Kripto Para

Bitlo Üzerinden Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin gibi herhangi bir kripto para birimini satın almak ve satmak için çoğu yatırımcı, kripto para değişim borsalarını kullanıyor. Alım ve satım yapmak için güvenilir bir kripto para değişim borsası seçmek, kripto paralara yatırım yapmak isteyen herkes için en önemli ilk adımdır.

Türkiye merkezli bir kripto para değişim borsası olan ve sağladığı güvenlikle ön plana çıkan Bitlo.com, kurulduğu günden bu yana, kripto para alım satımı için yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Kripto para almak ve satmak için hemen herkesin kullanabileceği çok kolay bir platform sunan Bitlo, Bitcoin de dahil olmak üzere seçkin kripto paraların alım satımına imkan sağlıyor.

Bugün sizlere Bitlo’dan adımlar halinde Bitcoin nasıl alınır anlatmak istiyorum.

Tarayıcımdan Bitlo.com sitesine giriş yapıyorum. Siteyi ilk açtığımda, güncel Bitcoin fiyatı ve belirli bir süre içindeki değişimi beni karşılıyor.

Bitcoin almak için bir hesap oluşturmam ve bazı temel kişisel bilgilerimi paylaşmam gerekiyor.

Bitlo’nun kolay arayüzü hesabımı oluşturmam için ihtiyaç duyulan temel kişisel bilgileri girmemi kolaylaştırıyor.

Temel kişisel bilgilerimi girdikten hemen sonra, Bitlo’nun cep telefonuma hızlıca gönderdiği güvenlik doğrulama kodunu ekranda beliren forma girmem gerekiyor.

Üyeliğimi tamamlamak ve hesabımı aktif hale getirmek için son adımda; kimlik, iletişim ve adres bilgilerimi girmem isteniyor. Gayet basit…

İşte istenen tüm bilgileri girdim, bilgilerimi doğruladım ve hesabım artık kullanım için hazır…

Kimlik bilgileri bizim biz olduğumuzu kanıtlamamız, iletişim bilgileri hesabımızın güvenliği ve adres bilgileri de alım işlemlerinden kaynaklı fatura gönderimi için talep ediliyor.

Kripto para değişim borsalarının bankalardan alışık olduğumuz katı prosedürleri ve birtakım güvenlik önemleri var. Ancak açıkçası bu durum kendimi güvende hissetmemi sağlıyor.

Ayrıca “İleri Seviye Doğrulama” adımlarını tamamlayarak işlem limitlerinizi artırmanız mümkün. Bu adımı tamamlamanız için kimlik belgenizi siteye yüklemeniz gerekiyor. “İleri Seviye Doğrulama” adımlarını tamamlamasanız dahi kripto para alıp satmanız sınırlı limitler dahilinde mümkün oluyor.

Bitcoin satın alabilmem için tek bir adım kaldı. Bu adımda hesabıma para yatırmam gerekiyor. “Para Yatırma/Çekme” sekmesine tıklıyorum.

Hesaba para yatırmak için iki seçenek sunuluyor. Bu seçenekler arasında havale/EFT ve papapara yöntemi var. Ben havale/EFT yöntemini tercih ettim. Hesabıma Türk lirası cinsinden para gönderebilmem için banka adı, alıcı unvanı ve IBAN adresi gibi ihtiyaç duyduğum tüm bilgiler sayfada yer alıyor.

Burada dikkat etmeniz gereken şey “açıklama kodu” olmalı. Zira her hesap için farklı olan açıklama kodunu bankanızdan para transferi yaparken “açıklama” kısmına girmeniz gerekiyor. Açıklama kodu doğru girilmediği takdirde para banka hesabınıza iade ediliyor.

Her şey tamam. Hesabımda para var ve artık Bitcoin satın alabilirim. Bitcoin satın almak için “Kolay Alış Satış” sekmesine tıklıyorum.

Daha önceden hazırlanmış belirli tutarlar karşılığında Bitcoin alabileceğim gibi tutarı kendim de belirleyebiliyorum. Ben tutarı kendim belirledim. Çünkü sadece 50 Türk lirası karşılığında Bitcoin almak istiyorum.

Ve işte sonunda oldu! 50 Türk lirası karşılığında 0.00245847 Bitcoin satın aldım.

Hesap oluşturma sürecinden Bitcoin satın alma sürecine kadar her şey gayet basitti. Hiç kuşkusuz Bitlo’nun hazırladığı buradaki rehber ve özellikle de kullanıcı dostu arayüzü bu süreci benim için çok daha kolay hale getirdi.

Nihayet bende de bir Bitcoin var, tabii bir Bitcoin’in epeyce küçük bir kısmı.

Bitcoin’lerimi satmak istersem benzer kolay adımlarla bunu yapabilirim. Ama şimdilik arkaya bakmak yok! Bitcoin’lerimi elimde tutup ne olup biteceğini görmek istiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir