Kripto Para

Kripto Para Yatırım Tavsiyeleri (10 Yeni Fırsat)

Kripto para yatırım tavsiyeleri birçok platformda paylaşılıyor. Çünkü kripto para piyasası büyüyor. Genel olarak, pek çok şirket ve işletme, meşru bir ödeme aracı olarak kripto para birimlerine her geçen gün daha fazla güvenmeye başlıyor.

Kripto para piyasasının eski ve azimli yatırımcıları zaten bu endüstrinin öyle ya da böyle içerisinde yer alıyor. Ancak tabii, yeni yatırımcılar da dahil olmak üzere neredeyse herkes kripto para yatırım tavsiyeleri arıyor ve portföyü en iyi şekilde konumlamanın nasıl olacağını anlamaya çalışıyor.

Yatırımcılar bu nedenle kendilerine soruyorlar: Kısa, orta ya da uzun vadede hangi kripto para alınmalı? Öyle ki 5.000’den fazla kripto para birimi ile, özellikle bu gelişen alanda yeni başlayan biri ve hatta mevcut eski yatırımcılar, en iyiyi seçmekte zorlanabiliyor.

Sizlere kripto para yatırım tavsiyesi vermeyecek olsak da, yatırım için en iyi tercihlerde bulmanız için yol göstermeyi umuyoruz. Bu açıdan da şu anda piyasadaki en iyi kripto para birimlerine baktık. İşte size 2022’de hangi kripto para alınmalı veya almaya değer mi gösteriyoruz:

1. Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC), 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma ismi altında bir adam tarafından oluşturulan ilk kripto para birimidir. Bu kripto para biriminin fiyatı, piyasa değeri ve hacim açısından piyasaya öncülük etmektedir.

Birçok şirket artık Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kabul ediyor. Örneğin Visa, işlemlerini işlemek için Bitcoin kullanıyor. Tesla Bitcoin’e yaklaşık 1,5 milyar dolar yatırım yaptı. Bazı büyük bankalar ise Bitcoin işlemlerini işlerine entegre ediyor.

Genel olarak söylemek gerekiyor ki, kripto para piyasasında yatırım yapan veya yatırım yapmaya devam edenler, 2022’de Bitcoin satın almak istiyorsa kesinlikle yanlış bir şey yapmıyor.

Ancak tabii belirtmeden kesinlikle geçmemek lazım. Zira Bitcoin’in fiyatı belirli zamanlarda aşırı yükselebiliyor veya düşüş kaydedebiliyor. Bu sebeple de satın almak için doğru zamanlama oldukça önem taşıyor.

2. Ethereum (ETH)

Ethereum, ikinci en büyük kripto para birimidir. Ethereum kripto para birimi, yazılım veya program geliştiricilerin kendi kripto para birimlerini ve akıllı sözleşmelerini oluşturmalarını sağlayan Ethereum ağına dayanmaktadır.

Aslında buna sadece bir kripto para deyip geçmemek gerekiyor. Öyle ki Ethereum ağı ile çalışan ve işlem hacmi oldukça yüksek olan birçok kripto para birimi piyasada bulunuyor. Bu nedenle de esasen Ethereum ve kripto parası ETH göz ardı edilmemesi gereken bir potansiyel taşıyor.

Ayrıca, son beş yılda muazzam bir büyüme yaşadı. Fiyatı yüzde 27.000’in üzerinde bir artışla 9 dolardan 2.500 doların üzerine çıktı. Şu anda da son verilere göre, piyasada işlem hacmi ve değeri bakımından Bitcoin’in ardından ikinci sırada yer alıyor.

3. Binance Coin (BNB)

Binance platformu 2017 yılında kripto piyasasına girdi ve o zamandan beri dünyanın en büyük kripto borsalarından biri haline geldi. Platforma ait Binance Coin, halihazırda piyasa değeri en yüksek dördüncü kripto para birimi konumda bulunuyor.

Binance, büyüyüp gelişmeye ve çok daha fazla yatırımcının platforma dahil olmasıyla zirvedeki yerini korumaya devam ediyor. Şirkete ait BNB de bu anlamda ilgilerin odağında olmayı sürdürüyor. Daha fazla bilgi için BNB Coin Nedir kılavuzuna bakmanızı tavsiye ederiz.

BNB’nin mükemmel performansı, onu daha az riskle daha istikrarlı bir kripto para yatırım tavsiyesi haline getiriyor. BNB ticaret yapmak, ödeme yapmak ve seyahat rezervasyonu yapmak için kullanılabiliyor. Hatta Binance Coin, Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto para birimleriyle takas etmek için de kullanılabiliyor.

4. Cardano (ADA)

Cardano, Bitcoin gibi kripto para birimlerinde işlem doğrulamasının sorunlu yönlerini ortadan kaldıran güvenilir bir ağa sahip oluşuyla ön plana çıkıyor. Birçok açıdan da önemli potansiyeller barındırıyor. Bu da dijital varlığı kripto para yatırım tavsiyeleri için listede konumlandırıyor.

Cardano, işlem sürelerini hızlandırıyor ve enerji tüketimini azaltıyor. Cardano’nun akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları, ADA isimli kripto para birimi tarafından destekleniyor.

Charles Hoskinson tarafından başlatılan Cardano’nun kripto para birimi ADA, uzun vadeli yatırımcıların tercihleri arasında yer alıyor. Hatırlatmak gerekirse, bir süre önce Hoskinson, ADA coin geleceği için oldukça iyimser konuşarak yatırımcıları beklenen fiyat iyileşmesi konusunda sabırlı olmaya davet etmişti.

Hoskinson, görüşünde haklı çıkarsa ve Cardano da gelişmeyi sürdürürse ADA coin geleceğinin kötü olmayacağını söylemek gerekiyor. Bu noktada, beklentiler gerçekleşirse ADA 2022 yılında hızla büyüyebilir ve yatırımcıları memnun edebilir gibi gözüküyor.

Kripto para yatırım tavsiyeleri arasında piyasa değeri en yüksek dijital varlık yer alıyor.

5. Polkadot (DOT)

Polkadot için blok zincirlerinin blok zinciri yakıştırması yapsak yanılıyor olmayız. Açık kaynaklı, parçalanmış çok zincirli protokol, özel bir blok zinciri ağını birbirine bağlıyor ve böylece herhangi bir kripto para veya verinin blok zincirleri arasında aktarımını kolaylaştırıyor.

Ek olarak, Polkadot blok zincirlerinin birbirleriyle bir arada çalışmasını sağlıyor, tabiri caizse bu, birlikte çalışabilirlik olarak da ifade ediliyor. Diğer yandan Polkadot’ın merkezi olmayan bir blok zincir İnterneti olan Web3’ün temelini oluşturacağı düşünülüyor. Bu temelde de göz önünde bulundurulması gereken bir potansiyele sahip gibi görünüyor.

Birçok analist, Web3’ü 2022 yılında ilgi çekecek konulardan biri olacağını belirtiyor. Tahmin ve beklentilere göre, Polkadot bu eğilimin en büyük kazanlarından biri olmaya çok uzak durmuyor.

6. Solana (SOL)

Ethereum rakibi Solana (SOL) geride bıraktığımız 2021 yılında zaten olağanüstü bir yıl geçirdi. Ayrıca 2 doların biraz altından 260 dolar seviyesine çıktı. Bu artış, önceki tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığı anlamına geliyor.

Çok sayıda trader ve analist yine de emin. Birçokları Solana’nın hala yükseliş için değerli olduğunu söylüyorlar. Kripto para birimi, Ethereum için ciddi bir rakip olarak kabul ediliyor. Diğer durumların yanı sıra sansasyonel hız ve son derece düşük ücretlerle de ön plana çıkıyor.

Merkezi olmayan borsalardan NFT piyasalarına kadar çok sayıda proje şu anda Solana’ya dayandığından, kripto para yatırım tavsiyeleri için SOL araştırılması gereken bir varlık gibi gözüküyor. Yani, 2022 SOL için yükseliş yılı olabilir. Zira tüm bu platformlar Solana’nın temel özellikleri arasında yer alan hız ve düşük ücretlerden yararlanmayı sürdürebilir.

7. Ripple (XRP)

Kripto para yatırım tavsiyeleri listesinde Ripple’ın adını sıkla duyuyuruz. Çünkü Ripple’ın piyasa değeri 35 milyar ABD dolarıdır seviyesinde bulunuyor. Her ne kadar Ripple’ın bir süredir eleştiri çapraz ateşinde olduğu düşünülse de bu hala muazzam bir değere işaret ediyor.

Ripple, aslında XRP’nin bir kripto para birimi olduğunu kanıtlamak zorunda. Çünkü bazı tutarsızlıklar vardı, ancak denetim makamları ve mahkemeler henüz XRP veya Ripple ile nasıl devam edileceğine dair bir karar vermedi. Ancak platformun arkasındaki akıllar, kripto para biriminin kesinlikle var olmaya devam edeceğini gösteriyor.

Unutulmaması gerekiyor ki Ripple, birçok kullanıcının klasik kripto para birimlerine alternatif olarak anladığı bir kripto para birimi olan XRP’yi kullanan bir platform. Bunun nedeni, burada bankalar ve finans kuruluşlarının “rakip” olarak görülmemesi, aslında onlarla birlikte çalışıyor olması durumunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

8. Cosmos (ATOM)

Cosmos, ilk kez 2016’da yayınlanan nispeten eski bir projedir. Basitçe söylemek gerekirse, bir blok zincir ağları topluluğu olduğu için “Blockchain’in İnterneti” olarak adlandırılabilir.

Projenin amacı, tamamen birlikte çalışabilir olan farklı kripto ağlarından oluşan kapsamlı bir ağ oluşturmakta yatıyor. Bunun, ucuz ve verimli işlemleri mümkün kılması bekleniyor.

Solana’ya benzer şekilde proje, ölçeklenebilirlik ve daha çok da merkeziyetçilikle ilgili zorlukları çözmeyi amaçlıyor. Ayrıca platform, dApp’lerin oluşturulmasını kolaylaştırıyor. Projenin kripto para birimi ATOM, bu anlamda yatırımcılar tarafından dikkat çekiyor.

9. Decentraland (MANA)

Decentraland, kullanıcılarına kendilerini çeşitli şekillerde tasarlayabilecekleri sanal bir metaverse sunuyor. Kullanıcıların kendi tasarladıkları içerik, kripto para birimi MANA kullanılarak entegre bir takas borsasında alınıp satılabiliyor.

Son aylarda, MANA gerçekten tavan yaptı. Bunun nedeni, Facebook’un yeniden adlandırılması ve yeniden yönlendirilmesi ile tetiklenen dijital metaverse geliştirmelerine yönelik heyecandı. Bu yeni sanal dünyanın dijital varlıkları da kripto para yatırım tavsiyesi önerilerinde dikkat çekmeye başladı.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, dijital metaverse vizyonuyla sanal ve artırılmış gerçekliği birleştirmek istiyor. Decentraland gibi kripto projeleri zaten bu versiyonun bir kısmını gerçeğe dönüştürme sürecinde. 2022, MANA için son derece önemli bir yıl olabilir.

10. Lucky Block (LBLOCK)

Lucky Block, ilk kez Ocak 2022’de piyasaya sürüldü. Bu nedenle de yatırım yapmak için en iyi yeni kripto para biriminden biri. Proje, dünyanın her yerinden oyuncuların piyango oyunlarına erişmesine izin verecek merkezi olmayan bir ekosistem inşa ediyor. LBLOCK, 2022’de en az değer verilen kriptolardan biri olarak da adlandırıldı.

Bu projede tüm oyunlar akıllı sözleşmelerle yürütülüyor. Bu, geleneksel devlet destekli franchise’ların katılımı olmadığı anlamına geliyor. Ayrıca, tüm piyango oyunları, blockchain protokolü tarafından garanti altında tutuluyor. Bu da bir noktada adalet ve şeffaflık getiriyor.

Hangi kripto para alınmalı sorusunu cevaplandırıyoruz.

Sonuç: Hangi Kripto Para Alınmalı?

Öncelikle kripto para yatırım tavsiyeleri her yatırımcının dikkatle yaklaşması gereken konular arasında yer alıyor. Çünkü yatırımcıların araştırma yapmadan doğrudan alım yapması zarar etme durumlarıyla sonuçlanabiliyor.

Bu sebeple de kripto para birimleri ile hızlı bir şekilde zengin olmanın artık mümkün olmadığını unutmamanız gerekiyor. Ama bunun aksine, kripto para alımına uzun vadeli bir yatırım olarak bakmak artık çok da uzak veya yanlış görünmüyor.

Belirli bir kripto para birimlerini satın almaya karar vermeden önce, tüm artıları ve eksileri tartmanız önem arz ediyor. Çünkü kripto paralar çok değişken ve piyasa davranışını tahmin etmek kolay değil. Bu açıdan da örneğin hangi kripto para yükselir gibi sorulara net cevaplar vermek mümkün değil.

Bu listede yeni yatırımcılar veya portföyünü çeşitlendirmeyi düşünenler için hangi kripto para alınmalı sorunu cevaplandırmaya çalıştık. Listemizde yer alan kripto para yatırım tavsiyeleri için mutlaka kendi araştırmanızı yapmanız gerektiğini belirtmek isteriz.

Can Çelik

Kripto para piyasaları ile ilgilen ve bu anlamda çeşitli eğitimlere de katılan Can Çelik, Bitcoin başta olmak üzere piyasalardaki en popüler dijital para birimleri üzerinde işlemler yapıyor. Üniversite eğitimi ile İşletme lisans derecesine de sahip olan Can Çelik, kripto para piyasasına yönelik araştırma ve deneyimlerini Konupara'da paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir