Kripto Para

Ethereum Nasıl Alınır?

Geçen yılın ilk aylarında kripto para birimleri akla hayale gelmeyecek rakamlara yükseldi. Şimdi ise yine akla hayale gelmeyecek rakamlara düştü.

Bu düşüşün en çok vurduğu kripto para birimlerinden biri de Ethereum oldu. Ethereum’un değeri hiçbir zaman Bitcoin gibi 20,000 dolarlara ulaşmasa da büyük bir potansiyele sahipti ve Ocak 2018’de 1,200 dolar fiyata ulaşarak bu potansiyelini gösterdi. Fakat şu sıralar Ethereum’un fiyatı tabiri caizse dibe vurmuş durumda; şu an yaklaşık 85 dolardan alıcı buluyor.

Peki bu durum hala kripto para birimlerine yatırım yapmaya hevesli yatırımcıları nerede bırakıyor? Ethereum şu an hiç olmadığı kadar ucuz, fakat bu ucuzluğu ayrıca büyük bir risk. Ethereum’un yükselişe mi geçeceğini yoksa daha çok mu düşeceğini kestirmek güç.

Kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar bu sene tüm kripto yatırımcılarının öğrendiği acı gerçeği öğrendiler. Bu nedenle yatırım kararı almadan evvel kripto para birimlerinin büyük meblağlar kaybettirebileceğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Eğer Ethereum’a hala yatırım yapmayı düşünüyorsanız size nasıl yapacağınızı anlatalım.

Ethereum Nasıl Alınır?

Ethereum’un para birimi Ether’i (ETH) satın almak için en güvenli kripto para değişim borsalarından biri Türkiye merkezli Bitlo’dur. Güvenliği ön planda tuttuğu için bizim favori kripto para değişim borsalarımız arasında yer alan Bitlo’dan birkaç kolay adımda Ether satın alabilirsiniz.

  1. Bir Bitlo hesabı oluşturmak için tarayıcınızdan Bitlo.com adresine giriş yapın. Bu aşamada T.C. kimlik numaranız, doğum tarihiniz gibi temel bilgilerinizin yanı sıra bir şifre oluşturmanız ve doğrulama için cep telefonu numaranızı girmeniz gerekecek.
  2. Bu basit adımları tamamladıysanız, şimdi de hesabınıza para yatırmak için “Para Yatırma/Çekme” bölümüne tıklayın.
  3. Hesabınıza para yatırmak için Havale/EFT ve papara olmak üzere iki farklı seçenek göreceksiniz. Bu seçeneklerden birini kullanarak hesabınıza para transferi yapın. Yardıma ihtiyacınız olursa Bitlo’nun hazırladığı rehbere bakabilirsiniz.
  4. İşte şimdi başlayabilirsiniz! Sayfanın üst kısmındaki “Kolay Alış/ Satış” sekmesine ya da doğrudan buradaki Ethereum Satın Al bağlantısına tıklayın.
  5. Açılan sayfaya kaç TRY tutarında Ether almak istediğinizi yazın ve “Ethereum Al” butonuna tıklayın.

İşte bitti, artık Ether’iniz var. Bitlo bir kripto para değişim platformu olmaya ek olarak bir cüzdan işlevi de görür, bu yüzden Ether’lerinizi orada saklayabilirsiniz.

Ethereum’a Neden Yatırım Yapmalısınız?

Merkezsizleştirilmiş bir platforma olan umudunuz hala sönmemiş olabilir, fakat bu sert düşüşlerden sonra Ethereum’a güvenmeyeceğinizi söylerseniz sizi anlarız.

Ethereum’dan hala vazgeçmemiş yatırımcıların olmasının en büyük nedeni, Ethereum’un diğer kripto para birimlerinden farklı olması. Örneğin Bitcoin’in ana fonksiyonu bir para birimi olması; Ethereum ise daha fazlası; blockchainin insanlığın geleceğinde oynayacağı önemli rolü bilen ve buna doğal bir çekim yaşayan insanların buluşma noktası.

Tabii siz yalnızca Ethereum’un çok geçmeden stabilize olacağını ve tekrar yükseleceğini düşünüyor da olabilirsiniz. Genel olarak baktığımız zaman sadece kripto para birimleri açısından değil genel açıdan spekülatif bir yatırım bu.

Ethereum’un Ne Farkı Var?

Ethereum, bir kripto para biriminden ziyade bir blockchain. Blockchain bir sunucuda veya bulutta dosya depolamak yerine ağı merkezsizleştirerek çevrimiçi depolamayı çok daha güvenli hale getiriyor. Ayrıca kripto para birimlerine kıyasla blockchainin değeri hızlı yükselişini sürdürüyor.

Ethereum, blockchain yöntemi para birimi olmaya çalışan Bitcoin’in aksine güvenliğe odaklanıyor. İnsanlar bu merkezsizleştirilmiş ağı birçok farklı uygulama oluşturmak için kullanabiliyor. Açıkçası Ethereum’a bir kripto para birimi olarak değil, bütün bir açıdan teknoloji yatırımı olarak bakmanın daha iyi bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir