Kripto Para

Citigroup CEO’su ülkelerin kendi dijital para birimlerini yaratacağını öngörüyor

Herhangi bir merkez bankası ya da bilindiği ölçüde resmi bir kuruluş ile ilişiği olmayan dijital para birimi bitcoin, son haftalardaki dikkat çeken yükselişiyle 7.200 dolar seviyesini geride bıraktı.

Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin geleceğinin ne olacağı kuşkusuz ki son günlerde ortamların en sağlam muhabbetleri arasında yer alıyor. Dünyaca ünlü pek çok finans kuruluşu ve uzmanlar, mevcut dijital para birimlerine yönelik olumlu ya da olumsuz görüşlerini ardı sıra paylaşıyor.

Geçtiğimiz haftalarda JP Morgan Chase’in CEO’su Jaime Dimon, bitcoin için “ponzi” benzetmesi yaparken, IMF Başkanı Lagarde “kayıplar yakın” gibi endişelendirici bir yorumda bulunmuştu.

Bitcoin ve mevcut dijital para birimlerine yönelik önemli ama diğerlerinden çok farklı olmayan yeni bir görüş de köklü finans kuruluşu Citigroup CEO’su Michael Corbat’tan geldi.

Corbat, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, küresel finans sistemi için bitcoin’in önemli bir tehdit oluşturduğunu ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin nihai olarak kendi dijital para birimlerini yaratacağı öngörüsünü paylaştı.

Bir çıkarım yapmak gerekirse tartışmalarda uzlaşılan tek nokta, ülkeler ya da finans kuruluşları tarafından yaratılan ve desteklenen dijital para birimlerinin geleceği olacağı yönünde.

Fakat ülkeler veyahut finans kuruluşları tarafından desteklenmeyen bitcoin gibi dijital para birimlerinin geleceği halen muamma ve tartışmaların odak noktası.

Hatırlatmak gerekirse Estonya gibi bazı ülkeler kendi dijital para birimlerini piyasaya çıkarmak için çalışmalara başlamış, Türkiye’de de Merkez Bankası resmen bu yönde bir girişimde bulunmasa da dijital para birimlerine yönelik ılımlı görüşler paylaşmıştı. Rusya’nın dijital para birimlerine ilişkin olumlu yaklaşımını ortaya koyan Ether’e yönelik gayriresmi desteği de bildiklerimiz arasında.

Söz gelimi, dijital para birimlerinin geleceği parlak ve nihai olarak ülkelerin kontrol altında tutabileceği kendi dijital para birimlerini piyasaya çıkarma ihtimalleri tahmin edilemeyecek şeyler değil.

Şu an için tahmin edilmesi en güç şey, ülkelerin ya da finans kuruluşlarının kendi dijital para birimlerini çıkarmaları durumunda bitcoin gibi piyasa hakimiyetine sahip dijital para birimlerine ilişkin taleplerin ne yönde değişeceği.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu