Kripto Para

Eski Piyasa Dolandırıcılığı Pump ve Dump Dijital Para Piyasasında Tekrar Hayat Buluyor

Son yıllarda Bitcoin ve diğer dijital para birimleri haberlerde çok fazla yer aldı. Fiyatlar, 2017’de nispeten istikrarlıydı, ancak daha sonra sene sonuna doğru hızla artmaya başladı. Bu, daha fazla sayıda insanın piyasaya girdiği anlamına geliyordu.

Birçok kişi, dijital paraların temelini ve değerini anlamadan, paralarının onlarca katını kazanmak için alım dalgasına kapıldı. Bunun sonucunda da birçok kişi kendini kripto para dolandırıcılığının kurbanları arasında buldu.

Görünüşe göre, hızlı sonuçlara yönelik insani arzudan yararlanmaya çalışan ve eski bir piyasa dolandırıcılığı olarak bilinen “Pump ve Dump”, dijital para piyasasında tekrar hayat bulmuştu.

Pump ve Dump Nedir?

Pump ve dump, yeni nesil dijital para yatırımcılarından ziyade eski toprak borsa yatırımcılarının çok iyi bildiği bir çeşit piyasa dolandırıcılığıdır.

Burada yapılan iş son derece basit. Bir grup aldatma ustası bir araya geliyor ve bir hisse senedi satın alıyor. Satın alınan bu hisse senedinin fiyatını yükseltmek için büyük yatırım ve kazanç vaatlerinde bulunularak diğer kişilerin bu hisse senedine yatırım yapması sağlanıyor.

Daha sonra, hisse senedinin fiyatı grubun önceden belirlediği hedef fiyata ulaşınca sahtekarlar ellerindeki hisse senetlerinin tamamını satıyor. Bu, hisse senedinin fiyatının düşmesine ve grup dışındaki yatırımcıların neredeyse tüm paralarını kaybetmelerine neden olurken, sahtekarlar ceplerini tam da planladıkları gibi çoktan doldurmuş oluyor.

Bu süreç farklı hisse senetleri, hedef fiyatlar ve bilgisiz yatırımcıların da dahil olmasıyla tekrarlanıyor. Dijital para piyasasında aynı iş, hisse senetleri değil, dijital para birimleri üzerinden gerçekleştiriliyor.

Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Pump ve dump dolandırıcılığı genellikle sosyal medyada ortaya çıkmaya başlıyor. Sahte haberler ve sahte rakamların kullanımıyla da destekleniyor. Bunları sahte web siteleri, mesajlaşma grupları ve ustaca hazırlanmış internet reklamları takip ediyor.

İşte Facebook ve Google gibi dev şirketlerin reklam platformlarında “dijital para” içerikli reklamları topyekûn yasaklamasının en büyük nedenlerinden biri de bu.

Dijital teknoloji, zaten rüya gibi olduğu için, gerçekleri sahteliklerden ayırmak her zaman kolay olmayabiliyor. Ancak bu yola çoktan girdiyseniz, bir aldatmacayı nasıl tespit edebileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Zira pump ve dump gibi bir aldatmacaya kapılmanız, sizin için geri dönüşü zor ve büyük bir finansal yıkıma yol açabilir.

Pump ve Dump Dolandırıcılığı Nasıl Tespit Edilir?

Kilit faktör bilgi. Pek çok dolandırıcılık yönteminden kaçınmak için yaptığınız gibi pump-dump aldatmacası için de yapabileceğiniz en iyi şey bilmektedir. Çünkü bildiğiniz zaman asla kolay bir hedef haline gelmezsiniz ve bunu fark eden aldatma ustaları da genellikle bir başkasına geçer.

İşte pump ve dump dolandırıcılığını tespit etmeniz ve korunmanız için dikkate almanız gereken dört önemli tavsiye:

Tüyo almaktan kaçının. Tüyolar alarak yatırım yapmaktan kaçınmanız yapabileceklerinizin en iyisidir. Bir yatırımcı olarak her zaman gereken özeni göstermeli ve nereye, neye, neden para yatırdığınızı kendinize açıklayabilmeniz gerekir. Bunları yok sayarak aldığınız bir tüyoya (özellikle sosyal medyadan) yatırım yapıyorsanız, bu sizi muhtemelen yakacak demektir.

Vaatler gerçek olamayacak kadar iyi mi görünüyor? Cevap sizde. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile sizi hızla zengin etme sözü veren çok sayıda reklam ve web sitesi var. Bunlardan uzak durun. İstisnalar olsa da, yatırımlarından en fazla yararı sağlayan insanlar genellikle uzun bir zamana ihtiyaç duyar. Kısa bir süre içinde tonlarca para kazanabileceğinizi söyleyen birileri varsa anlayın ki sizi manipüle etmeye çalışıyorlar.

Pump ve dump gruplarına katılmayın. Herkesin katılımına açık bir pump ve dump grubu görüyorsanız, inanın gerçek planın ve grubun dışındasınız. Bununla birlikte, piyasaları manipüle etmek her ülkede yasadışıdır ve bu programlardaki insanların çoğu genellikle para kaybeder. Bu tarz gruplara katılmak ilk etapta cazip gelebilir, ancak yakalanırsanız ciddi yasal sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Size risk olmadığını söyleyen kişilerden kaçın. Bazen, belirli bir yatırımda risk olmadığını size söyleyen vicdansız bir kişi ve hatta sözde bir yatırım danışmanı ile karşılaşırsınız. Bu doğru değil. Çünkü tüm yatırımlar az bile olsa para kaybetme riski taşır, bu yüzden biri size risk olmadığını söylüyorsa, o zaman arkanıza bakmadan hızla koşmanın tam vaktidir.

Bitcoin gibi dijital para birimleri özellikle piyasa yükselişe geçtiğinde heyecan verici görünüyor, bu yüzden piyasada dolandırıcılık potansiyeli oldukça yüksek. Şunu unutmayın ki dolandırıcılık için bir fırsat varsa, her zaman diğerlerinden faydalanabilecek vicdansız insanlar da olacaktır. Eskiden vardı, işte görüyorsunuz bugün de var.

Dolandırıcılığı tespit etmeyi öğrenerek, Bitcoin (ya da diğer dijital para birimi) pump ve dump tehlikelerinden kurtulabilir ve paranızla akıllıca yatırımlar yapabilir, böylece paranızı kendi elinizle kaptırmak yerine en iyi ve en verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Can Çelik

Kripto para piyasaları ile ilgilen ve bu anlamda çeşitli eğitimlere de katılan Can Çelik, Bitcoin başta olmak üzere piyasalardaki en popüler dijital para birimleri üzerinde işlemler yapıyor. Üniversite eğitimi ile İşletme lisans derecesine de sahip olan Can Çelik, kripto para piyasasına yönelik araştırma ve deneyimlerini Konupara'da paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir