Kripto Para Günlük Al Sat Yapanlar İçin 12 Taktik

Kripto para günlük al sat işlemleri birçok kişi tarafından yapılmaktadır. Kripto para piyasası genellikle uzun vadeli alım satımdan ziyade günlük işlemler için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Günlük al sat yaparak kazanç sağlamak mümkün olsa da, kayba geçmek ve hatta sermayeyi sıfırlamak da mümkün olmaktadır. Bu bağlamda, günlük al sat yapmak isteyenlerin oldukça dikkatli olması önem taşımaktadır.

Bu kılavuzda, kripto para piyasasında günlük al sat yapmayı düşünenler için dikkat edilmesi gereken unsurlardan bahsettik. Ek olarak, yine günlük al sat yapacakların yararlanabilecekleri taktiklere de değindik.

1. Her Zaman İradeli Olun

Kripto para piyasalarında günlük al sat yapmak isteksiz ve iradesizlere göre değildir. Eğer bu anlamda istediğiniz yoksa ve irade konusunda yetersiz kalacağınızı düşünüyorsanız, bu piyasada trader olmak sizin için uygun olmayabilir.

Öyle ki kripto para evreninde birçok kişi günlük al sat yapıyor olsa bile, bir kısmı da uzun vadeli hareket etmektedir. Çünkü sistemi alt edebilen her insana karşılık alt edemeyen pek çok insan bulunmaktadır.

Önümüzde diğer piyasalardan çok daha hareketli ve değişken bir piyasa varken, bazı günlük işlemler gerçekleştiren kişiler zengin olabilirken, bazıları da tüm sermayelerini kaybedebilmektedir.

Ancak tabii kesinlikle dikkat çekmek icap eder ki, her durumda piyasanın komisyonlar vasıtasıyla yolunu bulacağını unutmamak gerekmektedir. Kazananlar ya da kaybedenler olsa bile piyasa her daim yolunu bulacaktır.

2. Piyasadaki Oynaklığı Görün

Günlük al sat işlemlerine girişmek, kripto para topluluğunun geri kalanının motivasyonu ve felsefesine neredeyse karşıt bir durumdur. Günlük al sat yapanlar piyasadaki oynaklığı sevmektedir.

Bunun tam aksine topluluğun diğer kısmı ise bu oynaklığı sevmemektedir. Örnek vermek gerekirse; madenciler, satıcılar, ödeme işlemcileri, uzun vadeli yatırım yapanlar ve ödemelerini kripto para birimi olarak alanlar piyasada durgunluk istemektedir.

Yine de her şeye rağmen, topluluğun günlük al sat için bu oynaklığa ihtiyacı vardır. Çünkü bu, kripto para birimlerinin meşru kullanımını ve hacminin büyük bölümünü oluşturmaktadır.

Diğer yandan, kabul etmek gerekir ki bu oynaklık durumu, kripto para fiyatlarının kısa süreler içerisinde yükselmesinin ya da düşmesinin de temel nedenidir.

3. Profesyonellerle Rekabetin Farkında Olun

Kripto para piyasasında profesyonellerle rekabet edeceğinizin farkında olmanız gerekmektedir. Çünkü bu piyasadaki çoğu kişi ve en hatta işlemlerde en başarılı olanlar, borsa piyasası emektarlarındandır.

Bu profesyonel emektarlar bile yedi gün yirmi dört saat açık olan küresel bir piyasanın etkileri konusunda dahi endişe yaşamaktadır. Kripto para günlük al sat işlemleri yaparken bu tür dişli rakiplerle rekabet edeceğinizi kesinlikle bilmeniz önem arz etmektedir.

Elbette, bu dişli rakipleri yenmek zorunda değilsiniz ama piyasada günlük al sat yaparak kar elde etmek istiyorsanız ve bu konuda ciddi iseniz, kendinizi en az onlar kadar bu işe adamanız önemlidir.

4. Fırsatı Kaçırma Korkusuna Kapılmayın

Doğrudan kripto para al sat sinyalleri ile günlük olarak ilgileniyorsanız, ister uzun vadeli, isterseniz de kısa vadeli yatırım yapıyor olun, şimdiye dek yatırımın her zaman nihai kuralı olan “düşük fiyattan al, yüksek fiyattan sat” prensibine aşina olmuşsunuzdur.

Bu kuralı yatırım dünyası içerisinde yer alan hemen herkes bilmektedir. Fakat günlük işlemlerin işe yaramasının esas nedeni pek çok kişinin bu kurala bağlı kalmamasıdır.

Herkes temel olarak bu stratejiye bağlı kalıp temel kurula uymak istemektedir. Genelde de bunu yapmaları pek de mümkün olmamaktadır. Bunun asıl sebebi de fırsatı kaçırma korkusundan kaynaklanmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, ortalama bir günlük al sat yapan kişi, fiyatta hızlı bir yükseliş gördüğünde, bunun satış için doğru zaman olduğunu düşünmektedir. Ancak tabii ki, günlük işlemci satış yapmadığı için, bu fırsatı genellikle kaçırmış olmaktadır. Zira ya zirveden ya da zirveye yakın seviyeden satın alım yapıyordur.

Ardından fiyat düştüğünde, fiyatın tekrar yükselmesini beklemek yerine, ortalama bir günlük işlemci aşırı tepki vererek daha da kötüsü bunun bir sonraki büyük düşüş olduğunu öngörerek satış yapma yoluna gitmektedir.

Mutlak tabii, piyasadaki bütün profesyonel trader’lar ve balinalar, fiyat düşükken satın almış ve yükseldiğinde çoktan satış yapmış olmaktadır. Bu nedenle doğru hareket etmek, uygun zamanı kollamak ve fırsatı kaçırma korkusuna yakalanmamak dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer almaktadır.

5. Yeni Bir Yatırım Evreninde Olduğunuzu Bilin

Kripto para piyasasının temelleri her ne kadar Bitcoin ile yıllar önce atılmış olsa da, bu piyasanın genel ve klasik sermaye piyasası araçlarının bulunduğu piyasalara göre henüz yeni olduğunu bilmeniz önem taşımaktadır.

Örneğin, kripto para piyasası döviz kurlarından faydalanma, altın gibi değerli emtialara yatırım yapma, tahviller veya hisse senedi almak gibi işlemlerle pek de kıyaslanamaz.

Çünkü kripto para piyasası oldukça değişkendir. Bu nedenle de dikkatli olmanız gerekmektedir. Ancak yine de olumlu havadan yeteri kadar yararlanabilirseniz, kazanç da sağlayabilirsiniz.

6. Geçerli Diğer İlkeleri Uygulayın

Günlük olarak hisse senedi veya döviz alım satımında geçerli olan temel ilkeler, kripto para günlük al sat işlemleri için de geçerlidir. Bu açıdan, olası alış satış seviyelerini belirlemek için piyasa göstergelerinden yararlanmanız önem taşımaktadır.

Günlük işlemler biraz, yürümeyi yeni öğrenen bir çocuğun başından geçenlere benzemektedir. Öyle ki belirli zamanlarda düşersiniz, hatalar yaparsınız ve genellikle yanılırsınız. Bu nedenle de daha başarılı olana dek vazgeçmemek önemlidir.

Ancak, vazgeçmemek tek başına yeterli değildir. Çünkü kendinizi bu konuda her zaman geliştirmeniz ve gerekiyorsa eğitimler alıp bu sürece özen göstermeniz önemli bir gerekliliktir.

Bu kapsamda piyasayı tamamen anlayıp tanıyana dek küçük miktarlarda alım satım yapmayı denemeye başlamayı düşünmeniz gerekmektedir.

Böylece sermayenize göre örneğin, 100 lira ya da 500 lira gibi, az tutarlarda alıştırma yapmayı denemeniz önemlidir. Böylece hazır olduğunuzda, daha büyük miktarlarda işlemlere geçebilirsiniz.

7. Piyasa Fiyatları ve Göstergelere Dikkat Edin

Dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden bir diğeri, göstergelerin fiyatın olması gerektiğini işaret ettiği seviye ve piyasadaki fiyatın olduğu yer arasındaki değişkenlikler olmalıdır.

Çoğu durumda, piyasa daha daha önce bulunduğu noktaya dönmeye meyillidir. Çünkü çoğu zaman genel bir düşüş ya da yükselme trendleri görülmektedir. Ancak bunların tamamı fiyat dibi veya zirveyi test ederken basamak sıçrayışında olmaktadır.

8. Çift Dip Kavramını Anlayın

Dikkate almanız ve bilmeniz gereken bir sonraki kavram çift diptir. Bir ayı piyasası (düşüş) boğa piyasası (yükseliş) tarafına geçiş yapmak üzereyken, çift diple test yapmaktadır.

Bunun anlamı, fiyat yeni bir dibe ulaşır ulaşmaz küçük lakin hızlı bir yükseliş olacağı ve onu genellikle eşit ya da bir öncekinden daha düşük bir başka düşüşün izleyeceğidir.

Bu durum, piyasa oyuncularından bazılarının yeni düşük fiyattan aldıklarının ve yakında bir tepki geleceğinin göstergesidir. Alış satış yaparken dikkate alınması gereken tek modelin bu olmadığını da aklınızda bulundurmanız gerekmektedir. Öyle ki çift dipler bazen büyük bir düşüşe girerken geçici mola noktaları da olabilmektedir.

9. Temel Göstergeleri Öğrenin

Kripto para günlük al sat yapan herkesin bilmesi gereken temel göstergeler de bulunmaktadır. Bunlar hareketli ortalama (MA), hareketli ortalama göstergesi (MACD), relatif güç endeksi (RSI) ve denge işlem hacmi (OBV) olarak sıralanabilmektedir.

Hareketli Ortalama (MA)

Hareketli ortalama belirlenen bir süre için ortalama fiyattır. Fiyat dalgalanmalarını düzleştirerek paraziti azaltmaktadır. Hareketli ortalamanın en sık görülen iki türü basit hareketli ortalama (SMA) ve üssel hareketli ortalama (EMA)’dır.

Basit hareketli ortalama ortalama tekabül ettiği zaman dilimlerinin ortalamasıdır. Üssel hareketli ortalama ise son göstergelere ağırlık vermektedir.

Hareketli Ortalama Göstergesi (MACD)

Hareketli ortalama göstergesi yeni üssel hareketli ortalama fiyatlarını geçmiş üssel hareketli ortalama fiyatları ile karşılaştırarak fiyat dalgalanmalarının göreceli gücünü ölçmeye yaramaktadır.

Tipik bir hareketli ortalama göstergesi planı 12 günlük üssel hareketli ortalamanın ortalamasını alıp ondan 26 günlük üssel hareketli ortalamayı çıkarmayı içermektedir.

Relatif Güç Endeksi (RSI)

Relatif güç endeksi veya kısa RSI, ortalama fiyata göre aşırı satın alma ve aşırı satma koşullarında değer vermek için son kayıpları ve kazanımları karşılaştır için işe yaramaktadır.

Kısaca, finans piyasaları üzerinde analizler gerçekleştirmek için ele alınan bir teknik indikatör olan relatif güç endeksi, önemli bir momentum indikatörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu indikatör, temelde de aşırı alım ve aşırı satım sinyalleri üretmektedir.

Denge İşlem Hacmi (OBV)

Denge işlem hacmi bir piyasanın halihazırdaki hacmini geçmişteki hacmine kıyaslayarak takip etmektedir. Teoride, artan işlem hacmine eşlik eden bir fiyat yükselişi bulunmuyorsa, kısa sürede içinde bir fiyat yükselişinin olacağı sinyalini vermektedir.

Eğer kripto para birimi piyasalarında günlük al sat yapmak istiyorsanız, hareketli ortalama, relatif güç endeksi ve denge işlem hacmi gibi temel göstergeleri bilmeniz gerekmektedir.

10. Fibonacci Düzeltme Seviyelerini Bilin

Fibonacci düzeltme seviyeleri bir üst maddede bahsettiklerimiz gibi her ne kadar bir gösterge olmasa da, yine de günlük al sat işlemleri için oldukça faydalı bir araçtır. Bu çerçevede de kullanılması önem taşımaktadır.

Bunun nedeni ise bu oranların kullanılarak olası toparlanma seviyeleri ve tavan fiyatları resmeden bu grafiklerin, bir kripto para yatırımına girmeye veya yatırımdan çıkma kararı alırken etkili bir yol haritası niteliği taşımasıdır.

Çoğu zaman kullanılan oranlar yüzde 26,3, yüzde 38,2, yüzde 50, yüzde 61,8 ve yüzde 100’dür. Kripto paranın en yüksek fiyatından en düşük fiyatına doğru Fibonacci düzeltme seviyelerini izlemeniz gerekmektedir. Bunu da değerlendirmek istediğiniz zaman dilimi çerçevesinde yapmanız elzemdir.

Uzmanlar, yüzde 23,6 veya yüzde 38,2 dışında kalan hiçbir kutudan satın alım yapılmaması tavsiyesinde bulunmaktadır. Buna benzer şekilde yine yüzde 61,8 ve yüzde 100 kutularındaki fiyatlardan satış yapılması gerektiğini vurgulamaktadır.

11. Sakin Olun ve Sabırlı Kalın

Kripto para günlük al sat taktikleri için en önemli tavsiyelerin başında sakin olmak ve sabırlı kalmak yer almaktadır. İşin en önemli kısmı budur ve belirli göstergeleri kullanarak coin’lerin mevcut fiyatına kıyasla piyasanın gerçekliği hususunda bilgi edinmektir.

İlk etapta, nereden bilgi sahibi olacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Samimi bir şekilde kripto para alım satımı ile ilgileniyorsanız, bu varlıklara ilişkin resmi kaynakları ve ciddi web sitelerini takip etmeniz gerekmektedir.

Bir örnek vermek gerekirse, CoinMarketCap, tüm kripto para birimleri ve bütün büyük borsalardaki diğer önemli altcoin’ler hakkında bilgi veren bir web sitesidir. Buna alternatif bir başka web sitesi için CoinGecko da değerlendirebileceğiniz seçenekler arasında yer alabilir.

Bu tür web siteleri kripto paraların anlık fiyat bilgilerini sunmakla birlikte, onlara yönelik detaylı bilgiler ve alım satım fırsatları için birtakım temel araçlar da sunmaktadır.

12. Alıştırmalar Yapın ve Araştırın

Nihai olarak biraz araştırma ve alıştırmalar yaparak, kripto para birimleri üzerinde yaşanan oynaklıklardan kar elde etmeniz mümkün olabilecektir. Ancak günlük al sat, mevcut altcoin piyasası düşünüldüğünde, oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Bu konuda her zaman kendi araştırmanızı kendiniz yapmanız gerektiğini de vurgulamak gerekmektedir. Eğer yeterli bilgilere sahip değilseniz, kendinizi bu konuda geliştirmeniz ve özellikle bir profesyonelden eğitim almayı düşünmeniz sizin için ideal bir yol olabilecektir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu