Kripto Para

Estonya, Ether kurucusunun yardımıyla kendi sanal para birimini çıkarmak istiyor

Kripto para birimleri arasında en eski maziye sahip olan Bitcoin’in önlenemez yükselişinin ardından çok sayıda benzer kripto para birimi piyasaya sürüldü. Bu kripto para birimleri arasında yer alan Ethereum, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in (Rusya’nın) desteğini almasıyla kuşkusuz ki “ciddiyette” bir adım öne çıktı.

Rusya’ya yakınlığıyla bilinen Avrupa Birliği (AB) üyesi Estonya da benzer ama çok daha ciddi bir adım atmaya hazırlanıyor. CNBC’nin haberine göre baltık ülkesi, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin‘in yardımıyla kendine ait resmi kripto para birimini çıkarmayı düşünüyor.

Estonya dışındaki kişilerin şirket oluşturma, bankacılık, ödeme işlemleri ve vergilendirme gibi Estonya’daki hizmetlere erişmesine olanak sağlayan e-Residency programı Direktörü Kaspar Korjus yakın bir zamanda kripto para halka arzı (ICO) gerçekleştirmek istediklerini ifade etti.

Korjus’un, blog yazsında verdiği bilgilere göre, piyasaya arz edilecek kripto paranın değerinin belirlenmesi için çalışmalar başladı.

Korjus Estonya’nın kripto para biriminin arz edileceği tarihle ilgili bir açıklama yapmadı. Estonya hükümetinin “Estcoin” adını vermeyi düşündüğü kripto paranın arzıyla ilgili çalışmaların, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin başta olmak üzere bazı teknoloji şirketinden görüş alınarak sürdürüldüğü belirtiliyor.

Hatırlatmak gerekirse Estonya e-Vatandaşlık kapsamında internet üzerinden yatırımla AB vatandaşı olmayı ve AB merkezli şirket kurmayı kolaylaştıran ilk ülkelerden biri olmuştu. Estonya’nın e-Vatandaşlık programı kapsamında ülke vatandaşı olunmasa da ülkenin sunduğu elektronik hizmetlerden yararlanmak mümkün olabiliyor.

1.3 milyonluk nüfusa sahip olan ülke, uzun vadede dijital bir ulus olma hedefine ulaşmaya çalışıyor ve resmi nitelikli ulusal kripto para birimi de bu sürecin bir parçası olarak kulağa hiç de mantıksız gelmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu