Kripto Para

Kripto Para Bitcoin’den Zengin Olan 10 İsim

Kripto para birimi Bitcoin, 2009 yılında herkes için daha kolay erişilebilir olduktan sonra sürekli bir coşku yarattı. Etkileyici miktarlarda kazanç sağlama potansiyeli sayesinde, tabiri caizse trader ve yatırımcılar Bitcoin almak satmak ile cezbedildi.

Bitcoin günümüzde hala gelişen bir kripto para birimidir ve 2022 yılı itibariyle 820 milyar dolarlık piyasa değerini geçmiştir. İniş ve çıkışların adil payıyla Bitcoin varlığını sürdürmüştür. Şimdi de birçok yeni trader ve yatırımcının ilgilendiği bir dijital varlık konumunda bulunmaktadır.

Bitcoin’den zengin olan birçok kişi vardır. Ancak tabii, o zamanlar bu kripto para fiyatının oldukça düşük olduğunu akılda tutmak çok önemlidir. Geçmişte buna yatırım yapanlar gerçekten bir kumar oynadılar.

Neyse ki, en azından onlar için işe yaradı ve geçmişte aldıkları akıllıca karar nedeniyle şimdi zenginler. İşte Bitcoin’den zengin olanlar:

1. Michael Novogratz

Michael Novogratz – Wikipedia

Eskiden Fortress Investments şirketinde önemli yönetici pozisyonlarında görev yapan Michael Novogratz, şimdi en etkili kripto para yatırımcılarından biri konumunda bulunmaktadır. Halen bir kripto para yatırım firması olan Galaxy Investment Partners’ın CEO’sudur.

Novogratz ayrıca kripto para yatırım tavsiyeleri vermesi ve bunlarla ilgili tahminler yapmasıyla da bilinmektedir. Örneğin, 2018 sona erdiğinde Bitcoin değerinin 40.000 dolara çıkacağını tahmin etmiştir. 2017 yılında, Ethereum ve Bitcoin’in tüm servetinin yüzde 20’sini oluşturduğunu açıklamıştır.

2. Cameron ve Tyler Winklevoss

Cameron ve Tyler Winklevoss – New York Post

Kripto para piyasasında daha başarılı bir kardeş ikiliyi hiç duydunuz mu? Cameron ve Tyler Winklevoss, 2012 yılında Winklevoss Capital Management şirketini kurdu. Ardından da 2014 yılında Gemini’yi kurdular.

Gemini, kullanıcıların dijital varlıkları satın almalarını, saklamalarını ve satmalarını sağlayan ilk düzenlenmiş kripto para birimi değişim platformu yani bir diğer ismi ile borsasıdır.

Kesin net servetleri bilinmemekle birlikte, ikizler, etrafta dolaşan ve piyasaya arz edilmiş olan Bitcoin’lerin yaklaşık yüzde 1’ine sahip olduklarını iddia etmektedirler.

3. Michael Saylor

Michael Saylor – Business Insider

Kripto para dünyasına stratejik girişi, Michael Saylor’a kripto paradan zengin olanlar listede bir yer ayırdı. Bir yazılım firması olan MicroStrategy’nin kurucu ortağı olarak tanınan Saylor, aynı zamanda şirkete başkanlık etmektedir.

Bitcoin’i keşfetmek, onu alternatif ve güvenilir bir varlık olarak kullanmak amacıyla Saylor, önemli bir karar vermiştir. Bu kararla 2020’nin son ayında 70.470 Bitcoin almak için kripto paraya bir milyar dolardan fazla yatırım yapmıştır.

Ek olarak, kurucu ortağı ve başkanı olduğu MicroStrategy, 2021 yılında 1.914 Bitcoin daha satın almak için 94 milyon dolar harcama yapmıştır. Şirket, geçtiğimiz yıl 29 Kasım ve 8 Aralık arasında yaklaşık 82.4 milyon dolara 1.434 bitcoin satın aldığını belirtmiştir.

4. Barry Silbert

Barry Silbert – The Wall Street Journal

“Kripto Kralı” lakaplı Bitcoin’den zengin olan bir başka isim Barry Silbert, Digital Currency Group’un kurucusu ve CEO’sudur. Şirket, büyümek ve genişlemek için diğer kripto para birimi girişimlerine destek olmaktadır. Şu an itibariyle DCG, Bitcoin ile ilgili 125’ten fazla şirkete yatırım yapmıştır. Xapo, Coinbase ve Bitpay bu şirketler arasında yer almaktadır.

Son zamanlarda, DCG bazı yeni satın almalar yapmıştır. Bunlara CoinDesk, Bitcoin Investment Trust, Genesis, Grayscale ve çok daha fazlası dahildir. Silbert, milyonlarca doları bulan net serveti ile dünyanın önde gelen kripto yatırımcılarından biridir.

5. Dan Morehead

Dan Morehead – Cryptonews

Eskiden, yatırım bankası Goldman Sachs’ta bir trader olan Dan Morehead, kesinlikle en dikkate değer Bitcoin zenginlerinden biridir. Ayrıca Tiger Management şirketinde CEO görevini üstlenmekteydi. Ardından 2008 yılında Pantera Capital Management LP’yi kurmuştur.

Morehead tarafından kurulan şirket yalnızca Bitcoin’e odaklanmıştır. Şirketin CEO’su olarak Morehead, işle aktif olarak ilişkilidir. Şirketin 2013 yılında başlattığı ilk kripto para fonu ile artık dijital para birimlerinde en büyük kurumsal yatırımcılardan biridir.

6. Jed McCaleb

Jed McCaleb – BTCNews

Blockchain teknolojisinin faydalı yönlerine öncülük eden devrimci kişiliklerden biri de, aynı zamanda hem Bitcoin hem de kripto para yatırımcısı olan Jed McCaleb’dir. Başarıları arasında üç farklı haneli para birimi şirketi bulunmaktadır.

İlk olarak, Mt. Gox’u kurdu. Ardından 2021’de Ripple’ın kurucu ortağı oldu. CTO’su ve kurucu ortağı olduğu son girişimi Stellar ise oldukça başarılı. Bildirildiğine göre, McCaleb şu anda bile 3.4 milyar XRP’ye (Ripple’ın tokeni) sahiptir.

7. Erick Finman

Erick Finman – Investopedia

Sadece 11 yaşında Bitcoin’e yatırım yaparak zengin olmayı hayal edebiliyor musunuz? Doğru duydunuz! Erick Finman, büyükannesinden kredi olarak 1000 dolar istedi ve kardeşinin de yardımıyla, Bitcoin değeri sadece 12 dolar iken 2011’de yatırım yaptı.

Finman bu adımı attıktan sonra yatırımını hiç geri çekmedi. 2013 yılı sona erdiğinde, Bitcoin değeri 1200 dolara yükseldi ve Finman önemli ölçüde zengin oldu.

Şimdi, Finman 18 yaşında bir Bitcoin milyoneri olmakla övünmektedir. Biri NASA ile birlikte olmak üzere çeşitli projeler de gerçekleştirmektedir. Ayrıca, Bitpal uygulamasının da yatırımcısı olduğu belirtilmektedir.

8. Brian Armstrong

Brian Armstrong – CNBC

Deloitte ve Airbnb şirketlerinde kısa bir süre çalıştıktan sonra Brian Armstrong, 2012 yılında Coinbase’in kurucu ortağı oldu. Şimdi, kripto para birimi değişim platformu sektördeki en popüler platformlardan biri.

Coinbase ile kripto para birimlerini almak ve satmak mümkündür. Platform şu anda milyarlarca doları aşan günlük işlem hacmine sahiptir. Öte yandan Coinbase hisse senetleri borsada da işlem görmektedir.

Bildirildiğine göre, Armstrong değişim platformunun %20’sine sahip ve net değerini her yıl önemli ölçüde artırıyor. Ayrıca, sanal para biriminin ateşli bir destekçisi ve şeffaf bir finansal sisteme sahip olmanın özgürlüğüne inanıyor.

9. Changpeng Zhao

Changpeng Zhao – Bloomberg

Çin’den sürgün edilmiş bir baba ve ailesine yardım etmek için muazzam bir mücadele ile Changpeng Zhao, 2013 yılında kripto para dünyasına daldı. OKCoin, Blcokchain.info, vb. gibi farklı kripto para birimi projelerinde çalıştı. Bu sektöre giriş yapmadan önce de bir yazılım geliştiricisi olarak çalışıyordu.

Daha sonra 2017 yılında bir kripto para birimi değişim platformu olan Binance’i piyasaya sürdü. Binance, bir yıldan kısa bir süre içinde en yüksek işlem hacmine sahip platform olma statüsüne ulaştı.

10. Blythe Masters

Blythe Masters – Wikipedia

Kripto para dünyasında kendilerine bir isim yapan kadınlara gelince, Blythe Masters’ı aynı konuşmaya dahil etmemek kaçınılmazdır. Daha önce J. P. Morgan’da yönetici olan Blythe, aynı zamanda Digital Asset Holdings’in de CEO’suydu.

Masters’ın şirketi, menkul kıymet ticareti için şifrelemeye dayalı işleme araçları üretmektedir. Masters 2018’de görevinden ayrılmış olsa da, o hala hissedar stratejik danışmanı ve şirketin yakın bir üyesidir. Eski JP Morgan yıldızı, 360 milyon sterlinlik bir kişisel servet kazandıktan sonra İngiltere’de kripto para kraliçesi olarak anılmaya başlamıştır.

Bu isimler Bitcoin’den zengin olan ilk milyoner yatırımcıların listesini oluşturmaktadır. Bitcoin’in birçok trader ve yatırımcıyı milyoner yaptığı kuşkusuz ki doğrudur. Bununla birlikte, sektöre girmeden önce piyasanın riskini ve oynaklığını anlamak çok önemlidir.

Bir kripto paradan zengin olan bu başarılı girişimcilerin hikayelerini okunduğunda teşvik edici gelecektir. Ancak tabii, bu alana para yatırmadan önce piyasayı araştırmalı, yakından anlamalı ve daha sonra doğru temellere dayalı mantıklı bir karar vermek gerekmektedir.

Can Çelik

Kripto para piyasaları ile ilgilen ve bu anlamda çeşitli eğitimlere de katılan Can Çelik, Bitcoin başta olmak üzere piyasalardaki en popüler dijital para birimleri üzerinde işlemler yapıyor. Üniversite eğitimi ile İşletme lisans derecesine de sahip olan Can Çelik, kripto para piyasasına yönelik araştırma ve deneyimlerini Konupara'da paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir