Piyasanın En Tartışmalı Kripto Para Birimi: Tether

13.10.2021

Tether (USDT), volatilitenin yüksek olduğu kripto varlık piyasasında istikrar sağlamak için yaratılan benzersiz bir dijital para birimidir.

Bu dijital para biriminin yaratıcılarına göre, her bir Tether ABD doları (USD) tarafından desteklenir. Yani her bir Tether’ın ABD doları karşılığı bulunur. Bununla beraber, dijital para yatırımcıları, Tether aracılığıyla USD para birimlerini piyasada işlem gören başka herhangi bir dijital para birimine çevirme ihtiyacı duymadan, düşük maliyet ve hızlı bir şekilde platformlar arasında aktararak kullanabilirler.

Ancak, dijital para piyasası topluluğunun büyük bir kısmı, Tether’ın yeterince şeffaf olmaması nedeniyle, bu dijital paranın piyasadaki yeni yatırımcılar için tehlike oluşturduğunu savunuyor. Tether yaratıcıları, her bir Tether’ın USD karşılığı olduğunu belirtseler de birçok kişi buna şüpheyle yaklaşıyor.

Piyasadaki bu endişeleri takiben, ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC), geçtiğimiz sene 6 Aralık tarihinde Tether’ın finansal kayıtlarını sunması için hem Tether Limited hem de bağlantısı olduğu kripto para birimi borsası Bitfinex’e bir mahkeme celbi göndermişti.

Tether’ın Geçmişi

Şimdi Tether’ın geçmişine kısaca bir göz atalım…

Tether, Omni Layer protokolü denilen bir yapı kullanılarak Bitcoin’un blok zinciri üzerinde geliştirildi. Dijital para birimi ilk olarak Realcoin adıyla piyasaya çıktı, ancak daha sonra 2014’te Tether olarak yeniden adlandırıldı.

İstikrarlı bir dijital para birimi olmanın dışında Tether’ın amacı yatırımcıların dijital para piyasasındaki diğer dijital varlıklarla etkileşimde bulunmalarına izin vermektir. Sözde istikrarlı olduğu için de, yatırımcıların değişken piyasalarda kârlarını koruyan bir değer deposu olarak ya da diğer dijital para birimi alım satımlarında Tether’ı kullanabilmeleri mümkün olmaktadır.

Tether’ın Şirketi Biraz Gizemli

Tether’ın merkezinin nerede olduğu ve yönetimde yetkinin kimde olduğu ile ilgili tartışmaların artmasını takiben kısa bir süre önce, Bitfinex ve Tether’ın sözcüsü olan Ronn Torossian bir açıklama yaparak, her iki şirketin CEO’sunun Jan Ludovicus van der Velde olduğunu belirtti.

Tether’ın web sitesinde, şirket merkezinin şu anda Hong Kong’da bulunduğunu belirtiyor. İnternet sitesinde ayrıca Tether’ın İsviçre’de ek ofislere sahip olduğu, ancak bu adreslere ilişkin herhangi bir bilginin açıklanmayacağı ifade ediliyor.

Dijital para birimi topluluğunun üst düzey katılımcıları da dahil olmak üzere piyasadaki birçok kişinin Tether hakkında pek çok kez endişeleri dile getirdiğini tekrar belirtmek gerekiyor. Bu endişelerin ana kaynağı genellikle Tether’ın şeffaflığı ve her bir Tether biriminin USD karşılığı olduğu iddiasını destekleyecek belge eksikliği ile ilgili.

Bu şüphelere yanıt olarak Tether, birimlerinin her birinin USD karşılığı olduğunu iddia eden bir belge yayınladı. Bu belgeyi inceledikten sonra, bağımsız bir avukat olan Lewis Cohen, belgenin aslında her bir Tether’ın USD tarafından desteklendiğini garanti etmediğini söyledi.

Tether hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, şirket web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ve şuradan da Tether’ın sunuş belgesine erişebilirsiniz.

Tether Nasıl Satın Alınır

Ortaya çıkan iddiaların ardından büyük çaplı işlem hacmine sahip bazı kripto para borsası Tether’a yönelik desteğini geri çekme kararı aldı. Yine de Tether şu anda sadece Kraken, Poloniex, Bitfinex, Bittrex ve EXMO dahil olmak üzere birkaç borsada alınıp satılabilmektedir.

Yatırımcıların desteklenen donanım cüzdanlarında veya dijital para biriminin resmi web sitesi üzerinden açabilecekleri çevrimiçi cüzdanlar vasıtasıyla Tether birimlerini saklamaları mümkün olabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.