Kuşaklar Tekrar Ayrılıyor: Hisseler mi, Bitcoin mi?

Büyük durgunluk döneminde yaşlanmak zorunda kalan Y kuşağı hisse senetleri ile haklı olarak halen tedirgin bir ilişki içinde. Y kuşağının hisse senetlerini riskli yatırımlar olarak tanımlama oranı da diğer kuşaklara nazaran çok daha yüksek.

Ancak, bazen yalnızca bir gün içinde yüzde 10 yükselen ya da düşen son derece uçucu bir dijital varlık olan Bitcoin söz konusu olduğunda, Y kuşağının ironik bir şekilde dedelerinden çok daha iyimser oldukları ortaya çıkıyor.

Blockchain Capital adına Blockchain ile ilgili yeni teşebbüslere yatırım yapan bir girişim sermayesi şirketi olan Harris Poll tarafından 2.000 yetişkin ile yapılan yeni bir anket, Bitcoin’e ilişkin düşüncelerdeki kuşak uyumsuzluğunu ortaya koyuyor.

Anket sonuçlarına göre, Y kuşağı Bitcoin hakkında 65 ve daha üstündeki yaşa sahip yetişkinlere nazaran daha bilgili. Eski kuşağın yüzde 15’i Bitcoin’e aşina olsa da, Y kuşağındakilerin yüzde 42’sine Bitcoin çok daha tanıdık geliyor.

Öte yandan Y kuşağının yüzde 27’si, hiçbir merkezi otoriteye sahip olmayan Bitcoin’in büyük bankalardan daha güvenilir olduğunu düşünüyor; 65 yaş ve üstü eski kuşakta bu oran yüzde 8’de kalıyor.

Peki, iki kuşağa da bir şans verilse paralarını Bitcoin’e mi yoksa hisse senedine mi yatırırlardı?

Anket katılımcılarına 1.000 dolara sahip olmaları durumunda Bitcoin’i mi yoksa hisse senedini mi tercih edecekleri sorusu da yöneltildi.

Y kuşağının yüzde 27’si Bitcoin’i tercih ederken, 65 yaş ve üstü eski kuşağın sadece yüzde 5’i Bitcoin’i tercih etti. Bitcoin’e karşı hisse senedini tercih edenlerin oranı eski kuşakta yüzde 95, Y kuşağında ise yüzde 73 oldu.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu