinden satılır. Bitcoin almak için bir kripto para borsasında hesap açmak yeterlidir.

Bir kripto para borsasında hesap açmak ücretsizdir. Ancak birtakım belgeler gerektirmektedir. Bu belgeler hesabın doğrulanması ve güvenliği açısından önem teşkil etmektedir. Bahsi geçen belgeler arasında hesap sahibine ait ülke kimlik kartı görüntüsü ve isim-soyisim gibi bilgiler yer almaktadır.

Bu noktayı netleştirdikten sonra, bir sonraki adım bitcoin almak istediğiniz kripto para borsasını seçmektir. Halihazırda bitcoin satın alabileceğiniz birçok kripto para borsası bulunmaktadır.

Bitcoin almak ve satmak için kullanabileceğiniz bu platformlardan bazıları için Investopedia’nın belirli kriterlere göre kripto para borsalarını puanladığı bu sayfaya bakabilirsiniz. Böylece bazı seçenekleri inceleyebilirsiniz.

Bu siteye göre, en iyi kripto para borsaları arasında Coinbase, CashApp ve Binance yer almaktadır. Bu borsaların ortak özelliği yurt dışı merkezli olmalarıdır. Ancak Türkiye merkezli Paribu, Bitlo ve BtcTürk gibi borsalar da bulunmaktadır.

Aşağıda, yukarıda bahsettiğimiz kripto para birimi borsalarından bitcoin satın alma sürecinin nasıl gerçekleştiğini aşamalar halinde görmeniz mümkün olacaktır.

Binance

 1. Bir Binance hesabı oluşturun ve doğrulayın.
 2. Hesabınıza para gönderdikten sonra Kripto Al’a tıklayın.
 3. Gördüğünüz kripto para varlıkları arasından bitcoin’i seçin.
 4. Yatırım yapmak istediğiniz tutarı girin.
 5. Satın Al’ı tıklayın.

BtcTürk

 1. Bir BtcTürk hesabı oluşturun ve doğrulayın.
 2. Bankadan Havale/EFT veya FAST ile hesabınıza TL gönderin.
 3. Kripto Para Al ve Sat Paneli’ne girin.
 4. Kripto para varlıkları arasından bitcoin’i seçin.
 5. Yatırım yapmak istediğiniz tutarı belirleyin ve Bitcoin Al’a tıklayın.

Coinbase

 1. Bir Coinbase hesabı oluşturun ve doğrulayın.
 2. Hesabınıza uygun bir ödeme yöntemi ekleyin ve para gönderin.
 3. Al ve Sat’ı tıklayın.
 4. Diğerleri arasında bitcoin varlığını seçin.
 5. Yatırım yapmak istediğiniz tutarı girin ve Satın Al’ı tıklayın.

Bu popüler kripto para borsaları üzerinde belirttiğimiz adımları takip ettiğiniz takdirde, bitcoin satın alma işleminiz tamamlanmış olacaktır. Böylece ilk bitcoin yatırımınızı yapmanız mümkün hale gelecektir.

Bitcoin Satın Almak Riskli midir?

Dolar ve Türk Lirası gibi diğer para birimlerinin aksine, kripto para birimleri herhangi bir hükümet ya da otorite tarafından kontrol edilmez. Bitcoin de öyledir. Bu nedenle bitcoin almak isteyen herkesin en başta bunu bilmesi gerekir.

Bitcoin gibi satın alınan kripto para birimleri üçüncü taraf bir borsada saklanırsa ve borsa kapanırsa veya saldırıya uğrarsa, hükümetlerin onlara müdahale etme veya varlık sahiplerine yardım etme yükümlülüğü yoktur.

Kripto para birimlerine yatırım yapmak risk taşırken, bu piyasada dolandırıcılık gibi kaçınılması gereken birtakım farklı riskler de bulunmaktadır. Çünkü piyasa henüz kontrol edilmediğinden bu ve benzeri birçok risk de vardır.

Örneğin, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), dolandırıcıların kripto para birimi patlamasından kâr elde ettiğini bildirmiştir. Ayrıca FTC, Ekim 2020 ile Mart 2021 arasında yaklaşık 7.000 kişinin dolandırıcılıklarda 80 milyon dolardan fazla para kaybettiğini de belirtmiştir.

Birçok kişinin, kripto para birimlerine yatırım yapma veya madencilik yapma fikriyle sahte web sitelerine çekildiğini belirtmek de elzemdir. Ayrıca dolandırıcıların insanları yanlış yönlendirmek için çevrimiçi sosyal ağaları bile kullanabildiğini ifade etmek gerekir.

Bu anlamda, birisi garantili para, yüksek getiriler, ücretsiz coin veya ayrıntı veya açıklama olmadan talepler sunuyorsa, bunun bir dolandırıcılık olma ihtimalinin yüksek olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Bitcoin Almak Mantıklı mıdır?

Bitcoin satın almak mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında iniş ve çıkışlardan yararlanmak isteyenler için mantıklı olabilmektedir. Öte yandan bitcoin’in uzun vadeli yatırım için de makul gözüktüğü bazı analistler ve çeşitli uzmanlar tarafından belirtilmektir.

Örneğin, dijital varlık platformu Bequant araştırma başkanı Denis Vinokourov, kripto para piyasasında bitcoin’den daha fazlası vardır, tıpkı hisse senedi piyasasında Apple’dan daha fazlası olduğu gibi, görüşünü paylaşmıştır.

Ancak Statista veri sitesine göre şu anda dolaşımda 4.000’den fazla kripto para birimi varken, yatırım yapmak için ideal kripto para birimini bulmanın çok da basit bir karar olmadığını söylemek gerekir.

Bitcoin en yüksek değere sahip kripto para birimi olmaya devam etse de ethereum, binance coin, cardano, dogecoin ve XRP gibi başka ilginç seçenekler de vardır. Yatırımcıların bitcoin’in yanı sıra bu kripto para birimlerini de tercih etmeleri mümkündür.

Kripto para birimlerine yatırım yapan bir şirket olan Osprey Funds’ın CEO’su Greg King’in görüşlerine göre kazanç, bitcoin’in ötesine yatırım yapmaktan ve bir sepet oluşturmaktan geçmektedir.

Öyle ki King, yatırımcıların uzun vadeli bir bitcoin portföyüne sahip olmaya kıyasla, diğer kripto para birimlerinden de oluşan bir sepete sahip olmalarının daha mantıklı olacağı yorumunda bulunmaktadır.

İster bitcoin’e ister başka bir varlığa yatırım yapmak, bilinçli bir karar olmalıdır. Ayrıca ideal olarak kararlarınız, potansiyel para kayıplarına karşı sahip olunan tolerans düzeyi olan risk profilinize dayanmalıdır.

Bu bağlamda ele almak gerekirse temel olarak, kaybetmeye hazır olduğunuzdan daha fazla yatırım yapmamaya çalışmanız gerekmektedir.

Ek olarak, ethereum, dogecoin ve cardano gibi birçok kripto para birimini bitcoin’e benzer şekilde satın alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için kripto para nasıl alınır makalemize göz atabilirsiniz. Çünkü satın alma süreci genellikle benzer şekilde işlemektedir.

Bitcoin Aldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bitcoin satın aldıktan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli husus, varlıkların güvenilir bir yerde saklanmasıdır. Çünkü bitcoin ya da diğer kripto varlıklarınızın güvenle saklanması her şeyden daha önemlidir.

Alım satım yapacağınız bir borsa platformu seçtikten sonra, bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerinizi güvenli bir şekilde saklamak için bir cüzdan seçmeyi düşünmeniz gerekmektedir.

Kripto para birimi satın alırken varlıklarınızı borsa platformundaki cüzdanınızda bırakabilirsiniz, ancak bu her zaman güvenilir bir yol değildir. Bunun yerine kripto paralarınızı Bitcoin Wallet, Exodus, Electrum veya Mycelium gibi bir elektronik cüzdana da taşıyabilirsiniz.

Bitcoin gibi kripto para varlıklarını güvenilir ve iyi bir cüzdanda tutmak en iyi tercih olacaktır. Bunlar hakkında bir liste için en iyi bitcoin cüzdanı içeriğine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Elektronik cüzdan, banka hesabınıza girmek için kullandığınız PIN koduna benzeyen özel anahtarınızı ve hesap numaranıza benzeyen genel anahtarınızı saklayacaktır.

Toparlamak gerekirse, bir kripto para borsası seçerek hesabınızı doğruladığınızda ve gerekli diğer adımları izlediğinizde, bitcoin satın almanız mümkün olacaktır.

Bununla birlikte sonuç olarak, bitcoin almak kadar onları güvenli bir şekilde saklamanın da önemli olduğunu unutmamanız güvenliğiniz için bir hayli önem teşkil ediyor olacaktır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu