Kripto Para

Yatırım Araçlarının Kıyaslaması: 2021’de Öne Çıkan Yatırım Araçları

Geride bıraktığımız 2020 yılı, analistlerin öngörülerinde adeta bir dönüm noktasına neden oldu ve piyasalarda Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşları veya Brexit’i çevreleyen belirsizlikler gibi diğer endişeleri pratikte askıya aldı. Buna Covid-19 krizi sebep oldu.

Covid-19’un tüm dünyaya yayılmasıyla ortaya çıkan kriz, ülke ekonomilerini felç ederken piyasaları da birkaç ay boyunca düşüş eğilimine soktu. Ancak içerisinde bulunduğumuz 2021 için analistler iyimser ve aşının gelişi sayesinde belirli büyüme belirtileri görüyorlar.

Yine de, bu son birkaç ay, yatırımcıların, yaşanan panik dönemlerinde hangi yatırım araçlarının doğru olduğu ve hatta ne zaman satın alınması veya satılması gerektiği hususunda herkes için önemli bir ders oldu.

Peki, şu anda nereye yatırım yapmalı? Bu sorunun cevabı her ne kadar spesifik olup yatırımcıların risk profillerine göre değişiklik gösterse de, sene başından bu yana her kesimden yatırımcı için yıldızı parlayan yatırım araçlarının olduğunu söylemek gerekiyor. Bu yayında, yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilen çeşitli yatırım türlerine bakacağız.

2021’de Öne Çıkan Yatırım Araçları Neler?

Uzmanlar, meydana gelen iniş çıkışlara rağmen, uzun vadede veya orta vadede belirli birtakım geleneksel yatırım araçlarına yönelik iyimser görüşler paylaşıyor. Bu yatırım araçları içerisinde de altın, gayrimenkul ve mevduat gibi türler yer alıyor.

Altın

Ülkemizde en çok tercih edilen ve genellikle uzun vadede değerini kaybetmeyen bir yatırım aracı olan altın, yine ön planda kalmaya devam ediyor. Çünkü güvenli liman olarak da bilinen altın hemen her yatırımcı için güvenilir bir emtia olmayı sürdürüyor.

Son dönemlerde altın fiyatları yükselmeyi sürdürürken özellikle dolardaki değer artışını da yansıtan gram altın, yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Gram altın fiziki olarak saklanabildiği gibi aynı zamanda bankalarda da altın hesapları vasıtasıyla hem alınıp satılabiliyor hem de daha güvenli bir şekilde saklanabiliyor.

Altın/Dolar Grafiği. (TradingView)

Altın grafiğini incelediğinizde altın fiyatlarının pandeminin başlamasıyla birlikte büyük bir düşüş yaşadığını, ancak bu gelişmenin ardından yükselişe geçtiğini ve 2020 Ağustos ayında rekor kırarak 2000 doları geçtiğini görebiliyoruz.

Kripto paraların altını olarak tarif edilen Bitcoin grafiğini incelediğimizde ise pandeminin başladığı Mart 2020 tarihinde 4000 dolar seviyelerine gerileyip ardından 2021 Nisan’a kadar yükselişe geçtiğini görüyoruz.

Bitcoin/Dolar Fiyat Grafiği (TradingView)

Tarihi zirvesini 14 Nisan 2021 tarihinde, 64.863,10 dolar ile gerçekleştiren Bitcoin, bu tarihten sonra düşüşler yaşayıp geriledi. Tarihsel süreçte Bitcoin grafiği incelendiğinde, geleneksel yatırımın alternatifi olan popüler kripto paradaki bu düşüş, bazı uzmanlarca alım fırsatı olarak değerlendiriliyor. Şu anda popüler kripto para birimi Bitcoin, 34.300 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Döviz

Türk lirasında yaşanan değer kaybından dolayı pek çok yatırımcı dövizlere de yönelmeye başladı. Halihazırda da yatırımcılar tasarruflarının belirli bir kısmını dolar, euro ve sterlin gibi para birimlerine yatırarak Türk lirasında yaşanan değer kaybından korunmayı amaçlıyor.

Mevzubahis dövizlere yatırım yapmak olduğunda, kurların sürekli değişiyor olması yatırımcıların, alım satım zamanlamasını akıllıca kestirmesini ve özellikle de doğru portföy çeşitlendirmesi yapmalarını gerektiriyor.

ABD doları/Türk lirası Grafiği.

Dövizde en çok tercih edilen para birimlerinden biri olan doları incelediğimizde, 2 Aralık 2019’da fiyatın 5,74 TL seviyesinde seyrettiğini görüyoruz. Şu anda ise dolar 8,68 seviyesinde işlem görüyor. Dolardaki bu atışı dijital varlık Bitcoin ile karşılaştırdığımızda ise BTC’nin dolara kıyasla daha çok prim yaptığını görebiliyoruz.

Gayrimenkul

Uzun vadede gayrimenkul oldukça yüksek getirili bir yatırım aracı olarak ön plana çıkmaya devam ediyor. Burada, yatırımcıların yüksek getiri elde edebilmeleri için gayrimenkulün bulunduğu lokasyonu doğru seçmeleri gibi bazı unsurlara dikkat etmeleri gerekiyor.

Örneğin, gayrimenkul alımı yapılacak lokasyonda ileriye dönük projeler, ulaşım kolaylığı, hastane veya okul gibi alanlara yakınlık gibi kriterler yatırımın getirisini önemli ölçüde etkiliyor. Bu anlamda yatırımcıların doğru seçimi yapabilmeleri adına gayrimenkul uzmanları ile de çalışmayı düşünmeleri önem arz ediyor.

Vadeli Mevduat

Vadeli mevduat diğer yatırım araçlarına kıyasla en risksiz yatırım türlerinden biri olmayı sürdürüyor. Bunun da sebebi yatırımcının dönem sonunda elde edeceği kârı biliyor olmasından geçiyor. Ancak riski düşük olduğu için mevduatın diğer yatırım araçlarına nazaran daha düşük kâr getirdiğini belirtmeden geçmemek gerekiyor.

Kripto Para

Geleneksel yatırım türlerine kıyasla akredite yatırımcılar da dahil olmak üzere birçok yatırımcının dikkatini çeken kripto para piyasası ilgi çekmeye devam ediyor. Haliyle birçok yatırımcı bu yeni piyasadaki fırsatları değerlendirmeyi amaçlıyor.

Bitcoin/Dolar Fiyat Grafiği. (TradingView)

Kripto para piyasasında Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Holochain gibi dijital varlıklar yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ancak bu noktada, kripto para alım satımı yapılacak borsanın güvenilir olması büyük önem taşıyor.

Öte yandan kripto para yatırımına ilk kez başlayacakların düşük miktarlarda alım yapmaları tavsiye ediliyor. Zira bu süreç yatırımcının piyasaya hem ısınmasını hem de varlıkları tanımasını kolaylaştırıyor.

Bir Yatırım Aracı Olarak Bitcoin

Grafiklerden de görüleceği üzere bir sene gibi kısa bir sürede neredeyse 15-16 katına yükselen bir yatırım aracı olan Bitcoin, birçok kurumsal firma ve bazı devletlerin de desteğiyle yerini oldukça sağlamlaştırmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz senelerde potansiyel vaat eden ancak bir o kadar da riskli kabul edilen blockchain teknolojisi ve Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar artık Tesla, General Mobile, Twitter gibi büyük firmalar ile birçok Avrupa ve büyük devletlerin desteğini de alarak gün geçtikçe potansiyelini herkese ispatlamayı sürdürüyor. Özellikle hatırlatmak gerekirse, Güney Amerika ülkesi olan El Salvador’un resmi para birimini Bitcoin olarak ilan etmesi tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı.

Birçok uzman isim blockchain teknolojisinin henüz başında olduğumuzu gelecekte daha da yaygınlaşacağını ve kabul edileceğini belirtip bu fiyatların çok daha yükseklere çıkacağını belirtse de Bitcoin ve altcoinlerin ileride hiçbir değerinin olmayacağı görüşüne sahip analistler de bulunuyor.

Pek çok analist ve ekonomist Bitcoin yorum paylaşımları yapıyor. Örneğin ekonomi alanında uzman isimler arasında yer alan Prof. Dr. Özgür Demirtaş, bu konu hakkında yaptığı yorumunda, kripto paraların %90’ının ileride olmayacağını ancak Bitcoin, Ethereum gibi sağlam projeleri olan kripto paraların çok daha iyi yerlerde ve değerlere sahip olacağını belirtiyor.

Kripto paralar ve özellikle de Bitcoin ile ilgilenen yatırımcıların, güvenli bir borsa seçmeleri büyük önem taşıyor. Örneğin, son zamanlarda kripto para yatırımcılarının sıklıkla tercih ettiği Coinzo, düşük komisyonlar, 7/24 destek sağlayan iletişim merkezi, e-Devlet kimlik onayı ve kullanıcı dostu ara yüzü ile ön plana çıkan yerli kripto para borsaları arasında yer alıyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir