Kripto Para

Muazzam Olasılıklar: LitePay, Litecoin’in Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

Litecoin’e ve LitePay gelişmesine geçmeden önce geride bıraktığımız haftalarda kripto para piyasasında neler olup bittiğine kısaca bir bakalım.

Şubat başında, hemen hemen tüm küresel piyasaların biraz sarsıldığını gördük ve kripto para piyasası da bunlardan biriydi.

Geçen hafta Bitcoin 10.000 dolardan aşağıya doğru yuvarlandı ve ardından 10.000 dolara geri tırmandı.

Biraz daha geriye gidecek olursak, Bitcoin Aralık 2017’de rekor seviyede işlem görüyordu. Yaklaşık 20.000 dolar seviyesine kadar çıkan Bitcoin, iki kısa aydan daha az bir sürede yarı yarıya indi.

Bunun olması sadece an meselesiydi ve bekleniyordu. Piyasa, yatırımcıları daha büyük bir sıkıntıya sokmadan evvel kendisini düzeltmeliydi, nitekim böyle de oldu. Daha büyük çaptaki muhtemel kayıplardan bahsetmiyorum bile.

2017 yılının en çok konuşulan kripto para birimlerinden birinde yaşanan bu düşüşe rağmen, kripto para piyasası için ufakta bazı iyi haberler var.

Mesela Kraken’in kurucusu ve CEO’su Jesse Powell, kripto para birimi piyasasının 1 trilyon dolarlık bir değere ulaşacağını söyledi ve şöyle devam etti:

Artık üniversitelerde kripto programlarından mezun olmaya hazırlanan daha fazla kişi var. Sanırım bunun katlanarak arttığını göreceğiz.

Piyasa, 2017’deki yoğun bir yılın ardından kendisini düzeltmeye çalışıyor. Şimdilik, piyasanın kısa vadede kendine gelebileceğini söylemek güç olsa da, uzun vadede bu mümkün ve bu süreç, çoğunluğun, bu dijital varlıklara olan yaklaşımını olumlu yönde değiştirmeye mümkün mertebe yeterli olacaktır.

Powell’ın söylediği gibi Bitcoin ve blockchain teknolojisiyle ilgili dersler Amerika’daki ve dünyadaki pek çok üniversitede en popüler dersler arasında yerine almaya başladı.

Birkaç gün önce popüler kripto para borsası Poloniex’in Goldman Sachs destekli bir şirkete satıldığını öğrendik. Goldman’ın şimdiye kadar piyasa hakkındaki sert ve olumsuz görüşlerini hesaba katacak olursak bu herkes için olağanüstü bir gelişme oldu.

Başından beri kripto varlıklara ılımlı yaklaşan Rusya’nın kripto para ticaretini yasallaştırmak için kanun tasarısı hazırladığını öğrendik ve ülkenin kendi kripto para birimini çıkarmak için çalışmalara devam ettiğini biliyoruz.

Venezüella’nın petrol destekli resmi kripto para birimi Petro da burada yerini alması gereken gelişmelerden.

Tabi biraz kendi ülkemize de bakalım. Zira dikkate değer birçok gelişme var. Mesela İstanbul Medipol Üniversitesi, “Blockchain Teknolojisi, Bitcoin ve Kripto Paralar” isimli bir seçmeli ders müfredatı oluşturdu.

Türkiye’deki popüler kripto para borsalarından BTCTurk 2000 yılından bu yana QNB Finansbank Grubu’nda çalışan Özgür Güneri tarafından satın alındı. Başarılı seri girişimci Hakan Baş Binans isimli yeni ve yerli kripto para borsasının kurucu ortakları arasında yer aldı.

Sözün özü, dünya bu dijital varlıklara yeni yeni ısınıyor. Sadece biraz daha zamana ihtiyaç var.

Güney Kore ve Bitcoin

Güney Kore’den kripto para piyasasına faydalı olabilecek es geçilmemesi gereken yeni haberler de var.

Güney Kore, en başından şu ana kadar kripto piyasasının ön planda olduğu ülkelerden biri oldu. Güzel haber şu: ülke şimdilerde Bitcoin’i yasalaştırmaya yöneliyor. Güney Kore hükümeti, Bitcoin’i likit bir varlık olarak gördüğünü belirtti.

Bu ne anlama geliyor?

Güney Kore, kripto para piyasasının hacmi üzerinde büyük bir etkiye sahip; bu nedenle, kuralları ve düzenlemelerindeki herhangi bir değişiklik, Bitcoin fiyatlarını doğrudan doğruya etkiliyor.

Ülke kripto para piyasasını daha şeffaf hale getirmek istiyor. Kuşkusuz ki bu adım piyasa için büyük (ve olumlu) gelişmeleri beraberinde getirecek.

Bununla birlikte, Güney Kore kripto paraları resmen tanıma yolunda adım atan tek ülke değil, bu anlamda Japonya ilk olmuştu.

Yasallaştırma ve düzenlemelerle ilgili gelişmeler, daha fazla güvenirlik sağlaması nedeniyle piyasaya olan talebi artırıyor. Haliyle talep arttıkça değer de artıyor.

Litecoin

Litecoin (LTC), bu hafta en popüler ilk 10 kripto para birimi arasındaki en büyük artışlardan birini yaşadı. Yaklaşık 12 milyar dolarlık bir piyasa değeri bulunan Litecoin, piyasadaki haftalık çöküşe rağmen yükseliş eğilimini sürdürüyor.

Yazıyı yazdığım tarih itibarıyla 216,41 dolar seviyesinde seyreden kripto para, gelecek günlerde yükselişini sürdürmeye hazır gözüküyor. Bu beklentinin şu anki tek nedeni 26 Şubat Pazartesi günü kullanıma sunulan LitePay.

LitePay, yatırımcıların fiat para birimleri karşılığında dünyadaki herhangi bir yerden alışveriş yapmalarını sağlayan bir ödeme işlemcisi olarak tanımlanabilir. LitePay ile ilgili en iyi şey, LitePay kartınızı kullanarak Litecoin’inizi USD’ye ya da herhangi bir fiat para birimine kolayca dönüştürebilmenizdir.

LitePay’in Bitcoin’e daha ucuz ve daha hızlı bir alternatif olacağı söyleniyor. Söylendiği gibi LitePay başarılı olursa ve insanlara daha hızlı ve kolay ödeme imkânı tanırsa, daha fazla kişi bu altcoine yönelmeye başlayacaktır. Aynı zamanda bu işletmeler için de ideal bir ödeme alternatifi olacaktır.

İşletmeler tarafından benimsenmesi halinde Litecoin’in piyasa değerinin daha da artacağı beklenebilir. Starbucks, Amazon veya Walmart gibi büyük bir perakendecinin Litecoin’i kabul etmesini hayal edebiliyor musunuz?

Şimdiye kadar Litecoin piyasadaki en sağlam ve kabul gören kripto paralardan biri oldu. LitePay’in başarılı olması halinde Litecoin’in en kötü ihtimalle Bitcoin Cash’i tahtından edişi sürpriz olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu