Kripto Para

Kripto Para Piyasasındaki Son Durumu Anlamak için Bakmanız Gereken 3 Etken

Kripto para birimi yatırımcıları için heyecan verici gelişmeler yaşanıyor. Olağan bir düşüş hissine rağmen, kripto para piyasası tam hızla ilerliyor.

Esasen, sadece geçen birkaç hafta içinde bir düzine büyük olay gerçekleşti. Bu olayların her biri, dijital varlıkların ve blockchain teknolojisinin uzun vadeli potansiyelini gözler önüne sermeye yetti.

İşte bu uzun vadeli potansiyel de büyük yatırımcıları çekmeye devam ediyor. Piyasayı yakından takip ediyorsanız muhtemelen bu büyük yatırımcılardan birinin ismini zaten biliyorsunuz: Peter Thiel.

Peter Thiel ABD Başkanı Donald Trump’ın teknoloji danışmanı olarak hizmet veriyor. Bununla beraber, Thiel 20 yılı aşkın süredir girişimci ve yatırımcı olarak teknoloji alanında yer alan bir isim.

Thiel, birkaç ay önce hayata geçirilen bir blockchain platformu olan EOS’un arkasındaki şirket Block.one’a yatırım yaparak dijital varlık piyasasına girdi.

Ama Thiel, blockchain teknolojisine canıgönülden inanan tek isim değil.

Amerikalı multimilyoner Steven Cohen de kripto hedge fonu Autonomous Partners’a yatırım yaparak dijital varlık piyasasındaki ilk adımını attı. Skype’taki yatırımıyla ünlü bir girişimci olan Tim Draper da Bitcoin’in en büyük destekçilerinden biri olduğunu duyurdu.

Peki, bu teknoloji uzmanları ve finans ustalarını bu kadar emin yapan şey tam olarak ne? Aslında cevap oldukça basit: Blockchain pazarı büyüyor.

Dijital Varlık Piyasası Şekilleniyor

Bu gelişmeler kripto para birimi yatırımcıları için en çılgın zamanları yaşatıyor ve bu çılgınlığın çoğu pazarın olgunlaşmasından ve büyümesinden kaynaklanıyor.

İşte tam da bu nedenle, yatırımcıların kripto para piyasasına her zamankinden daha çok göz kulak olmaları gerekiyor. Zira piyasanın nasıl büyüdüğünü ve gelecekte nasıl büyüyeceğinin anlaşılmasıyla, daha fazla yatırımcı iyi projeleri ayırmak ve ileriye dönük olarak milyonlarca dolarlık yatırımlar yapmak için manevra almaya başlayacak.

Bu büyümeyi en iyi şekilde anlamak için üç benzersiz etkene bakmak gerekiyor: regülasyon, uygulama ve erişilebilirlik.

Geride bıraktığımız 2017 yılında, bu faktörlerin üçü de piyasa yatırımcıları için ciddi bir sorun teşkil ediyordu. Ama 2018’e hızlıca ilerleyin çünkü her şey değişti.

Regülasyondan başlayalım.

Düzenleyiciler Dijital Varlık Piyasasına Fırsat Verdi

Hala tamamen netlik kazanmamakla birlikte, kripto para birimi piyasasındaki düzenleme durumu gün geçtikçe netleşiyor. Bu her iki taraf için de iyi bir şey.

Forbes’un yakın tarihli bir makalesi, ABD’li düzenleyici kuruluşların kripto paralarla daha fazla ilgilendiğini ve şimdi kripto para birimi piyasasındaki suçları takip etmeye ve cezalandırmaya başladığını belirterek, piyasadaki artan güvenliğe vurgu yapıyor.

Birçok ülkede yasal düzenlemeler üzerinde çalışmalar sürdürülürken öncül adımlar ABD’den geliyor. ABD’de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yatırımcıları dolandırıcılara karşı korumak için büyük adımlar atıyor.

Örneğin, ABD’de 2018’de gerçekleşen ICO’ların çoğu, akredite yatırımcılar içindi ve SEC tarafından belirlenen kurallara uyuyordu. Bu tür düzenlemeler, dolandırıcılığa maruz kalabilecek yatırımcılar ve piyasa güveni açısından oldukça iyi.

Sıkı yasal düzenlemelere rağmen, bu gelişmeler dijital varlık piyasasındaki fırsatların hala canlı ve gelişmekte olduğu anlamına geliyor.

Blockchain’in Uygulama Alanı Daha İyi Anlaşılıyor

Dünya bugün 2017 yılına kıyasla blockchain teknolojisini çok daha iyi anlamaya başladı. 2017’de blockchain teknolojisinin hemen her şeyde kullanılabileceğinden bahsediliyordu. Birçoğu gerçekten akla hiç yatkın değildi.

Bu durum hiç kuşkusuz yatırımcılar için tehlikeli bir ortam yarattı. Çok fazla vaatle yüzlerce blockchain projesi vardı, ancak hiç kimsenin teknolojinin gerçek potansiyelini anlamadığı zamanlarda bunları tanımlamak bir hayli zordu.

Artık, hem şirketler hem de bireyler, blockchain teknolojisinin hangi alanlarda uygulanabilir olduğunu veya olmadığını anlamaya başlıyor.

Mesela, geçtiğimiz yıl birçok şirket, blockchain teknolojilerini uygulanabilir yollarla kullanmaya başladı. İşte ekim ayında IBM, blockchain tabanlı bir bankacılık için blockchain şirketi Stellar ile çalıştığını açıkladı.

Sonrasında Enterprise Ethereum Alliance var. Enterprise Ethereum Alliance yakın bir süre önce kurulurken, şirketlerin ortaklığı sayesinde büyümeye devam etti. Bugün JPMorgan Chase, Microsoft, Intel, MasterCard ve BP dahil olmak üzere 100’den fazla şirket, Ethereum’u kurumsal bir araç olarak kullanmaya başladı.

Kısacası, şirketler dijital varlıkların ve blockchain’in mevcut sistemleri iyileştirmek için kullanılabileceğini görmeye başlıyor. Bu teknolojinin sağlık, finans, tedarik zinciri yönetimi, nesnelerin interneti, güvenlik gibi birçok alandaki potansiyeli gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor.

Dijital Varlıklar Her zamankinden Daha Erişilebilir

Önceki yıllara kıyasla 2018’de, insanların çok çeşitli dijital varlıklara erişmesi çok daha kolaylaştı.

Ülkemizde dijital varlık alışverişine olanak sağlayan birçok yeni platform faaliyete geçerken var olanlarda da önemli dönüşümler gerçekleşti.

Örneğin, QNB Finansinvest’in eski CEO’su Özgür Güneri’nin CEO olarak Türkiye’deki önemli dijital varlık borsalarından birisi olan BtcTurk’e katılmasının ardından, şirkette teknoloji ve müşteri ilişkileri alanlarında birçok atılım yapıldı. Bu süreçte canlı müşteri desteğinin yanı sıra platform Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple ve USDT alım satımlarını destelemeye başladı.

Bununla birlikte, ünlü girişimcilerden Hakan Baş, Alper Özdemir ve Mustafa Alpay ortaklığında kurulan Bitlo.com, yerli dijital para borsalarına yeni bir oyuncu olarak katıldı. Halihazırda Bitcoin, Ethereum ve Ripple ile yoluna devam eden Bitlo, ilerleyen zamanlarda Erc-20 tokenlerini listelemeyi hedefliyor.

Benzer dönüşüm ve ilerlemeler yurt dışında da mevcut. ABD’nin önde gelen dijital varlık borsalarından biri olan ve piyasa için önemli bir etkisi bulunan Coinbase, beş yeni kripto para birimini desteklemeye başlayacağını geçtiğimiz haftalarda açıkladı.

Hasılı, yatırımcılar artık gerek kripto paralar arası değişimleri destekleyen borsalar gerekse de fiat para cinsini destekleyen borsalar aracılığıyla birçok dijital varlığa daha kolay erişebiliyor.

Bütün bunlar oldukça büyük haberler ve her bir gelişme dijital para piyasasının hala tam gaz ilerlemeye devam ettiğini gösteriyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir