Kripto Para

Ripple’ın Ticari Ürünü xRapid, Dijital Para Birimlerine Güven Duyma Şansı Veriyor

Blockchain girişim şirketi Ripple, ticari ürünü xRapid’ı kullanıma sundu. Şirket yaptığı açıklamada MercuryFX, Cuallix ve Catalyst Corporate Federal Credit Union’ın xRapid’ı kullanmaya başladığını duyurdu.

Bu yılın başlarında, Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, şirketin dijital para birimi XRP’nin 2018’in sonuna kadar büyük bankalar tarafından kullanılacağını umduğunu dile getirmişti. Ripple, XRP’nin yüzde 60’ına sahip.

Ripple’ın ticari ürünü xRapid sadece şirket için değil, bu ürünün kripto para piyasasına getireceği değişikliklerden dolayı yatırımcılar için de heyecan verici.

xRapid Nedir?

xRapid, Ripple’ın en yeni ürünlerinden biri. Bu ürün ödeme sağlayıcılara, dijital para birimi XRP aracılığıyla daha düşük bir maliyet ve likide ile uluslararası ödeme yapmanın alternatif bir yolunu sunuyor.

Ödeme işlemlerinin gerçekleşmesi için XRP’yi kullan xRapid, blockchain yazılımı üzerinden yüksek maliyetler olmadan dakikalar içinde şirketlerin ve müşterilerin ödeme gönderip almalarını sağlıyor.

xRapid Nasıl Çalışıyor?

Hindistan’daki bir arkadaşınıza para göndermek istediğinizi varsayalım.

xRapid’ı kullandığınız takdirde, gönderdiğiniz ödeme Ripple’ın dijital para birimi XRP’ye dönüşüyor ve saniyeler içinde Hindistan’a gönderiliyor.

Ödemeniz Hindistan’a ulaştığında, XRP’ler alıcının elinde ülkenin yerel para birimi rupilere dönüşüyor. Üstelik böyle bir para transferi neredeyse hiçbir ücret olmadan saniyeler içersinde gerçekleşiyor.

xRapid değil de geleneksel yolları kullanarak Hindistan’daki birine para göndermeniz gerekseydi bu ödemenin alıcıya ulaşması ortalama 3 ila 5 gün sürecek, bu para transferi için belirli bir ücret ödemeniz gerekecekti.

Özetle, xRapid XRP’yi bir para birimi olarak kullanıyor. Bunu yaparken de likidite sağlayarak hızlı, düşük maliyetli döviz alış-verişleri için avantajlı bir alan yaratıyor.

xRapid Ne Getiriyor?

xRapid hiç kuşkusuz birkaç değişiklik getirecektir.

İlk olarak, xRapid’ın bankaların ve diğer kurumların parayı transfer etme yollarını tamamen değiştireceği söylenebilir. Zira xRapid sayesinde nostro hesaplara veya yabancı para ile önceden finanse edilen banka hesaplarına ihtiyaç duyulmuyor.

xRapid aracılığıyla gönderilen paralar, XRP’ye dönüşüyor ve daha sonra bu da saniyeler içinde alıcının yerel ülke para birimine dönüştürülebiliyor. Bu, hem müşterileri mutlu ediyor hem de her iki tarafın da zaman ve paradan tasarruf etmelerini sağlıyor.

Bazı kuruluşlar bu ürünü zaten test etti ve yüzde 70’e varan tasarruf elde etti.

xRapid ayrıca, XRP’nin de hacmini etkileyecek. Öyle ki xRapid’ın uluslararası banka transferlerinin yüzde 1’ini karşılaması durumunda, XRP’nin günlük hacminin 250’yi aşabileceği belirtiliyor.

xRapid’ın getireceği en büyük değişikliklerden bir diğeri, merkezi bankalar ve merkezi olamayan dijital para birimleri arasındaki işbirliği olacaktır. Bu, şimdiye dek piyasayı “kötü” ya da “işe yaramaz” olarak gören düzenleyicilere ve diğer herkese dijital para birimlerinin faydalarını gösterebilir.

Bu açıdan xRapid’ın insanlara günlük hayatlarında blockchain, dijital para birimlerini kullanma ve yeni teknolojiye güven duyma şansı verdiği netlikle söylenebilir.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir