Kripto Para

Bitcoin Almak Risksiz ve Güvenli Bir Şekilde Nasıl Yapılır?

Hiç kuşkusuz ki yeni bir şeylere katılmak eğlenceli heyecan verici ve üstelik de bir yatırımcı için kârlı bir yol olabilir. Bunun en yeni örneğini, kripto para birimi dünyasının lider ismi bitcoin için rahatlıkla söylemek pekala mümkün.

Yeni nesil yatırımcılar, bitcoin almayı düşündüklerinde, yükselen değeri de göz önüne alındığında, bunun tam bir birim olmadığını, bölünebilir olduğunu ve az miktarda bu popüler kripto para birimini satın alabileceklerini fark etmiyorlar.

Kripto para piyasasına ilk kez girenlerin sıkça sorduğu en tipik soruların başında, bitcoin’e yatırım nasıl yapılır sorusu geliyor. Pek çok kişi BTC almak için tüm birimleri satın almanın gerekli olduğunu ve maliyetin çok yüksek olduğunu düşünüyor.

Oysaki bu çok yaygın ve yanlış bir düşüncedir. Çünkü tek bir bitcoin almak yerine, bitcoin’in herhangi bir kısmı satın alınabilir. Bu da sanıldığının aksine çok daha düşük maliyet gerektirir. Söz gelimi, herkes bütçesi çerçevesinde bir şekilde bitcoin satın alabilir.

Bunu biraz daha açmak gerekirse, bitcoin’in en küçük birimi “satoshi” olarak adlandırılır. Satoshi, bir bitcoin’in (0.00000001 BTC) yüz milyonda birini temsil eder ve adını bitcoin’in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan alır. Bu daha küçük birimler, küçük miktarlarda bitcoin satın almak için imkan sağlar, bu da son derece küçük miktarlarda satın alım yapılabileceği anlamına gelir.

Nispeten geniş kapsamlı bir kılavuz minvalindeki bu yayında, bitcoin’leri nasıl güvenli ve risksiz bir şekilde satın alacağınızı anlatacağız. Ayrıca kripto para birimlerinin geleceğine de değinerek bazı piyasa analistlerinin özellikle bitcoin hakkındaki yorum ve görüşlerine de yer vereceğiz.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin, geleneksel yatırım enstrümanlarının da alınıp satılabildiği ve bir şekilde aracı kurumlar olarak da adlandırabileceğimiz, kripto para borsaları üzerinden satın alınır. Ancak yatırımlarınızın güvenliği için bu kripto para borsalarının yasal olarak faaliyet gösteriyor olması son derece önemlidir. Bu nedenle öncelikle bu hususa kesinlikle dikkat etmeniz gerekir.

Bitcoin’lerinizi son derece güvenli ve neredeyse risk almadan satın alabileceğiniz veya kâr amaçlı tekrar satabileceğiniz birçok kripto para borsası bulunur. Bu kripto para borsalarını, geniş bir yatırımcı tabanına sahip ve temel hedefi olabildiğince basitleştirmek olan büyük platformlar olarak tanımlayabiliriz.

Dünya genelinde yaygın birçok kripto para borsası bulunur. Merkezi ABD’de bulunan Coinbase, Malta merkezli Binance ve özellikle de son zamanlarda dikkatleri üzerine çekip merkezi Türkiye’de bulunan yerli kripto para borsası Coinzo bu kripto para borsalarına örnek olarak gösterilebilir.

Eğer bitcoin başta olmak üzere kripto para yatırımları yapmayı planlıyorsanız, yerleşik olarak Türkiye’de faaliyet gösteren Coinzo gibi kripto para platformlarını tercih etmeyi düşünmeniz gerekir. Zira yerleşik borsalar ulaşılabilir adreslerde faaliyet gösterirken, yasal çerçevede de güvenilir olma eğiliminde olurlar. Üstelik Türkçe müşteri hizmeti desteği sağlamaları da bu anlamda oldukça önemlidir.

Peki, bitcoin alma işlemi nasıl yapılır? Bitcoin satın almaya başlamak için, yine Coinzo örneğinden devam edecek olursak, ilgili borsada kolayca kayıt oluşturup hesabınıza dilediğiniz miktarda para yatırıp doğrudan alım yapmaya başlayabilirsiniz. Bahsettiğimiz borsa, bu hususta detaylı rehber sunarken müşteri hizmetleri aracılığı ile de her adımda destek sağlayabiliyor. İşte esasen bitcoin almak bu kadar basit.

Bitcoin Satın Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Bitcoin satın alıp bu kripto para birimine yatırım yapma kararı aldığınızda, göz ardı etmemeniz ve dikkate almanız gereken birkaç önemli unsur vardır. Bu, satın alma işlemlerinizin başarılı olması ve yatırımlarınızın güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Tam da bu çerçevede, özellikle de ilk kez bitcoin satın alırken güvensizlik ve endişe hissetmeniz son derece normaldir. Bu nedenle ilk alım satım işleminizi yapmadan evvel değerlendirmeniz gereken önemli unsurlardan birkaçını sizlere anlatacağız.

Doğru Kripto Para Borsasını Seçin

Öncelikle kripto para birimi değişim platformları yani farklı bir deyişle bu para birimlerinin alım satım işlemlerinin yapıldığı borsalardan başlayalım. Bu borsalar, yatırımcılardan, mesela bitcoin gibi, kripto para birimleri için alım veya satım emirleri toplayan ve daha sonra aralarında bir eşleşme sağlayan aracı kuruluşlardır.

Kripto para borsalarında yapacağınız alım ya da satım işlemleri sizi bir ortakla eşleştirir ve kripto para biriminizin veya fiat para biriminizin, örneğin bitcoin’e güvenli bir şekilde aktarılmasını basitleştirir ve bir o kadar da kolaylaştırır.

Kısacası bu borsalar, alıcıları ve satıcıları bir araya getirir, böylece hem alıcı hem de satıcılar doğrudan etkileşim kurabilirler. Borsaların saklama hizmeti ise BTC’nin güvenliğini garanti eder. Üçüncü taraf aracılar, sadece belirli bir anlaşmazlık durumu vuku bulursa sürece müdahale olurlar. Bunun haricinde, alıcı ve satıcı dışında, alım satım işlemlerinde başka herhangi bir insan müdahalesi olmaz.

Bütün bunlar göz önüne alındığında, en başında da ifade ettiğimiz üzere, eğer bitcoin satın almak gibi, kripto para birimleri üzerinde yatırım yapmayı planlıyor ve amaçlıyorsanız, son derece güvenilir kripto para birimi borsaları ile çalışmanız oldukça elzemdir.

Kripto Para Kabul Eden Ülkeler

Bitcoin gibi bir kripto para birimi satın almadan önce, devletlerin bu yeni dijital varlıklara nasıl yaklaştığını biliyor olmanız da önemlidir. Çünkü bazı devletler kripto para birimi kullanımına ve alım satımına izin vermezler. Bu konuda Bitcoin ve Devletler başlıklı makalemize bakabilirsiniz.

Söz gelimi, her kripto para borsası yalnızca belirli ülkeler için kullanılabilir. Bu nedenle bitcoin ve farklı kripto para birimleri satın alacağınız borsayı seçerken bu faktörü göz önünde tutmanız gerekir.

Örneğin, bu anlamda Amerika’da en fazla kripto para borsanın faaliyet gösterdiği ülkeler ABD, Kanada, Meksika, Brezilya, Şili ve Arjantin’dir. Diğer yandan, en az kripto para borsası seçeneğine sahip olan ülkeler ise Paraguay, Bolivya ve Venezuela’dır.

İşte tam da bu nedenle, dikkate almanız gereken bu unsur hayati bir öneme sahiptir. Bu şekilde kripto para borsalarını daha iyi değerlendirebilir ve bir tercih yapabilirsiniz. Ayrıca kesinlikle aklınızda bulundurun, tercih edeceğiniz borsa, Türk lirası gibi yerel para biriminiz ile çalışırlarsa çok daha iyi olacaktır. Bu bağlamda yerli kripto para borsalarına yönelmeniz oldukça iyi bir fikir olacaktır.

Kripto Para Alırken Kabul Edilen Ödeme Yöntemleri

Son olarak bu husus, bitcoin gibi kripto para birimleri satın alırken göz ardı etmemeniz gereken en temel unsurlardan bir diğeridir. Çünkü bu, borsaların kabul ettiği ödeme yöntemlerine göre işinizi kolaylaştırabileceği gibi zorlaştıra da bilir.

Yapmanız gereken yegane şey, ilk kripto paranızı alacağınız borsayı seçmeden evvel, sizin kullandığınız bir ödeme yöntemiyle çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizdir. Bu çerçevede tercih edeceğiniz borsanın Türk lirası para yatırma ya da çekme imkanı sağlayıp sağlamadığına dikkat etmeniz önemlidir.

Diğer yandan, borsalarda gerçekleştirilecek her ödeme yönteminin farklı komisyonlar gerektirdiğini de unutmamalısınız. Özellikle de bu anlamda yurtdışında faaliyet gösterip Skrill veya Neteller gibi ödeme yöntemleri kabul eden borsaların yüksek komisyon, aşırı para çekme ve yatırma maliyetleri gerektirdiğini aklınızda bulundurmalısınız.

Bitcoin Fiyatları Nereye Gidiyor?

Kripto para birimlerinin lideri konumunda yer alan bitcoin’in fiyatları son aylarda oldukça hareketli bir seyir izliyor. Nisan ortalarında 63 bin dolar seviyesini gören kripto para, şu anda 37 bin dolar seviyesinden işlem görüyor.

Ancak genel olarak piyasa analistleri, bir hayli inişli çıkışlı dönemler geçiren bitcoin de dahil olmak üzere, kripto paralardaki fiyat yükselişlerinin gelecek aylarda da sürebileceğini tahmin ediyor.

Bitcoin fiyatlarının son üç aylık dönemdeki seyri. (Coindesk)

Piyasanın önde gelen isimleri arasında yer alan ve ünlü riskten korunma fonu Morgan Creek Capital Management’ın baş yatırım sorumlusu Mark Yusko, bitcoin fiyat görüşünde kendinden oldukça emin bir şekilde, bu kripto para biriminin fiyatının gelecek beş yıl içinde beş katına çıkabileceğini öngörüyor.

Yakın zamanda İngiliz The Independent gazetesine konuşan Yusko, bitcoin için fiyat tahminini, bitcoin destekçisi diğer piyasa analistlerine kıyasla aslında nispeten daha muhafazakar yapıyor. Ancak bu hususta yine de bitcoin fiyatının 2025 yılına kadar 360.000 doların üzerine çıkacağını tahmin ettiğini dile getiriyor.

Bitcoin Hakkında Yaygın Yorumlar Neler?

En başta belirtmek gerekir ki, 90’lı yılların sonlarına doğru “İnternet” kavramı medyada sıkça yer aldı, fakat yine de bir şekilde güvensizlik yarattı. Bu piyasanın istikrara kavuşması, kimine göre az ya da çok, ortalama 10 yıldan fazla sürdü ve dijital medyanın gerçekliğini, avantajlarını ve dezavantajlarını bugün nihayet gördük.

Şimdi de günümüze baktığımızda, yıllar önce İnternet için gerçekleşen her şey, kripto para birimleri için, neredeyse 10 kat daha hızlı gerçekleşiyor. Dijital devrimde bu, yalnızca İnternet’in iletişim, bilgi ve ekonomik kalkınmaya getirdiği değişimle karşılaştırılabilir, lakin kripto para birimleri söz konusu olduğunda, bu hususta çok daha hızlı olan önemli bir ana şahitlik ediyoruz.

Ekim 2008’de Satoshi Nakamoto adında gizemli bir kişi (veya bir grup) ekonomik işlemlerin kaydedilmesine izin veren açık ve aynı zamanda güvenli bir sistem olan “blockchain” fikrini ortaya attı. Bunun ardından bu teknoloji ile çalışan bitcoin denilen yeni bir kripto para birimi ile tanıştık.

Bitcoin ile tanışmamızdan bu yana çok fazla şey konuştuk. Mevzu bahis bu yeni teknoloji olduğunda özellikle bitcoin yorum ve eleştiri yağmuruna tutuldu. Bu yorumların kimi olumlu iken bir kısmı da sert eleştirilere şahit olmamızı sağladı.

Peki ama bitcoin hakkında genel görüşler neler? Çeşitli görüşlere genel olarak baktığımızda, bitcoin hakkında birçok yorum ve eleştiri ortalıkta dönüp durmaya devam ediyor.

Mesela, Amerikalı milyarder ve ünlü yatırımcı David Rubenstein yakın bir tarihte CNBC’ye verdiği demecinde, kripto para birimlerinin gelecek yıllarda finans piyasaları için önemli olacağını ifade ediyor. Bunun çok ötesinde kripto paraların var olmaya devam edeceğini düşündüğünü de belirtiyor.

Kripto para piyasaları ve özellikle de aralarındaki en popüler kripto para birimi bitcoin ile ilgili hem olumlu hem de olumsuz eleştiriler olduğu söylenebilir. Bu oldu ve görüşüne göre de olmaya devam edecek.

Ancak tabii yine de her ne olursa olsun neredeyse artık dijital bir varlık olarak kabul edilen bitcoin’e yönelik olumlu yorumların göz ardı edilmemesi gerektiğini de belirtmeden geçmemek gerekiyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir