En İyi 8 Merkeziyetsiz Kripto Para Borsası (DEX)

Merkezi borsalarda paralarınızın kaybolmasından endişe ediyor ve kripto varlıkların alım-satımı için daha güvenli bir yol arıyorsanız Merkeziyetsiz Borsalar (Decentralized Exchange ya da DEX) sizin için en ideal tercih olabilir.

Şu anda merkezi kripto para borsaları daha yaygın ve daha büyük olsalar da, bu borsalarda kripto paralarınızı tuttuğunuzda varlıklarınız tam anlamıyla güven altında olmuyor. Merkezi borsalarda siber saldırı, borsanın kapanıp kaçması, iflas etmesi gibi riskler bulunuyor ve bunlar gerçekleştiğinde tüm paranızı kaybetmeniz olasıdır.

Bugüne kadar Mt. Gox, Bitfinex, Bitgrail gibi pek çok merkezi kripto para borsasından milyar dolara yakın değeri olan dijital varlıklar çalındı. Bu borsalar zamanla hukuki süreçler yaşasalar bile zarara uğrayan müşterilerin kayıplarının karşılanması çoğu kez mümkün olmadı.

Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz aylarda yaşanan Bitgrail vakasında 17 milyon civarı NANO çalınmış ve olayın siber saldırı mı site sahibinin bir dolandırıcılık oyunu mu olduğu dahi anlaşılamadı. Bu tarz vakalar 10 dolardan milyon dolarlara kadar ölçekte kayıplar yaşayan binlerce mağdur yaratabiliyor.

Aslında merkezi kripto para borsaları merkeziyetsizliği temel alan kripto ekonomisine de pek uygun değil. Zira merkezi borsaya fonlarınızı gönderdiğinizde paranın kontrolü üst denetleyicisi olmayan bir borsanın eline geçmiş oluyor ve bu, kişilerle bir sağlam güven ilişkisi gerektiriyor.

Merkeziyetsiz borsalar;

Bu bağlamda son yıllarda merkeziyetsiz borsaların sayısı git gide artıyor ve kripto para dünyasında gelecek merkeziyetsiz borsaların olacak gibi gözüküyor.

Şimdi öne çıkan merkeziyetsiz borsalardan bazılarına bir göz atalım.

IDEX

IDEX son zamanlarda büyük popülerlik kazanan, ERC20 tokenlarının alınıp satılabildiği bir merkeziyetsiz kripto para borsası. En popüler ve eski merkeziyetsiz borsa olan EtherDelta’nın en iyi alternatifi ve çok daha kullanışlı. Hacim konusunda da merkeziyetsiz borsalar arasında en önlerde.

Basit ve kullanışlı bir arayüze sahip olan IDEX, teknik analiz için analiz araçlarına da sahip.

IDEX, MetaMask veya Ledger Nano S gibi cüzdanlarla da kullanılabiliyor ve bu durumda güvenlik iyice artıyor. Myetherwallet gibi online cüzdanlarla kullananlar çoğunlukta.

IDEX’in günlük 2 milyon dolar civarında hacmi var ve 350’den fazla token ether karşılığı alınıp satılabiliyor.

Ethereum ve tokenlarının gönderilmesi ether gas ücretleri gerektirdiğinden yüzde 0,1 maker ve 0,2’lik taker alım satım ücretinin yanında deposit ve withdrawlar için ether gas ödenmesi gerekiyor. Bunlar da ethereum altyapısındaki duruma göre 20 ila 50 cent civarı bir meblağa karşılık gelebiliyor.

Waves Platform

Waves Platform, Waves kripto parasının bir ürünü olan merkeziyetsiz bir borsa. Waves Platform bir eşleştirme servisi kullanarak blokzinciri üzerinde fonlarınızı kontrol etmenizi ve süreci hızlandırmanızı sağlayan bir oluşum. Bu sayede merkezi ve merkeziyetsiz ortamları bir araya getiriyor. Platformda BTC/ETH/Waves ve bu platformun tokenları alınıp satılabiliyor.

200 BTC civarı hacmi olan Waves Platform’da 72 kripto paranın ticareti yapılabiliyor.

OpenLedger (Bitshares)

Danimarka merkezli bir oluşum olan OpenLedger kripto piyasası için merkeziyetsiz çözümler sunuyor.

OpenLedger adlı borsa BitShare’in grafen teknolojisinden faydalanarak hizmetlerini daha hızlı hale getiriyor.

OpenLedger’da hesap açmak oldukça basit KYC veya kayıt gerekmiyor. Ama giriş şifresi ve kullanıcı adınızı iyi belirleyip saklamalısınız.

320 BTC’lik hacme sahip OpenLedger’da 125 kripto para alınıp satılabiliyor.

Radar Relay

Radar Relay de aracısız ethereum platformları tokenlarını aracısız alıp satabileceğiniz bir merkeziyetsiz kripto pazarı.

Radar Relay kullanmak için içinde gas ücretlerini ödeyecek ether olan bir MetaMask cüzdanı gerekli.

Beta aşamasındaki Radar Relay’de MetaMask cüzdanınızın kurtarma şifresini iyi saklamak gerekiyor. Radar Relay, Ledger Nano S ile de daha güvenli olarak kullanılabiliyor. 35 BTC hacmi olan bu merkeziyetsiz borsada da 60’a yakın kripto para çiftiyle al sat yapılabilmekte.

CryptoBridge

CryptoBridge merkeziyetsiz kripto borsaları arasına nispeten yeni katılan bir oluşum. CryptoBridge, BitShares Network üzerinden işlem gösteriyor. Bu borsada da private key kontrolü sadece sizde.

CryptoBridge’in bazı özellikleri şöyle:

Giriş süreci oldukça basit; kullanıcı adı ve otomatik oluşturulan kriptografik bir şifre ile giriş yapıyorsunuz.

Yaklaşık 200 BTC civarı hacmi olan CryptoBridge’de 38 kripto çifti üzerinden alım satım gerçekleştirilebiliyor.

BarterDex

Merkeziyetsizlik için atomik swap teknolojisini kullanan BarterDex bu bakımdan en gelişmiş merkeziyetsiz borsa olarak gösterilebilir. Kullanıcı arayüzü henüz çok iyi olmasa da BarterDex sürekli gelişim halinde olan bir plafrom. BarterDex son zamanlarda 60,000’den fazla atomic swap gerçekleştiren Komodo platformunun bir ürünü.

Bisq (BitSquare)

Bitsquare Bitcoin gibi kripto paraların eşten eşe alınıp satılabildiği tam anlamıyla merkeziyetsiz bir borsa. İsim, e-posta veya doğrulama bilgileri gerekmiyor. Tam anonimlik için TOR ağını kullandırıyor ve sunucularında veya hesaplarında coin tutmuyor.

30 BTC hacmi olan Bisq’te Bitcoin dahil 14 kripto para ve fiat para seçenekleri de var. Bisq Windows, Mac ve Linux platformlarında kullanılabiliyor.

StellarTerm

Stellar Lumens (XLM) adlı önde gelen kripto paranın da kendi tokenları için merkeziyetsiz bir borsası var. Üyelik için bir şifre çifti oluşturmak gerekiyor. Açık ve gizli şifrelerin belirlenmesiyle üye olunan platforma giriş için bu bilgileri unutmamanız gerekiyor. Hesap aktivasyonu ve alım satım yapabilmek için 20 lumen depozit etmeniz isteniyor.

55 BTC hacimli Stellar Dex’te platform tokenları bulunuyor.

En büyük ve eski merkeziyetsiz borsa olan EtherDelta ise bazı açıklar yaşaması, kullanımının pek de kolay olmaması ve pek çok alternatifinin çıkmasıyla son zamanlarda gözden düşmeye başladı.

Kripto dünyasında, merkeziyetsiz borsaların önümüzdeki yıllarda Binance, Bittrex, Bitfinex, Poloniex gibi merkezi borsaların hakimiyetine son vereceği sıklıkla dillendiriliyor. Zaten bu tarz merkeziyetsiz borsalar işin ruhuna daha uygun. Şimdilik en büyük sorun çok fazla işlem yapanlar için her işlemde gas ücretleri ödemelerinin gerekiyor olması gibi gözüküyor.

Exit mobile version