Kripto Para

İsviçre Dağlarına Konuşlanan Yüksek Güvenlikli Bir Kripto Para Bankası Xapo

Kripto paraların geleceğine yönelik olumlu beklentiler birçok kişinin bu yeni dijital varlıklara yüksek miktarlarda yatırım yapmasına neden oluyor. Yatırımcıların da sahip oldukları fiziksel olmayan bu dijital varlıkları korumaları gerekiyor. Zira bu günlerde kripto para milyarderi olmak kişiyi gözü zengin yatırımcılarda olan hackerların hedef tahtası haline getiriyor.

Fakat rutubetli bir İsviçre dağ kenarında konuşlanmış bir kripto varlık kalesi var: Xapo. Arjantinli bir finans teknoloji girişimcisi tarafından işletilen Xapo’nun bu korunaklı kalesi popüler kripto para birimi Bitcoin’e odaklanıyor.

Xapo’nun merkezine adım attığınızda korumaları, retina tarayıcılarını ve kalın, betonarme koridorları geçerek, hackerların tehlikesinden korunması için çevrimdışı cihazlara bağlanmış şifrelenmiş bilgisayar sunucular ile dolu “soğuk odalara” ulaşıyorsunuz.

Bitcoin için yüksek güvenlikli depolama ve cüzdan hizmeti sunan Xapo, bu anlamda kripto para Bitcoin için tam bir offshore banka hizmeti sunuyor.

Her şeyin koruyucusu coin

Xapo, Silikon Vadisi elitleri arasında Bitcoin’in “patient zero”su (hastalığı yayan kişi) olarak da bilinen Wences Casares tarafından yaratıldı.

Casares, 2000 yılında 529 milyon dolara satılan bir Latin Amerika finansal hizmetler web sitesi olan Patagon gibi bir dizi finans teknoloji startup’ıyla milyonlar kazanmış bir isim.

Şimdilerde ise 4 yıllık bir şirket olan Xapo, Casares yönetiminde, gerek şirkete aldığı yatırımlar gerekse de kripto paraların yükselişiyle büyük ölçekli bir dönüşüm geçiriyor.

Xapo 4 yıllık bir şirket olmasına rağmen Silikon Vadisi’nin önemli isimlerinden milyonlarca dolarlık yatırım almayı başarmış durumda. Yahoo’nun kurucusu Jerry Yang, Linkedin’in kurucusu Reid Hoffman ve Mail.ru Group’un yatırımcısı Yuri Milner Xapo’ya yatırım yapan ünlü isimler arasında yer alıyor.

Xapo’ya göre gelecek Bitcoin’de

Bitcoin için bir banka görevi gören, saklama-depolama ve dijital cüzdan hizmeti veren Xapo’nun şu anda 10 milyar dolar seviyesinde Bitcoin tuttuğu söyleniyor. Bu miktar dünyadaki Bitcoin arzının %7’sine denk geliyor.

Xapo şimdilik 5 kıtada depolama mahzenleri ağı oluşturdu ve sadece Bitcoin’e odaklanıyor. Çünkü Casares’e göre sadece Bitcoin geleceğin para birimi olacak.

Donanım cüzdanları başta olmak üzere kripto varlıkları korumanın güvenli yolları mevcut ama muhtemel yüksek değer artışlarını takiben ilerleyen yıllarda Xapo gibi daha fazla sayıda kripto varlık bankaları görmemiz ve varlıklarını korumak için yatırımcıların bu bankaları tercih etmesi olası. Şimdilik bu alanda Xapo’nun öncü olduğu rahatlıkla söylenebilir. (Ayrıca bakınız: Dijital Varlıklarınızı Koruma Altına Almak için Dikkat Etmeniz Gereken 3 Husus)

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir