Kripto Para

Huobi Güvenilir mi? Huobi Borsası Güvenilirliği

Mandarin dilinde “para birimi” anlamına gelen Huobi, ticaret hacmi baz alındığında, sürekli olarak büyüyen platformlar arasında yer alıyor. Küresel ölçekte Huobi, ilk on büyük kripto para borsası arasında konumlanıyor.

Leon Li ve Du Jun ikilisi tarafından 2013 yılında kurulan Huobi, şu anda 100’den fazla ülke ve bölgede hizmet vermeye devam ediyor. Borsanın Güney Kore, Cebelitarık, Hong Kong ve Japonya gibi ülkelerde lisansı bulunuyor.

İşlem hacmi bakımından üst sıralarda yer alan borsa, ülkemizde Huobi Türkiye ismi ile faaliyet gösteriyor. Dünya genelinde ise Huobi Global adı altında hizmetlerini yürütmeye devam ediyor.

Bu incelemede, en başta Huobi güvenilir mi sorusunu cevaplandıracağız. Potansiyel bir Huobi kullanıcısı olarak platformun güvenliği açısından bilmeniz gereken birtakım durumlara bir göz atacağız.

Huobi Güvenilir mi?

Diğer borsalarla karşılaştırıldığında, Huobi güvenlik açısından güvenilir önlemler sağlamaya devam ediyor. Bilinen bir gerçek var ki, işlem hacmi bakımından büyük kripto para borsalarının birçoğu, siber saldırılardan yara alabiliyor.

Tarihler 2015 yılını gösterdiğinde, bir Bitstamp siber korsanı, Huobi’den 12.000 BTC çaldı. Ancak tabii, bu sorun Huobi güvenliği ile ilgili değildi. Huobi, aynı tarihlerde bir DDOS saldırısı bildirdi fakat bu güvenlik ihlaline sebep olmadı.

Başka bir habere göre, bir bireysel kullanıcı Huobi’de EOS ve USDT kaybettiğini iddia etti. Bu kullanıcı, problemin Huobi’nin 2FA sistemindeki teknik bir hatadan kaynaklandığını belirtti. Huobi ise açıklamasında, bu sorunun bir kimlik avı dolandırıcılığının sonucu olduğunu dile getirdi.

Huobi, güvenlik kontrollerinin Goldman Sachs gibi firmalar tarafından geliştirildiğini ifade ediyor. Borsa, hesaplardaki fonların yaklaşık %98’inin soğuk cüzdanlarda tutulup depolandığını belirtiyor.

İlgilinizi çekmesi muhtemel incelemeler arasında bulunan şu yayına da mutlaka bakmanızı tavsiye ederiz: Binance Güvenilir mi?

Huobi Hangi Güvenlik Önemlerini Alıyor?

Huobi daha önce yaşandığına benzer şekilde saldırılardan korunmak için bir DDOS önleme sistemi kullanıyor. Öte yandan, borsanın olumsuz olaylara karşı hazır olduğunu belirttiği bir yatırımcı koruma fonu bulunuyor.

Bu kullanıcı ve yatırımcı koruma fonu kapsamında, işlemlerden elde edilen net gelir, borsanın yüzde yirmisine tekabül edecek şekilde, Huobi Token (HT) ile geri alınıyor.

Ayrıca borsanın Huobi Security Reserve adında bir servisi var. Bunun bir parçası olarak borsa, sigorta için 20.000 BTC depoladığını belirtiyor. Bu fonun, Huobi’nin gelecekte bir saldırıya maruz kalması halinde, tazminat ödemelerinde kullanılması planlanıyor.

Huobi güvenilir olmak için birçok önlem alsa da kullanıcı ve yatırımcıların, büyük borsalara her zaman saldırı olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurması gerekiyor.

Bütün bu nedenlerden dolayı, her yatırımcı ve kullanıcının kendi güvenlik önemlerini kendilerinin almaları gerekiyor. Buna ek olarak, yatırımcı ve kullanıcıların kripto varlıklarını soğuk cüzdanlarında tutmaları önem teşkil ediyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Makalemizde Huobi güvenilir mi sorusunu cevapladık. Şimdi içeriğin bu bölümünde Huobi borsası hakkında sıkça sorulan sorulara yer veriyoruz. Yeni kullanıcılar tarafından sorulması muhtemel soruların cevaplarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Huobi güvenilir mi, nasıl bir borsa inceliyoruz.

Huobi Global Nedir?

Huobi, işlem hacmi bakımından dünyadaki en büyük kripto para borsalarından biridir. Leon Li ve Du Jun tarafından 2013 yılında Çin’de kurulmuştur. Şu anda merkezi Seyşeller’de bulunmaktadır. Huobi Global olarak da bilinen borsa, şu anda CoinMarketCap verilerine göre, dokuzuncu sırada konumlanmaktadır.

Huobi Hangi Ülkenin?

Huobi’nin genel merkezi Seyşeller ülkesinde bulunmaktadır. Borsanın merkezi Seyşeller’dedir. Ayrıca Huobi’nin Güney Kore, Japonya, Hong Kong ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ofisleri bulunmaktadır. Borsa, 100’den fazla ülke ve bölgede hizmet sunmaktadır.

Huobi Borsası Güvenilir mi?

Birçok kripto para borsası gibi Huobi saldırılara açıktır ve belirli zamanlarda güvenlik sorunları yaşayıp tekrar yaşama ihtimali vardır. Huobi, incelememizde görüleceği üzere siber saldırılara karşı teknik korumalar ve kayıplara karşı destek fonu gibi önlemler almıştır. Her şeye rağmen, kullanıcı ve yatırımcıların soğuk cüzdan kullanmak gibi yöntemler ile kendi güvenlik önlemlerini almaları mutlaka tavsiye edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu