Kripto Para

En Güvenilir 3 Kripto Para Cüzdanı: Trezor, Ledger ve KeepKey

Büyük bir olasılıkla, standart bir para soygununun nasıl yapıldığını bilmek için yeterince televizyon izlediniz. Soyguncular çoğu zaman oldukça öngörülebilir bir süreci takip etme eğilimde olurlar.

İçeri gir, silahı doğrult, “paraları çantaya doldur” talimatını ver, ağzına kadar para dolu bir çantayla arabaya atla ve polisler gelmeden toz ol. İşte bitti.

Bu tür bir para soygunu hiç kuşkusuz dizi ya da filmlerden herkese tanıdık geliyor. Ama dijital para dünyasında her şey çok daha farklı işliyor.

Dijital para dünyasındaki soygunlar, bildiğimiz hiçbir formülü izlemiyor. Silah yok. Temas yok. Elle tutabilecek para ya da çanta yok. Fiziksel hiçbir şey yok. Üstelik böylesine bir soygun girişimi dünyanın herhangi bir yerinden gelebilir. Siz evinizde pijamalarınızla otururken dijital varlıklarınız ustaca bir araya getirilen kod parçaları ve yazılımlarla buhar olabilir.

Bu tür siber soygunlar, günümüzde halen güvenlik altyapısı geliştiren kripto para piyasasının en trajik gerçekliğidir. Fakat kendinizi kripto para birimi hack’lerinden korumanın yolları var. Bu makalenin devamında bu yollarla ilgili daha fazla bilgi vereceğiz.

Ama önce, tarihin en ünlü dijital para birimi soygunlarından birine bakalım.

Tarihin En Büyük Kripto Para Soygunu

Özel bilgiler de dahil olmak üzere çoğu bilginin internette var olduğu giderek dijitalleşen bir dünyaya doğru hızla ilerliyoruz. Bir anlamda, savaş ve hırsızlık değişti, bizleri en zayıf olduğumuz noktan vurmak için dijital ortama uyum sağladı.

Bu açından, kripto para dünyasını etkileyen yüksek miktardaki siber suçların hiçbiri sürpriz olmamalı. Piyasada büyük miktarlarda para dönüyor ve piyasaya artan ilgiye paralel olarak bu siber saldırıların da yakın gelecekte artması bekleniyor.

Hype ile gelişmekte olan bir piyasa olarak, kripto para piyasası hırsızlar için geniş bir fırsat sunuyor. Yeni kripto para yatırımcılarının teknik okuryazarlıktan yoksun olması ve birçoğunun ekranların ötesinde var olan siber tehditlerden haberdar olmaması dijital hırsızları bu piyasaya daha fazla yaklaştırıyor.

Ama, tarihin en büyük kripto para soygununu bilmiyorsanız öğrenmeniz, biliyorsanız da tekrar hatırlamanız ekranların ötesindeki tehlikeleri anlamak için size yardımcı olabilir. Dijital soyguncuların hedefi olan bir zamanların en popüler kripto para borsası Mt. Gox’tan bahsediyoruz.

Bugün Mt. Gox ismi genellikle Bitcoin tarihindeki en büyük soygunla yan yana anılıyor. Siber saldırı zamanında, Mt. Gox, dünyadaki tüm Bitcoin işlemlerinin yüzde70’ini elinde tutmakla birlikte, en büyük Bitcoin borsası idi.

Büyük saldırı 2014 yılında vuku buldu, Mt. Gox, o anda kasasındaki toplam bitcoinlerin yüzde 6’sından fazlası olan 740.000 bitcoini çaldırdı. Elbette çalınan bitcoinlerin büyük kısmı bu borsada bitcoinlerini tutan yatırımcılara aitti.

Bu durumda, yatırımcıların soyulmasının nedeni, bitcoinlerini borsa üzerinde tutmalarıydı. Söz gelimi, kripto paralar borsada tutulmuş olmasalardı, çalınmamış olacaklardı.

Bu da bizi bir sonraki büyük soruya götürüyor: Somut anlamda var olmayan kripto paraları güvenli bir şekilde saklamanın yolu var mı?

Cevap aslında oldukça basit. Bir donanım cüzdanı alarak kripto paralarınızı güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Kripto Paralarınızı Donanım Cüzdanıyla Koruyun

Kendinizi bu tür dijital soygunlara karşı korumanın en basit yolu, varlıklarınızı İnternet ortamından çekerek çevrimdışı duruma getirmektir.

Yerli ve yabancı birçok kripto para borsası üst düzey güvenlik sağlamak için büyük çaba sarf ediyor. Mesela, birçok kripto para borsası ağa bağlı olmayan ve soğuk depolama olarak da bilinen çevrimdışı cüzdanlar vasıtasıyla yatırımcıların varlıklarını saklıyor. Ancak gerçek şu ki, dijital varlıklarınızı tamamen koruyabilmenin tek yolu, varlıklarınızı kendinize ait bir donanım cüzdanına koymaktır.

Donanım cüzdanları (Hardware wallet olarak da bilinir), temel olarak dijital varlıkları depolamak için kullanılan fiziksel cüzdanlardır. Taşınabilir bellekleri andıran bu fiziksel cüzdanlar, BtcTurk veya Binance cüzdanlarınız gibi, yazılım cüzdanlarından farklıdır, çünkü internet bağları yoktur. Bu temelde siber suçluların dijital varlıklarınıza ulaşabileceği kanalı kesiyor.

Bu büyük avantajın yanı sıra söylemek gerekir ki, donanım cüzdanları kendi benzersiz riskleri ile beraber gelir, bakınız: unutkanlık.

Her şeyin kontrolünüz altında olması iyi olsa da, donanım cüzdanınız olduğunda, dijital varlıklarınızı korumaktan tamamen siz sorumlu olursunuz. Donanım cüzdanınızı kaybetmeniz veya şifresini unutmanız, kripto paralarınıza elveda demek anlamına gelir.

Abartı olduğunu düşünmeyin. Herhangi bir kripto para forumuna bakın. Birbirine benzer yüzlerce korku hikayesi göreceksiniz: küçük çocuklar tarafından yenen donanım cüzdanları, köpeklerin yediği donanım cüzdanları, ezilen donanım cüzdanları ve daha niceleri…

Bu tür bir sorumluluk almak istemiyorsanız, iki faktörlü kimlik doğrulama da dahil olmak üzere, varlıklarınızı borsada korumak için elinizden gelen her şeyi yaptığınızdan emin olun. Zaten bunlar, çoğu borsada yatırımcıların kayıt olur olmaz hemen katılmalarını istediği bir güvenlik önlemidir.

Ancak, sorumluluk konusunda hiçbir sıkıntınız yoksa ve bir donanım cüzdanı satın almaya hazırsanız, piyasadaki en iyilerden bazılarına göz atmaya başlayın.

Kripto Paralar için En İyi 3 Donanım Cüzdanı

Kripto paralarınızı güvenle saklamanız için piyasanın en bilinen ve yatırımcılar tarafından da sıkça tavsiye edilen üç donanım cüzdanını bir araya getirdik, inceleyelim.

1. Trezor

Şimdiye dek, Trezor piyasadaki en iyi donanım cüzdanlarından biri oldu.

Trezor, yatırımcılara kolay bir kullanım deneyimi sağlamak için en üst düzey güvenlik özelliklerine sahip şık bir tasarım sunuyor. Ayrıca Trezor cüzdanı USB gibi biçimlendirilmiş ve kolay kullanım sağlayan bir ekran ile birlikte geliyor.

Bu listedeki diğer donanım cüzdanları gibi, Trezor cüzdanı da yatırımcıların kurulumda bir PIN kodu seçmesini gerekli kılıyor. Bununla birlikte, her ihtimale karşılık cüzdanı yedeklemek için kullanılabilecek 24 kelimelik bir şifre de veriyor. Cüzdan Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin gibi 500’den fazla coin ve token desteği sağlıyor.

İhtiyaç ve özelliklere göre Trezor One ve Trezor Model T ismindeki iki farklı Trezor marka donanım cüzdan yatırımcılar tarafından tercih edilebilir. Trezor One 100 dolarlık fiyat etiketine sahip. Trezor Model T ise 170 dolara satılıyor.

2. Ledger Nano

Ledger Nano, piyasadaki en tanınmış ve hatta Türkiye’de kripto para yatırımcıları tarafından en çok tercih edilen donanım cüzdanların biri. Ledger Nano yatırımcılara kripto paralarını çevrimdışı depolamak için ucuz ancak güvenli bir yol sağlıyor.

Birden çok kripto paraya yatırım yapıyorsanız, Ledger Nano ihtiyacınıza yönelik en iyi çözüm olabilir. Cüzdan Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Zcash, Dash, Stratis, Ripple, Bitcoin Cash, Ethereum Classic ve diğerlerini destekliyor. Diğer donanım cüzdanları gibi Ledger Nano PIN ve cüzdanınızı kurmak için 24 kelimelik bir yedekleme şifresi desteği veriyor.

Ledger Nano’nun arkasındaki şirket Ledger, 2014’ten beri Bitcoin güvenliği için donanım yaratıyor ve bu sayede bu alandaki en eski şirketlerden biri olmayı başardı. Bugüne kadar, şirket 165 ülkede 1 milyondan fazla Ledger Nano S sattı.

Ledger Nano, çoksatan Nano S ve Blue olmak üzere iki farklı model sunuyor. Ledger Nano S fiyatı 90 dolar; Ledger Blue ise 399 dolara satılıyor.

3. KeepKey

Şimdiye kadar bahsi geçen tüm donanım cüzdanlarına kıyasla, KeepKey en genç ve belki de en ileri teknolojiye sahip donanım cüzdanlarından biri. Yüksek güvenlik özellikleri bulunan ve şık bir tasarıma sahip olan cüzdan Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi 36’dan fazla coin ve token desteği sağlıyor.

İlk kez 2015 yılında satışa sunulan donanım cüzdanı, 12 benzersiz kelimeyle yedeklenebiliyor. Tek bir modeli olan KeepKey 129 dolarlık bir fiyat etiketine sahip.

Donanım cüzdanı kullanmak, dijital varlıklarınızı çevrimiçi ortamlarda meydana gelebilecek soygunlardan korumanızın kolay bir yoldur. Son olarak, herhangi bir donanım cüzdanı aldığınızda birikimlerinizin güvenliği için üretici talimatlarına çok dikkatli bir şekilde uymayı unutmayın.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir