Kripto Para

Coinbase: Yeni Bir Kripto Para Eklemeyi Düşünmüyoruz

ABD merkezli en büyük dijital para borsası Coinbase, sahip olduğu 11 milyondan fazla kullanıcı tabanı ve mevcut hakim gücüyle kripto para piyasasında yaşanan hareketlenmelerin en önemli nedenlerinden birisi.

Borsanın şubat 2018’e kadar Ripple (XRP) isimli dijital para birimini platformlarına dahil ederek alım satım işlemlerine açabileceği iddia edilmişti. Söylentilerin ardından Coinbase etkisi denilen şeyin yarattığı hareketlenmeyle Ripple 3 dolarlık seviyeyi hızla geride bırakmıştı.

Fakat Coinbase perşembe günü öğleden sonra yaptığı açıklamada, dijital platformlarına (GDAX dahil) yeni bir kripto para birimi eklenmeyi düşünmediklerini belirtti.

Konuyla ilgili bir blog yazısı yayınlayan Coinbase, kullanıcılarının şu anda sadece bitcoin, bitcoin cash, litecoin ve ethereum’u satın alabileceklerini kaydetti. Bununla birlikte, ‘yeni varlık ekleme süreci’ne de atıfta bulunan şirket, platformlarına yeni varlık eklemelerinin yalnızca resmi kanallar vasıtasıyla duyurulacağını ve şu anda GDAX veya Coinbase’e ek varlık ekleme kararı vermediklerini açıkladı.

Ripple’ın son 24 saatlik fiyat görünümü. 3.84 dolar seviyelerine kadar çıkarak rekor kıran dijital para, Coinbase’in açıklamasının ardından geriye çekildi.

Perşembe günü 3.84 dolara kadar ulaşan Ripple, Coinbase açıklamasının ardından biraz geriye çekildi. Dijital paranın şu anki fiyatı 3,37 dolar.

Öte yandan, Ripple’a benzer bir mantıkla çalışan ve Ripple’ın merkezi yapısının kaçırdığı yatırımcıları kendine çekme potansiyeli bulunan merkezi olmayan yapıya sahip bir diğer dijital para birimi Stellar Lumens (XLM) de Coinbase açıklamasından etkilenmiş gibi gözüküyor. Zira Ripple’daki fiyat artışı, Stellar için de önemli bir etki oluşturuyordu. Dün 93 senti gören Stellar’ın şu anki fiyatı 72 sent.

Ancak, Ripple’ın piyasa değerindeki artışı hesaba kattığımızda, Coinbase’in şu anda olmasa da ilerleyen dönemlerde dijital parayı platformuna eklemesinin çok uzak bir ihtimal olmadığı söylenebilir. Çünkü piyasa değeri bakımından ilk 10’da yer alan bitcoin, bitcoin cash, ethereum ve litecoin hali hazırda Coinbase’de işlem görüyor ve Ripple bu listenin ikinci sırasındaki yerini korumaya devam ediyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir