Kripto Para

Kripto Para Piyasasındaki Coinbase Etkisi

Dijital para yatırımcılarının beklentilerinin veya çıkan olumlu olumsuz haberler ya da bir takım gelişmelerin kripto para piyasasını etkilediğini biliyoruz. Bununla birlikte, piyasayı etkileme potansiyeline sahip olan bazı şeyleri de henüz yeni yeni keşfediyoruz.

Kripto para piyasasındaki sıkı takipçilerin zaten bunu çoktan keşfettiğini biliyorum. Bilmeyenler için de tanıştırayım, bakınız: Coinbase.

2012 haziranında San Francisco, Kaliforniya’da kurularak ABD merkezli bir kripto para birimi borsası olarak ortaya çıkan ve dijital paralar için cüzdan hizmeti de sunan Coinbase, ekim ayında 11,7 milyon kullanıcıya sahip olduğunu açıkladı ki, bu da onu dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi yapıyor.

Şu anda, Coinbase’te dört kripto para alım satımı yapılabiliyor. Bunlar Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash.

Coinbase’i bu kadar özel ve piyasa genelinde etkili yapan şeyler de, sahip olduğu olağanüstü kullanıcısı sayısı ve işleme açtığı kripto paralardaki muazzam yükselişler…

Ethereum ve Litecoin’deki Coinbase Etkisi

Borsa İstanbul’daki tüm yatırımcıların işleme henüz yeni açılan bir şirketin hisse senetlerini aniden satın aldıklarını ya da almadıklarını düşünün. Satın aldıkları takdirde hissenin ne kadar yükseleceğini hesaba katın. Yüz binlerce kişiden bahsediyoruz.

İşte Coinbase’in kripto para piyasasında yarattığı etki de tam olarak bu.

Örneğin geçtiğimiz temmuz ayında, kripto para borsası Coinbase Ethereum’u alım satım işlemlerine açtı. Ether bir yıl içinde yüzde 1,653 artış görmüştü. Ancak Coinbase’te işleme açıldığı ilk andan itibaren yaklaşık yüzde 5.600 oranında bir artış yaşadı.

Elbette Ethereum, Coinbase rallisi yaşayan tek kripto para değil. Litecoin, Coinbase platformunda işlemelere açıldığı ilk gün yüzde 30 oranında yükseldi. Bir ay sonra yüzde 74, iki ay sonra yüzde 192 oranında artış gördü. Dört ay sonra bu oran yüzde 384’e yükseldi.

Mantık dışı değil, bunların nedeni aniden milyonlarca yatırımcının bu kripto para birimlerine erişebilmesi ve alım satım yapma fırsatını elde etmesinden kaynaklandı.

Bu Tür Kazançlar Tekrar Yaşanabilir

CNBC ile yaptığı yakın tarihli bir röportajda Coinbase başkanı Asiff Hirji, yeni bir dijital varlığın gelecek yıl, yani 2018’de en kısa sürede platforma eklenebileceğini ima etti.

Şu anda Coinbase’te işlemlere açılması beklenen dijital paralardan birisinin Ripple olduğu tahmin ediliyor. Şimdiye kadar bu duyum spekülasyondan öteye gitmedi, zira ne Ripple ne de Coinbase bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı.

Fakat Ripple’ın piyasa değeri bakımından Bitcoin’in hemen altına, ikinci sıraya yerleşmesi bunun çok da uzak bir ihtimal olmadığını düşündürüyor. Öte yandan Ripple’ın büyük çaptaki bazı finansal kuruluşlar ile gerçekleştirdiği çalışmalar ve Coinbase’i destekleyen bir takım kişilerin aynı zamanda Ripple’ı destekliyor olması, bu yönde düşünmeye zorluyor. (Ayrıca bakınız: Ripple’a Yatırım Yapmak için 3 Neden)

Tabi bu, Coinbase’in Ripple’ı kesinlikle platforma ekleyeceği anlamına gelmiyor. Şirket belki de şu anda tahmin edemediğimiz farklı bir kripto parayı listelemeyi düşünüyor.

Lakin her ne olursa olsun, hiçbir şey kripto para piyasasında bir ‘Coinbase etkisi’ olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu nedenle çok dikkatli olmanızı öneriyorum. Coinbase’in listeleyeceği bir sonraki kripto parayı ilan etmeden önce bunun hangisi olacağını yakalamanız önemli. Çünkü ‘Coinbase etkisi’ denen bu şey, dijital para yatırımlarında yeni kazanç fırsatları yakalamanıza yardımcı olmaya devam edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu