Kripto Para

Kripto Para Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto para piyasasının önde gelen dijital varlığı Bitcoin, değerini her geçen gün artırmaya devam ederken, birçok uzman BTC’nin 100 bin dolar seviyesine çıkacağını öngörüyor.

Hal böyle olunca da pek çok yatırımcı sermayesinin bir kısmını kripto piyasasında değerlendirme seçeneğini düşünüyor. Ancak, ilk defa kripto para alımı yapacak herkesin bu piyasaya girmeden önce birtakım önemli hususları bilmesi ve bunlara dikkat etmesi gerekiyor.

Dikkat edilmesi gereken hususların en başında da güvenli borsa platformlarının tercih edilmesi yer alıyor. Bu bağlamda, Türkiye’de çıkan son yasal düzenlemelerin ardından, yerli kripto borsalarını tercih etmek oldukça makul gözüküyor.

Mesela bu yerli kripto para borsalarına, yasal düzenlemeler çerçevesinde faaliyet gösteren Coinzo gibi platformları örnek olarak göstermek mümkün olabiliyor. Çünkü bu tür borsalar Türkiye’de yerleşik olarak konumlanıyor ve gerektiği takdirde yatırımcıların, karşılarında muhatap bulması mümkün olabiliyor.

Elbette, yerli ve güvenli bir kripto para borsası seçmenin yanı sıra, kripto para alırken dikkat edilmesi gereken belli başlı farklı hususlar da bulunuyor. Bu yayında, kripto para satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

1. Kripto Para Yatırımına Nasıl Yaklaşmalı?

İlk etapta, kripto para satın almadan önce bunun yalnızca bir satın alma olmayıp bir yatırım olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Çünkü genel prensipte kripto para almak ile örneğin bir hisse senedi almak arasında çok büyük bir fark bulunmuyor. Her ikisi de bir yatırımı temsil ediyor.

Bu nedenle, kripto para satın alırken tıpkı bir hisse senedi satın alıyor gibi ilgili varlıkları doğru bir şekilde analiz etmeniz gerekiyor. Bu bağlamda ilgilendiğiniz kripto varlıklara yönelik araştırmalarınızı derinleştirmeniz ve kararlarınızı buna göre almanız önem teşkil ediyor.

Kripto para alım satımına bir yatırım gibi yaklaşmanız, seçimlerinizde doğru kararlar almanıza ve bir plan dahilde istikrarlı bir şekilde hareket etmenize mümkün mertebe yardımcı olacaktır.

2. Kripto Paraya Ne Kadar Yatırım Yapmalı?

İşin başlayıp bittiği nokta aslında tam da burada oluşuyor: Kripto paraya ne kadar yatırmak gerekiyor? Bu soruyu risk toleransınızı ve sermayenizi göz önünde bulundurarak kendi içinizde cevaplamanız önem taşıyor.

Açıkça söylemek gerekir ki hali hazırda kripto piyasası, diğer tüm piyasalardan daha büyük riskler barındırıyor. Fakat oldukça hareketli bir piyasa olduğundan potansiyel olarak da getirinin diğer finansal araçlara göre daha yüksek olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Birçok yatırım uzmanı genellikle yatırımcıların sermayelerinin maksimum yüzde 10 kadarını kullanmaları gerektiğini ifade ediyor. Hatta ABD Ekonomik Analiz Bürosu tarafından hazırlanan bir raporda da, bu görüşe yönelik tespitler yer alıyor. Kısacası, önde gelen kurumlar da yatırım için en iyi oranın yüzde 10 olması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Söz gelimi, piyasa uzmanlarına göre herhangi bir alana yatırım yapma fikri düşünülüyorsa, yatırımcıların sermayelerinin en fazla yüzde 10’luk kısmının kullanılması tavsiye ediliyor. Örneğin, 100 bin liralık bir tasarrufunuz bulunuyorsa bu, tasarrufunuzun 10 bin liralık kısmı ile yatırıma başlamanız gerektiği anlamına geliyor.

Tavsiye edilen bu yüzde 10 seviyesinin geçilmemesi, yatırımcıların ters pozisyonda kalmaları gibi durumlarda, tasarruf ve sermayelerinin tamamını riske etmelerine engel olmuş oluyor. Bu da büyük ölçüde alınan riski de azaltmış oluyor.

Aynı zamanda bu, yatırımın iyi bir performans göstermesi durumunda da sermayenin büyümesine ve hatta başka alanlara yatırım yapabilme fırsatı sağlamış oluyor.

Genel olarak toparlamak gerekirse, kripto para piyasasına adım atmadan önce yatırıma başlayacağınız miktarı doğru bir şekilde belirlemeniz gerekiyor.

Öyle ki bu, çok kazanayım derken, işlerin ters gitmesi durumunda bütün sermayenizin tamamını eritmenize engel oluyor. Bu nedenle de yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz bir miktar ile yatırıma başlamanız önem arz ediyor.

3. Kripto Para Nereden Alınır?

Kripto para dünyasına adım atmadan önce, tekrar altını çizmek gerekirse, yatırım miktarını en başından belirlemeniz dikkat etmeniz gerekenlerin en başında yer alıyor. Ardından, yatırımınızı nerede yapacağınız da büyük önem taşıyor.

Bu çerçevede, çok yüksek getiri imkanı sunan veya bu tür vaatlerde bulunan mecralardan kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Bu nedenle de kripto para alımları yapacağınız platformu doğru bir şekilde seçmeniz gerekiyor.

Şu an için güvenilir platformlar arasında, Türkiye’de yerleşik olan kripto para borsaları ön plana çıkıyor. Belirli açık bir adreste faaliyet göstermeleri ve gerektiğinde karşınızda muhatap bulabilmeniz, yatırımlarınızı sağlıklı bir şekilde yapmanızın önünü açıyor.

Örneğin, son dönemde popüler kripto para borsaları arasında yer alan www.coinzo.com, İzmir’de resmi bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bu anlamda bu tür borsalar, özellikle yurt dışı platformlara göre güvenlik hususunda çok daha avantajlı gözüküyor.

Biraz bahsetmek gerekirse, yerli kripto para borsası Coinzo, birçok güvenlik yazılımını bünyesinde barındırıyor ve kullanıcılara bu noktada önemli avantajlar sunuyor. Ayrıca hızlı para aktarımı özellikleri ile de birçok farklı olanaklar sağlıyor.

Peki, kripto para nasıl alınır? Yine Coinzo örneğinden devam etmek gerekirse, bu kripto para borsasının resmi internet adresini ziyaret ederek, bir üyelik oluşturuyorsunuz. Ardından sistem sizi yönlendiriyor ve banka hesabınızdan Coinzo üzerine para gönderiyorsunuz.

Para gönderme işlemi tamamlandıktan sonra Türk Lirası cinsinden bakiyeniz, Coinzo işlem platformu üzerinde gösteriliyor. Bu aşamadan sonrası da hangi kripto paraya yatırım yapacağınıza karar vermenize kalıyor.

4. Hangi Kripto Paralar Alınabilir?

Esasen kripto para yatırımının odak noktasını bu konu oluşturuyor. Çünkü doğru varlıkların seçimi büyük önem taşıyor. Tıpkı hisse senedi alım satımlarının yapıldığı bir borsada olduğu gibi, işlemlere doğru zamanda girmek ve çıkmak gerekiyor. Bu da doğru analiz ve araştırmalar yapmanız gerektiği anlamına geliyor.

Doğru kripto parayı seçmek için önceden analiz ve araştırma yapmak en geçerli yöntemlerin başında geliyor. Satın almak istediğiniz coin veya token’i seçerken, ne işe yaradığına bakmanız ve gelecekte ne durumda olabileceğine yönelik fikir sahibi olmanız gerekiyor.

Projesine güvendiğiniz ve geleceği olduğunu düşündüğünüz projelere yatırım yapmanız bu anlamda dikkat etmeniz gereken en önemli unsuru oluşturuyor. Çünkü iyi bir projeye sahip coin’leri bulmak uzun vadeli yatırımlarda kâr sağlamayı mümkün hale getiriyor.

Ünlü İngiliz ekonomist John Stuart Mill’in şu sözünü de hatırlatmadan geçmemek gerekiyor: İşin sadece kendi tarafıyla ilgilenen, bütünün sadece küçük kısmını görebilir.

Mill’in de bu sözü ile işaret etmeye çalıştığı gibi sadece kazanma odaklı coin aramak, en riskli projelere adım atmaya sebep olabiliyor. İyi bir analiz ve araştırma sonrasında bir projeye yatırım yapmak ise, uzun vadede kazanç elde etmeyi sağlayabiliyor.

Mesela, NEO’nun haftalık grafiğine göz atarak bu anlamdan bir örnek verebiliriz. Öyle ki eğer bir yatırımcı, 2021 Ocak ayında NEO’ya yatırım yapmış olsaydı, yatırımı yüzde 1000 değer kazanmış olacaktı. Söz gelimi, bir yatırımcı 10 bin lira ile 100 bin lira kazanç sağlayabilecekti.

Ancak tabii ki, bunun için yatırımcının doğru satış zamanlamasını kestirerek en tepe noktasında satış yapması gerektiğini de ifade etmek gerekiyor. Ancak, büyük bir düşüşte dahi yatırımcı parasını tutmaya devam etmiş olsa bile yine önemli bir kâr seviyesine ulaşmış olacaktı.

Bu arada hazır örnek vermişken NEO’dan da biraz bahsetmek gerekiyor. Çin merkezli en büyük kripto para girişimlerinden biri olan NEO, uzun yıllardır faaliyetlerine devam ediyor ve projesinde ilerlemeyi sürdürüyor.

Haliyle NEO zaman içinde güvenli bir proje olduğunu kanıtladı, doğru zamanlamayı yakalayan yatırımcılar da bu kripto varlıktan önemli getiriler elde etmeyi başardı.

Yine eklemeden geçememek gerekir ki, bazı kripto para analistleri, Bitcoin’in 60 bin dolar seviyesini zorlaması durumunda, NEO’nun tekrar 11 bin TRY seviyesini test edebileceğini belirtiyor.

5. Kripto Para Nasıl Satın Alınır?

Güvenli bir kripto para borsası seçip hangi varlıklara yatırım yapacağınızı belirledikten sonra satın alma işlemlerinizi de doğru bir şekilde yapmanız dikkat etmeniz gereken hususlar arasında yer alıyor.

Peki, satın alma aşamaları nasıl gerçekleşiyor? Tercih ettiğiniz bir kripto para borsasına üye olduktan sonra TRY hesabınızdan borsaya parayı göndermeniz gerekiyor. Ardından borsaların market bölümüne gelerek, buradan yatırım yapmak istediğiniz birimin üzerine tıklıyorsunuz.

Karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran geliyor. Sağ tarafta gördüğünüz “Emir Ver” kısmı, satın almayı tamamlayacağınız bölümü gösteriyor. Buradan ne kadar satın almak istediğinizi borsaya bildiriyorsunuz ve borsa istediğiniz miktarı cüzdanınıza aktarıyor.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli noktayı, kripto paraların 1 birimden daha düşük miktarlarda satın alınabileceği oluşturuyor. Örneğin, Bitcoin almak istiyorsanız, hali hazırda 390 bin liraya sahip olmanız gerekmiyor. Dilerseniz, 100 liraya karşılık gelecek şekilde 0,00005 BTC satın alabiliyorsunuz.

BTC ile birlikte diğer tüm kripto para birimleri de benzer şekilde çalışıyor. Mesela 1 birimlik para göndermek yerine yatırım miktarınız kadar satın alma yapabiliyorsunuz.

Örneğin, giriş emri verdikten sonra hesabınızda 115,75 XRP gibi miktarlar görmeniz doğal. Bu çerçevede, doğrudan 1 birimlik alımlar yapmak yerine tercih ettiğiniz tutarda alımlar yapabileceğinizi unutmamanız gerekiyor.

“Emir Ver” kısmının solunda yer alan yeşil ve kırmızı alan borsadaki anlık emirleri gösteriyor. Yeşil olanlar, diğer kullanıcıların girdikleri alım emirlerini gösterirken, kırmızı olanlar ise satış emirlerini gösteriyor. Eğer anlık fiyattan satın almak isterseniz, kırmızı tarafın en üstünde duran birimi seçmeniz yeterli oluyor.

Belirlediğiniz farklı bir miktar varsa, emrinizi oluşturup, fiyatın o seviyeye gelmesini gözlemleyebilirsiniz. Örneğin, EOS’a yatırım yapmak istiyorsunuz ama fiyatının yüksek olduğunu düşünüyorsunuz.

Böyle bir durumda, EOS için “Emir Ver” kısmından farklı bir fiyat oluşturarak satın alma emri oluşturmanız mümkün olabiliyor. Fiyat sizin istediğiniz seviyeye gelirse, borsa sizin için otomatik satın almayı tamamlıyor.

Satış işlemlerinde de benzer bir yolu izleyebilirsiniz. İstediğiniz bir orandan satın aldıktan sonra ulaşmasını beklediğiniz miktara emir girebilirsiniz.

Diyelim ki, 450 liradan NEO satın alma işlemini tamamladınız. “Emir Ver” kısmında “Sat” seçeneğine tıklayarak, buraya 1105 lira yazarsanız, NEO 1105 liraya ulaştığınızda sistem sizin yerinize otomatik olarak satışı gerçekleştiriyor. Böylece piyasayı sürekli takip etme zahmetinden de uzaklaşmanız mümkün olabiliyor.

Daha önce hazırladığınız emirleri ise ekranın altında gördüğünüz “Açık Emirler” kısmından takip edebiliyorsunuz. Bu bölümden isterseniz emirleri iptal ederek, yenilerini de girebiliyorsunuz.

Kripto para piyasaları, normal borsalar gibi açılış ve kapanış saatlerine sahip değiller. 7/24 piyasa çalışmaya devam ediyor ve bu emirleri doğru olarak girmediğiniz takdirde, sürekli platform başında durmanız gerekebileceğini de hatırlatmış olalım.

6. Kripto Para Araştırması Nasıl Yapılır?

Twitter, Telegram, Reddit ya da başka platformlarda kripto paralara dair yorum yapan yüksek sayıda takipçilere sahip birçok kişiyi görebilirsiniz. Bu kişilerden bazıları gerçekten iyi analizciler olmalarına karşın, bazıları ise rastgele bilgiler veren kişilerden oluşuyor.

Kripto para dünyasının içerisinde yer almak ve yatırım yapmak istiyorsanız, başkalarına güvenmeden işlem yapabilmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Bilgi veren kişileri takip etmeye devam edebilirsiniz, ancak onlardan aldığınız bilgileri onaylamadan işleme geçmelisiniz. Gelen bilgiyi kontrol edip, kendi analizinizi yapmanız ve kararı kendi kendinize almanız bu hususta gerçekten önem taşıyor.

Bir başkasının sizin kararlarınızı yönetmesi, aynı zaman piyasayı da yönetmesi anlamına geliyor. Bu nedenle yaptığınız 10 liralık bir işlemi bile kendi karar, araştırma ve analizlerinize göre yapmanınız büyük önem arz ediyor.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir