Piyasa Değeri En Yüksek İlk Beş Kripto Paranın Performansı ve Beklentiler

Bitcoin ve diğer kripto para birimi fiyatlarındaki hızlı artış, yatırım dünyasını 2017’de canlandırdı. Bitcoin fiyatları, Ocak 2017’de 998 dolar seviyesinden, yıl sonunda 13.863 dolara kadar yükseldi.

Birçok kişi piyasaya hızlı bir giriş yaptı ve kripto para borsalarında sayısız hesap açıldı. Popüler bir kripto para alım-satım platformu olan Coinbase‘deki hesap sahiplerinin sayısı 13 milyonu aştı.

Peki kripto para piyasasına ve dijital paralara gösterilen bu yoğun ilgi sürmeye devam edecek mi? Burada piyasa değeri bakımından ilk beş dijital paranın performans ve beklentilerini piyasa değeri açısından ele alıyoruz (14 Mart 2018 itibariyle).

Bitcoin

  • Mevcut piyasa değeri: 148 milyar dolar
  • Güncel fiyat: 8.784,66 dolar

Yakın geçmişte bitcoin fiyatlarında sert dalgalanmalar yaşandı. Aralık ortasında, bitcoin 20.000 dolar değerine kadar ulaştı. İki aydan biraz daha uzun bir süre sonra, fiyatı 9.500 doların altına geriledi.

Kripto para birimli ile ilgili çıkan son haberler fiyatların artmasına yardımcı oldu. Örneğin bir habere göre, Facebook’un erken yatırımcıları arasında bulunan ve PayPal’ın da kurucularından olan Peter Thiel, bitcoin hakkında gayet olumlu bir görüşe sahip. Thiel’ın kuruluşuna öncülük ettiği girişim sermayesi şirketi Founders Fund’un bir süre önce bitcoin’e 15 ila 20 milyon dolar değerinde yatırım yaptığı öğrenildi ve bu yatırım şimdi yüz milyonlarca dolar değerinde.

Bitcoin fiyatı daha ne kadar yükselecek? Aralık 2016’da 1.000 dolar seviyesinin altında seyreden bitcoin için, Saxo Bank analistlerinden Kay Van-Petersen, kripto para biriminin 2017’de 2.000 dolara ulaşacağını söyledi. Bu hedef Mayıs ayında gerçekleşti.

Şimdi Van-Petersen, 2018’de bitcoin’in 100.000 dolara çıkabileceğini söylüyor.

Ama bu, her kesimin aynı fikirde olduğu bir görüş değil. Mesela Berkshire Hathaway’in CEO’su ünlü yatırımcı ve milyarder Warren Buffett, kripto para birimlerinin “kötü bir sonu” olacağını düşünüyor.

Ethereum

  • Mevcut piyasa değeri: 65 milyar dolar
  • Güncel fiyat: 664,62

Bu yıl 13 Ocak’ta 1.423 dolarlık bir seviyeye ulaştıktan sonra, ether şu an 664 dolar civarında işlem görüyor. Fiyat düşüşündeki bu durumu, yaklaşık 1.400 dolar seviyesinde yatırım yapmış olan herkes haklı olarak büyük bir kayıp gözüyle ele alıyor.

Fakat daha uzun bir zaman dilimini düşünürseniz, ether aşırı derecede iyi performans gösterdi. Hatırlatmak gerekirse, Ocak 2017’de, kripto para birimi, 8 dolar ile 10 dolar arasında işlem görüyordu.

Etherin değeri neden bu kadar hızlı arttı? Ethereum blockchain teknolojisinin, dünyadaki birçok finans kuruluşu tarafından yeni düzenleme gerekliliklerine uyum sağlamak için kullanılması planlıyor. Bunun için de yakın zamanda Massive Autonomous Distributed Reconciliation (Madrec) isimli bir proje başlatıldı.

Madrec, finans kuruluşları için Avrupa Birliği’nde uygulanmakta olan yeni kurallara uyum sağlayacak ve bu süreci basitleştirecek. Proje, bir finans hizmetleri şirketi olan İsviçre’nin UBS’si tarafından yönetiliyor ve Barclays, Credit Suisse, KBC Bank Ireland, Thomson Reuters ve Avrupa ödeme hizmetleri sağlayıcısı SIX’in katılımıyla gerçekleşiyor.

Kıbrıs merkezli bir aracı kurum olan eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mat Greenspan, kripto para birimi için, “Ethereum şu anda en umut verici ve üzerinde geliştirilmekte olan en çok projeye sahip blockchain teknolojisi…” diyor.

Ripple

  • Mevcut piyasa değeri: 29 milyar dolar
  • Güncel fiyat: 0,758355

Ripple’ın XRP isimli kripto parası bu yılın başlarında 3.28 dolar seviyesine ulaştı ancak şimdi 0,76 dolar seviyesinde işlem görüyor. Bu kripto paranın popülaritesinin önemli bir nedeni aldatıcı düşük fiyatıdır. Zira XRP’nin masarifi doların altında olsa da, piyasada 38 milyarlık bir sirkülasyona sahip.

Ripple’in XRP’sinin bir başka özelliği de, belli bir anlamda bir kripto para birimi olmamasıdır. Eskiden Opencoin olarak adlandırılan Ripple Labs, esasen sadece küresel finans kuruluşlarına uluslararası ödeme çözümleri sağlama konusunda uzmanlaşmış San Francisco merkezli bir şirkettir.

Merkezi olmayan ve madencilik gibi işlemlerle çıkarılması gereken bitcoin’den farklı olarak, Ripple XRP’nin tamamını merkeziyetsizlik felsefesinden ayırarak basitçe yarattı ve kendisi için 60 milyar kadarını ayırdı. Kalan 39 milyar XRP ise şu anda kripto para borsalarında işlem görüyor.

Bitcoin Cash

  • Mevcut piyasa değeri: 17 milyar dolar
  • Güncel fiyat: 1.019,06

Bitcoin cash, Ağustos 2017’de oluşturulan ve bitcoin’den ayrılan bir kripto paradır. Ayrıma gidilmesinin ve bitcoin’den farklı bir kripto para biriminin yaratılmasının en temel nedeni, bitcoin işlemlerini etkileyen hız sorununu ele almaktı.

İnternet girişimcisi ve aynı zamanda San Francisco’da bir kimlik koruma şirketi olan Civic’in kurucu ortağı ve CEO’su Vinny Lingham, bitcoin cash talebinin yakında bitcoin talebini aşacağını söylüyor.

Lingham, “Bitcoin ve bitcoin cash, şu anda tamamen farklı iki pazara odaklanıyor. Ürün açısından baktığımda, büyük talebin dijital bir altın (bitcoin) yerine eşler arası transfere (bitcoin cash) yönelik olduğunu düşünüyorum. ” diyor.

Ağustos 2017’de 327 dolar seviyesinde işlem görmeye başladığından beri, bitcoin cash fiyatları oldukça dalgalandı. 21 Aralık 2017’de gün boyu yaklaşık 3.700 dolar seviyesine kadar yükseldi ve şu an 1,019 dolar seviyesinde.

Litecoin

  • Mevcut piyasa değeri: 9 milyar dolar
  • Güncel fiyat: 167,31

2017 yılının başında litecoin, 4,51 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Aralık ayında, değeri 300 doları geçti ve 19 Aralık’ta 375 dolarlık bir güne başladı. Bugün itibarıyla litecoin 167 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee, 2011 yılında litecoin’i piyasaya sürdü. Litecoin’in özellikleri bitcoin’e çok benziyor. Lee’nin hedefi bitcoin’in eksikliklerini tamamlayacak bir kripto para birimi oluşturmaktı. Bugün litecoin işlemlerinin halen bitcoin’e kıyasla daha ucuz ve hızlı olduğu söylenebilir.

Şubat sonunda LitePay isimli ödeme işlemcisini piyasaya süren litecoin; bu kripto para birimine sahip kişilerin kendi aralarında daha hızlı para transferi yapmalarını sağladığı gibi, alışverişler için hızlı ödeme yapma imkanı sağlaması bakımından işletmelere de göz kırpıyor.

Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee, birkaç hafta kadar önce Twitter’da paylaştığı bir gönderide, litecoin’in piyasa değerinin bitcoin cash’in piyasa değerini geçeceğini düşündüğünü belirtti.

Kripto para birimi değerlerindeki hızlı yükseliş bir balonun tüm özelliklerine sahip gibi gözüküyor. Altcoin’leri izleyen bir web sitesi olan coinmarketcap.com sitesinde halihazırda listelenen 1,560 dijital para birimi bulunuyor ve düzenli olarak daha da fazlası ekleniyor.

Fiyat artışındaki dalgalanma, büyük ölçüde ana akım medyanın etkisiyle gerçekleşti. Bu, bireyleri ticaret platformlarına kaydolmaya teşvik etti ve hızlı bir şekilde kâr elde etme umuduyla birçok kişi yatırım yaptı. Fırsatı kaçırma korkusu olarak adlandırılan FOMO, hiç kuşku yok ki birçok yatırım kararında büyük rol oynadı.

Kripto para balonu yakın zamanda patlayacak mı, yoksa nihayet her şey yoluna girmeye başlayacak mı? Önümüzdeki birkaç ay bu sorulara cevap verecektir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu