Kripto Para

En Değerli Kripto Paralar Listesi 2022 [İlk 10]

En değerli kripto paralar yatırımcıları kendine çekmeye devam ediyor. En büyük kripto paralar listesinde Bitcoin ise zirvede yer almayı sürdürüyor.

Genel olarak piyasa değerleri bu dijital varlıkların büyüklüğünü ortaya koyuyor. Tüm kripto para birimleri arasında Bitcoin, piyasa değerinin açık ara en büyük payını oluşturuyor.

Ethereum, Cardano ve Solana da bu yıl ilk on en büyük kripto para birimi arasına girdi. İşte CoinMarketCap verilerine göre 2022’deki mevcut piyasa büyüklüğüne en değerli kripto paralar.

1. Bitcoin (BTC)

Bitcoin, 2022’de piyasa değerine göre en büyük kripto para birimleri arasında hala tartışmasız bir numara. En eski kripto para biriminin piyasa değeri şu anda 568,7 milyar doları civarındadır.

Bitcoin, 8 Kasım 2021’de piyasa değeri açısından mevcut tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. O zaman, en eski ve en önemli kripto para biriminin piyasa değeri 1,274,8 milyar dolardı.

Bitcoin ve Ethereum’un piyasa kapitalizasyonunun toplamını birlikte hesaplarsanız, mevcut sıralamada birinci ve ikinci sıra, tüm kripto piyasasının piyasa değerinin yüzde 65’inden fazlasını oluşturuyor.

Söz gelimi, Bitcoin en değerli kripto paralar arasında zirvedeki yerini koruyor. Dünyanın eski eski kripto para birimi hakkında daha fazla bilgi almak için bitcoin nedir makalemize göz atmayı düşünün.

2. Ethereum (ETH)

En büyük kripto para birimleri arasında ikinci sırada, üçüncü sıranın çok ilerisindeki Ethereum yer alıyor. Yaklaşık 246,2 milyar dolar olan Ethereum’un piyasa değeri şu anda üçüncü sıradaki Tether’in piyasa değerinden yaklaşık üç kat daha büyük.

Temel olarak Ethereum, kendi kripto para birimi Ether’e sahip olan merkezi olmayan bir blok zinciri sistemidir. Kripto platformunun amacı, dünyanın her yerinden kullanıcılar için merkezi olmayan bir uygulama olmaktır.

Bu nedenle blok zinciri platformunda, yalnızca kripto para birimi ile ticaret yapmak değil, aynı zamanda akıllı sözleşmeler yapmak da mümkündür. Bunlar otomatik olarak programlanmış anlaşmaları veya sözleşmeleri yürütür.

3. Tether (USDT)

Tether, 2022’de piyasa değerine göre en büyük kripto paralar listesinde üçüncü sırada yer almaktadır. USD Coin gibi, Tether de her zaman ABD doları döviz kuruna sabitlenmiş bir sabit paradır. Düşük oynaklık, kripto para birimine yatırım yaparken dijital para yatırımcılarına daha fazla güvenlik sağlamalıdır.

Ancak özellikle temel yapısına her zaman eleştiri vardır. Buna ek olarak, Tether, diğer eleştirilerin yanı sıra Karayipler’deki adresler nedeniyle kripto sahnesinde şüpheciliğe neden olan Bitfinex’e bağlıdır.

Olumsuz manşetlere rağmen kripto para birimi Tether’in piyasa değeri şu anda 74,1 milyar ABD doları civarında.

Hangi Kripto Para Alınmalı? Piyasaya giriş yapmayı düşünüyorsanız, fikir almak için önerdiğimiz yayını ziyaret edebilirsiniz: Kripto Para Yatırım Tavsiyeleri

4. USD Coin (USDC)

USD Coin, en degerli kripto para listesi sıralamasında dördüncü sırada bulunmaktadır. USD Coin halihazırda 52,6 milyar dolarlık piyasa değerine sahip bir kripto para birimidir.

Diğer stabil coinlere benzer şekilde, kripto para birimi USD Coin de ABD dolarına sabitlenmiştir. Bu da dijital para biriminin döviz kurunu büyük ölçüde sabit tutar ve bu nedenle daha az değişkendir.

5. Binance Coin (BNB)

Mevcut piyasa değeri yaklaşık 49,1 milyar ABD doları olan Binance Coin, aynı zamanda BNB olarak da bilinir. Şu an yani 2022’deki beşinci en büyük kripto para birimidir. BNB Coin, kripto para borası Binance’in kendi kripto para birimi platformunu desteklemek için oluşturulmuştur.

Bununla birlikte, geçmişte kripto para birimi hakkında olumsuz manşetler de oldu. İlişkili kripto platformu Binance, İngiliz yetkililer tarafından gerekli lisanslar olmadan finansal işlemlere aracı olmakla suçlandı. Bu, Binance’i çeşitli düzenleyici otoritelerin odak noktası haline getirdi.

Binance halihazırda dünyanın en büyük kripto para birimi borsaları arasında yer alıyor. Oluşturduğu BNB Coin de yatırımcılar tarafından ilgi görüyor. Daha fazlası için BNB nedir yayınına bakmanızı tavsiye ederiz.

6. Ripple (XRP)

Cardano’nun önündeki sırada, kripto para birimi XRP bulunmaktadır. Piyasa değeri şu anda 20,7 milyar ABD doları civarındadır. XRP dijital para birimi, Ripple ödeme platformunun kurucuları tarafından oluşturuldu. Diğer kripto para birimlerine harika alternatiflerden biri olması amaçlandı.

Ethereum ve Bitcoin, öncelikle bankalardan ve devletlerden bağımsız bir para ve ödeme sistemi oluşturmak için yaratıldı. Ripple ise Unicredit ve Santander dahil olmak üzere çeşitli bankalarla çalışıyor.

7. Cardano (ADA)

Cardano en değerli kripto paralar mevcut listesinde yedinci sırada yer alıyor. IOHK CEO’su olarak Cardano blok zincirinin geliştirilmesine de yardımcı olan Ethereum kurucusu Charles Hoskinson vakfa dahil oldu.

Kripto para biriminin piyasa değeri şu anda 18,9 milyar dolar civarında. 2021’in başında piyasa değeri hala 5,45 milyar dolardı. Ancak 3 Eylül’de Cardano’nun piyasa değeri 95 milyar doların üzerine çıktı.

Kripto para biriminin amacı, blok zinciri para birimlerindeki sorunları araştırmak ve çözmektir. Örneğin 2020’de, blok zincirini halihazırda olduğundan “50 ila 100 kat daha merkezi olmayan” hale getirmeyi amaçlayan bir güncelleme yapıldı.

Örneğin, Alonzo güncellemesi en son 12 Eylül gerçekleşti. O zamandan beri, akıllı sözleşmeler olarak adlandırılanlar da blok zinciri, yani sanal sözleşmeler aracılığıyla değiştirilebilir.

8. Solana (SOL)

Solana, geçen yıldan bu yana en yüksek piyasa değerine sahip ilk on kripto para arasında yer aldı. Ancak son zamanlarda kripto para piyasasında düzeltme sırasında daha düşük sıralara geriledi.

Kripto para birimi Anatoly Yakovenko tarafından 2017 yılında oluşturuldu. 2021 yazında bir fiyat patlaması yaşadı. Solana, Proof-of-History adlı yeni bir zaman damgası algoritmasına güveniyor. Saniyeden çok daha kısa sürede gerçekleşen otomatik işlemlerin birbirine zincirlenmesini sağlıyor.

Solana, Proof-of-Stake’e güveniyor. Bu aynı zamanda staking’i de mümkün kılıyor. Proof-of-stake, bir blok zinciri ağının hangi katılımcının bir sonraki bloğu oluşturabileceği konusunda fikir birliğine vardığı bir süreçtir. Stake yapmak, kripto para birimlerinin belirli bir süre için bir Proof-of-Stake blok zincirinde tutulması anlamına gelir. Böylece bireysel işlemler herkes tarafından görüntülenebilir.

SOL’un piyasa değeri şu anda 18,6 milyar ABD doları civarında ve bu da Solana’yı sekizinci en büyük kripto paralar sıralaması için konumlandırıyor. Ocak 2021’in başında, piyasa değeri hala 85,5 milyon dolardı.

9. Binance USD (BUSD)

Binance USD, kriptop para borası Binance ve Paxos ortaklığında piyasaya sürülen stabil bir coindir. BUSD, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından da onaylan almıştır.

Tıpkı USD Coin ve Tether gibi sabit bir kripto para birimi olma özelliğine sahiptir. Binance güvenilir mi yoksa değil mi eleştirileri yapılırken, aslında kripto para borsasının BUSD gibi hizmetleri için de belirli kurumlar ile işbirliği içinde olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Sonuç olarak, BUSD şu anda en değerli kripto para birimleri arasında dokuzuncu sırada yer almaktadır. BUSD piyasa değeri ise 18,2 milyar ABD doları seviyesindedir.

10. Dogecoin (DOGE)

Dogecoin, 2013 yılında bir şaka niyetiyle ortaya çıkmış bir kripto para birimidir. Belki birkaç kahkaha attırmak ve güldürmekten başka gerçek bir amaca hizmet etmemek için tasarlanmıştır.

Adını, kötü yazım alışkanlıklarına sahip bir Shiba Inu köpeği imajına odaklanan bir internet görselinden almaktadır. DOGE şu anda 11,7 milyar dolarlık piyasa değerine sahiptir. Bu da onu en değerli kripto paralar listesinde konumlandırmaktadır.

En Değerli Kripto Paralar Listesi 2022

Şu anda 16.000’den fazla kripto para birimi var. Takip etmek için, piyasa değeri yönlendirme sağlayabilir. Bahsettiğimiz gibi en büyük kripto paralar arasında Bitcoin ve Ethereum başı çekmektedir.

Sıra Kripto Para Sembol Piyasa Değeri
1 Bitcoin BTC 568,7 milyar dolar
2 Ethereum ETH 246,2 milyar dolar
3 Tether USDT 74,1 milyar dolar
4 USD Coin USDC 52,6 milyar dolar
5 Binance Coin BNB 49,1 milyar dolar
6 Ripple XRP 20,7 milyar dolar
7 Cardano ADA 18,9 milyar dolar
8 Solana SOL 18,6 milyar dolar
9 Binance USD BUSD 18,2 milyar dolar
10 Dogecoin DOGE 11,7 milyar dolar

Can Çelik

Kripto para piyasaları ile ilgilen ve bu anlamda çeşitli eğitimlere de katılan Can Çelik, Bitcoin başta olmak üzere piyasalardaki en popüler dijital para birimleri üzerinde işlemler yapıyor. Üniversite eğitimi ile İşletme lisans derecesine de sahip olan Can Çelik, kripto para piyasasına yönelik araştırma ve deneyimlerini Konupara'da paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir