Kripto Para

Yükselen Kripto Para Birimi Bitcoin Nedir?

Bitcoin (sembolü: ฿), açık kaynak P2P dijital para birimidir. Kısaltılmış haliyle BTC olarak da bilinir. Bircoin, açık kaynaklı, kamuya ait ve herhangi bir merkezi kontrole bağlı değildir. İsteyen herkes Bitcoin alabilir ve ödeme yapabileceği gibi para transfer işlemlerini de gerçekleştirebilir.

Son yıllarda yaşanan piyasa içi dalgalanmalara rağmen Bitcoin destekçileri hala sanal para biriminin geleceği olduğunu düşünüyorlar. Dünyanın en popüler sanal para birimi Bitcoin’in en büyük avantajlarından ilki herhangi bir merkez bankası veya otoriteye bağlı olmaması diğer avantajı da para transferi yapan birey veya kurumların kimliklerinin tamamen gizli tutulması ve paylaşmaması olarak görülüyor.

En temel soru ve cevaplarla Bitcoin hakkında bilmeniz gerekenler:

1. Bitcoin nedir?

Bitcoin, açık kaynak sanal para birimidir. Bitcoin, halkındır ve bu para birimine herhangi bir otorite veya merkez bankası müdahalesi yoktur. Bu açıdan Bitcoin, ülkelerde yaşanan ekonomik gelişmelerden de etkilenmeyen bir para birimidir. Bitcoin, tıpkı şu anda kullandığınız ülkelerin para birimi gibi alınıp satılabilir. Destekleyen e-ticaret sitelerinden alışveriş ve kişiler arası para transferi yapılabilir.

2. Bitcoin hiçbir şekilde izlenmiyor mu?

Hayır, Bitcoin kullanan herkesin bilgileri gizlidir. Para transferleri ve ödeme işlemleri sırasında Bitcoin kullanan birey ve kurumların kimlik bilgileri veya kullananları birebir açığa çıkartabilecek bilgilerin hiçbiri paylaşılmaz. Söz gelimi, sıradan bir banka hesabıyla para transferi yaptığınızda kimlik, banka müşteri numarası gibi bilgiler sizi tamamen tanımlar fakat Bitcoin’de bu söz konusu değildir. Her şey gizlidir ve izlenmez.

3. Bitcoin nasıl çalışıyor, nasıl kullanılıyor?

En basit anlatımıyla Bitcoin’in çalışma mantığı dijital bir para cüzdanının kullanımından çok da farklı değildir. Bu para birimine sahip herkesin kendine ait bir Bitcoin cüzdanı bulunur. Bu cüzdan sayesinde kullanıcılar arasında ödeme, para transferi gibi işlemler gerçekleştirilir.

4. Bitcoin nasıl satın alınır?

Bitcoin, çevrimiçi değişim ve özel satıcılar aracılığıyla sanal olmayan ABD Doları, Türk lirası, Euro gibi paralar ile satın alınır. Dünyanın dört bir yanında Bitcoin satıcıları bulunur. Bu satıcılardan Bitcoin alabileceğiniz gibi aynı zamanda Bitcoin satabilirsiniz. Sattığınız Bitcoin’leri; Türk lirası, Euro vb. para birimlerine dönüştürebilirsiniz. Değişimin yapıldığı bu platformlar Bitcoin Borsası olarak adlandırılır.

Bitcoin alıp satabileceğiniz dünyanın en popüler Bitcoin borsaları arasında Bitstamp ve Coinbase bulunur. Türkiye’de BTCTurk, Türk lirası tabanlı alım ve satımları gerçekleştirmektedir.

5. Bitcoin fiyatları neye göre belirleniyor?

1 Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 1.248 Türk lirasıdır. 1.248 Türk lirası karşılığında Bitcoin borsalarından 1 BTC satın alabilirsiniz. İlla 1 BTC almak zorunda değilsiniz, örneğin 0.0034 BTC’de satın alabilirsiniz. Bunun için de 0.0034 BTC’nin Türk lirası karşılığını ödemeniz gerekir.  Aynı şekilde dolar, euro ve diğer ülke para birimlerinin muadili olarak da alım yapılabiliyor.

Bitcoin’de fiyatlar arz-talep dengesine göre şekilleniyor. Talebin yükselmesi Bitcoin fiyatlarını artırırken, talebin azalması fiyatları düşürüyor. Yani Bitcoin’i almak, kullanmak isteyenler fazla olursa fiyat yukarıya çıkıyor, Bitcoin’i satanlar fazla olursa da fiyatlar aşağıya çekiliyor.

Temelde fiyatlar arz-talep dengesine göre belirleniyor olsa da Bitcoin hakkında medyada çıkan haberler ya da yatırımcıların algısı da fiyatları değiştirebiliyor. Sanal para birimi hakkında çıkan olumlu veya olumsuz haberler Bitcoin fiyatlarının düşmesine yada yükselmesine sebep olabiliyor.

6. Hangi şirketler Bitcoin ile ödeme kabul ediyor?

Günümüzde pek çok büyük şirket Bitcoin ödemesi kabul ediyor. Bu şirketler arasında ünlü e-ticaret şirketi Amazon.com yer alıyor. Bunun dışında Microsoft, Wordpress, Overstock.com gibi kurumlar da ödeme kabul ediyor.

Dijital para birimi hakkında daha fazla yazı için Bitcoin etiketini inceleyebilirsiniz.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir