Kripto Para

En İyi ve En Güvenilir Bitcoin Cüzdanları

Dünyayı kasıp kavuran kripto para birimi Bitcoin, günlük kullanımda alışık olduğumuz devlet destekli para birimlerine alternatif bir para olarak ortaya çıktı. Destekleyiciler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin daha kolay, daha güvenli ve geleneksel para birimlerine kıyasla daha iyi mahremiyet sunduğunu iddia etmeyi sürdürüyorlar.

ABD doları ve diğer para birimleriyle karşılaştırıldığında bir Bitcoin’in değeri son birkaç yıl içinde inanılmaz bir artış gösterdi ve bu olağanüstü artış çoğu insan için yepyeni bir yatırım fırsatı olarak kabul gördü. Geride bıraktığımız günlerde tüm zamanların zirvesinden hızla uzaklaşmış olsa bile Bitcoin, destekçileri sayesinde hala en favori yatırımlardan biri.

Paranızı Bitcoin’e veya başka herhangi bir kripto para birimine yatırmadan önce, riskleri anlamanız bir hayli önemli. Zira Bitcoin, önümüzdeki yıllarda kolayca değerini tekrar katlayarak yükselişe geçebilir ya da kolayca sıfıra yakın bir değere düşebilir.

Riskleri anlıyorsanız ve ilerlemeye hazırsanız, güvenliğe odaklandığımız bu listedeki en iyi Bitcoin cüzdanları ve alternatif cüzdan seçeneklerine göz atmaya başlayabilirsiniz.

1. En İyi Online Cüzdan: Blockchain.com

Geçtiğimiz yıllardaki Mt. Gox, Bitfinex, Bitgrail gibi borsa facialarından sonra cüzdanların değeri daha çok anlaşıldı. Borsalar gözünü hırs bürümüş siber korsanların iştahını kabartmaya devam ederken web tabanlı cüzdanlar da bazı güvenlik riskleri içerebiliyor. Gene de bu cüzdanlar risk seviyesinin yüksek olduğu borsalara göre daha güvenli bir tercih olarak karşımıza çıkıyor.

“Dünyanın en popüler dijital cüzdanı” olduğunu iddia eden Blockchain.com, 28 milyondan fazla cüzdana sahip ve 150 milyondan fazla işlemi gerçekleştirmiş bulunuyor. Güvenliğin ilk sırada geldiği Blockchain.com’da kripto paralarınızı güvenle saklamanız mümkün olabiliyor.

2. En İyi Yazılım Cüzdan: Electrum

Electrum da popüler ve ücretsiz bir kripto para saklama seçeneği ve en çok güvenilen masaüstü yazılım cüzdan uygulamalarından biri. 2011 yılından bu yana piyasada olan Electrum akıllı telefonlarda da kullanılabiliyor.

Kullanım kolaylığı ve arayüzü ile dikkat çeken Electrum’u en çok öne çıkaran özelliği ise güvenli olması. Electrum’da kullanıcılar diğer masaüstü cüzdanlarındaki gibi özel anahtarlarının (private key) kontrolüne sahip ve programın bu bilgiye herhangi bir erişimi yok. Tabi bu karmaşık ve uzun anahtarları saklamanız, kaybetmemeniz ve kimseyle paylaşmamanız gerekiyor.

Pek çok online cüzdan ve borsa size özel anahtarların kontrolünü vermez; bu da ekstradan risk demektir. Bu durumlarda karşı tarafla güven ilişkisi oluşturmanızın gerekmesi yanında siber saldırı faaliyetleri olmaması için de şansın sizin tarafınızda olması gerekir.

Electrum’da ayrıca 2FA doğrulama özelliği de var ve Electrum aşağıda daha detaylı olarak bahsedileceğimiz donanım cüzdanları ve soğuk depolamayı da destekliyor.

3. En İyi Donanım Cüzdanlar: Ledger, Trezor ve KeepKey

Kripto yatırımı sizin için önemliyse, uzun vadeli düşünüyorsanız ve yatırımınız sizin için önemli miktarlardaysa donanım cüzdan sahibi olmanızın zamanı gelmiş olabilir. Güvenlik ve mobilite açısından donanım cüzdanlar en iyi seçenekler arasındadır. Profesyonel yatırımcılar için de donanım cüzdanlar en iyi tercihler arasında yer alıyor.

Üç cüzdan da soğuk depolama yapıyor ve bu, yüksek güvenlik açısından Ledger Nano S, Trezor ve KeepKey gibi ürünleri diğer seçeneklerin önüne geçiriyor. Soğuk depolama sayesinde borsa ve online cüzdanlardaki gibi karşı tarafla ilgili riskler ortadan kalkıyor ve siber güvenlik riskleri de en aza indirilmiş oluyor.

Donanım cüzdanlarının tek olumsuz yanı ise ücretli olmaları. Trezor’un ana modeli yaklaşık 525 lira iken Ledger Nano S de ortalama 645 liralık bir maliyete sahip. KeepKey’in de yaklaşık 650 liralık bir fiyat etiketi bulunuyor.

4. En İyi Güvenilir: Kağıt Cüzdan

Kağıt cüzdan denilerek, ihtiyaç duyduğunuz Bitcoin özel anahtarı bilgilerini içeren bir kağıt kastediliyor. QR kod içeren bu kağıt parçaları istendiği zaman yazılım cüzdana taranabiliyor.

Kağıt cüzdanlar için Bitcoin adresi oluşturmak adına genellikle bitaddress.org sayfası kullanılıyor. Bitcoin’lerinizi çevrimdışı olarak bu yöntemle sakladığınızda en güvenilir soğuk depolama yöntemini uygulamış oluyorsunuz.

Kağıt cüzdan kullandığınızda bir nevi özel anahtarınızın fiziksel bir kopyasını saklamış oluyorsunuz. Özel anahtarı internet bağlantısı olmayan temiz bir sistemle (Linux Live CD gibi) oluşturabilir ve fiziki kasa gibi güvenli bir yerde saklayabilirsiniz.

Kısacası, kripto para cüzdan çeşitlerinin kendilerince bazı artı ve eksi yönleri var.

Mesela, soğuk depolama çözümleri ve donanım cüzdanlar daha güvenli olsalar da, Bitcoin fiyatının aniden düştüğü ve sizin de hızla satmak isteyebileceğiniz bir senaryoda hantal kalacaklardır. Bu tarz durumlarda borsada tutma riskini alan kişiler daha erken hareket edebileceklerdir.

Eğer kağıdı kaybetmeyecek ve iyi bir şekilde saklayacaksanız kağıt cüzdanın en basit, en güvenli ve maliyetsiz kripto para saklama yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun tek dezavantajı kağıdın kaybolup çalınması ihtimali olacaktır.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir