Yatırım Dünyasının Önemli İsimleri Bitcoin Hakkında Ne Düşünüyor?

Herkes birkaç yıldır kripto para birimleri, daha çok da Bitcoin hakkında konuşuyor. Özellikle geride bıraktığımız Aralık ayında, Bitcoin neredeyse 20.000 dolardan işlem görüyordu!

Şu anda 4.378 dolar.

Bitcoin’in beş haneye geri çıkma ihtimaline dair birçok muhabbet dönüyor. Aynı zamanda Bitcoin balonunun patlama ihtimali de bazı muhabbetlerin konusu. Kısaca herkes bir şekilde bu kripto para birimi hakkında konuşuyor.

Peki Bill Gates, Jim Cramer ve Warren Buffett gibi, iş dünyasında ve yatırımda lider isimler kripto para birimleri hakkında ne düşünüyor?

Bitcoin son yılların en sert düşüşlerinden birini sürdürürken, iş ve yatırım dünyasında önemli bazı isimlerin kripto para birimleri hakkında ne düşündüklerine bir bakalım.

Kevin O’Leary

Kevin O’Leary’i ABC’nin Shark Tank’ından tanıyoruz. Daymond John, Barbara Corcoran ve Mark Cuban gibi diğer önemli yatırımcılarla bir araya gelen Kevin O’Leary, misafir girişimcilerle buluşuyor ve yatırım arayan bu küçük şirket ve girişimcilere yatırım yapıp yapmayacağına karar veriyor.

O’Leary, Shark Tank programında takma adı olan Mr. Wonderful (Bay Mükemmel) olarak biliniyor.

Kevin O’Leary, 1980’lerde SoftKey Software Products isimli bir şirket kurdu ve şirketini 90’lı yıllarda Mattel’e satarak milyonlarca dolar kazandı.

O’Leary, kripto paraların, bir para birimi olmadığını düşünüyor. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin hızlı bir şekilde bir fiyattan diğerine geçebileceğini belirten ünlü yatırımcı, “(Bitcoin için) bu bir para değil” diyor.

Ancak, Kevin O’Leary kripto paraların birer varlık olduğunu düşünüyor. Kripto paralar için “şu anda gezegendeki en başarılı varlıklar” yorumunda bulunan O’Leary, “çünkü küresel bir spekülasyon” diye de ekleme yapıyor.

Bay Mükemmel, kripto paraların birer para birimi olduğuna inanmıyor olsa da, en azından spekülasyona dayalı kazançlı varlıklar olduklarına inanıyor.

Jim Cramer

CNBC’den Jim Cramer’in kripto paralar hakkında Bay Mükemmel’e benzer bir düşüncesi var. CNBC’de yayınlanan Mad Money programının sunucusu ve popüler finans haber sitesi TheStreet’in kurucu ortağı olan Cramer, kripto paraları bir masa oyunu olan “Monopoly” paralarına benzetiyor ve “bizimle (yatırımcılar) hiçbir ilgisi olmayan bir gariplik” diyor.

Ayrıca Cramer, Tony Robbins gibi önemli isimlerin popüler benzetmelerine katılarak kripto paralara yatırım yapmayı kumar oynamakla eşdeğer tutuyor. Cramer, “Eğer kumar oynamak istiyorsanız Vegas’a gidin. Vegas muhteşem” diyor.

Bitcoin 6.000 doların altına gerilediğinde Cramer, kripto paraların sonlarının gelebileceğini belirterek, “Zamanın geçtiğini söylemiyorum ama güneş batıyor gibi görünüyor” yorumunda bulunmuştu.

Bill Gates

Microsoft’un kurucu ortağı olan Bill Gates, kripto paralar hakkında hiç iyimser düşünmüyor.

O’Leary, Robbins ve Cramer gibi Gates de kripto paraları oynak ve riskli buluyor. Ayrıca, kripto paraları bir varlık olarak kabul etmekle birlikte, hiçbir şey üretmedikleri için, değerlerinin yükselmesinin beklenemeyeceğini belirtiyor.

Gates, kripto paraların anonimlik yönüne karşı da sert konuşuyor. Kripto paralar ile fentanil ve diğer tehlikeli maddelerin satın alınabildiğini söyleyen Gates, uyuşturucuya bağlı ölümler için kripto paraları suçluyor.

Kevin O’Leary, Tony Robbins ve Jim Cramer’e benzer düşüncelerinin yanı sıra, Bill Gates’in kripto para yatırımı konusunda ilginç bir yorumu da var. CNBC’nin Squawk Box’ına verdiği bir röportajda Gates, vadeli işlemlere de atıfta bulunarak yatırım yapma ihtimali olması durumunda kayıplarına yönelik pozisyon alacağını ima etmişti.

Kripto paralar hakkındaki olumsuz ve bir hayli sert görüşlerine rağmen Bill Gates, blockchain teknolojisini faydalı buluyor.

Warren Buffett

Ünlü yatırımcı Warren Buffett birçok kez kripto paralar hakkındaki görüşlerini dile getirdi. Kendisini takip ediyorsanız muhtemelen bu görüşlerin son derece olumsuz olduğunu biliyorsunuzdur.

Buffett, gerçek bir değere sahip olmadıkları için kripto paraları hiçbir suretle yatırım olarak görmüyor. Kripto para yatırımcılarının da boş yere yatırım yaptığını düşünüyor.

Buffett , “Varlık olarak Bitcoin hiçbir şey üretmiyor. Üretici olmayan varlıkları satın aldığınızda güvendiğiniz tek şey sizden sonraki alıcının daha fazla para ödeyecek olmasıdır zira onlar da kendilerinden sonrakiler için umutludur. Bunu yaptığınızda yatırım yapmıyorsunuz, spekülasyon yapıyorsunuz” diyor.

Warren Buffett, “neredeyse kesin olarak”, kripto para biriminin “kötü bir sona ulaşacağını” düşünüyor.

Kripto paraların Bitcoin’deki son düşüş dalgasıyla sallantıda olduğu bir gerçek. İş ve yatırım dünyasının önemli isimleri Bitcoin ve dahi diğer kripto paralar hakkında birbirlerine yakın ve olumsuz görüşlere sahipler.

Ancak son noktayı koymak için henüz çok erken. Özellikle söz konusu yenilikler olunca herkes yanılabilir. Örneğin, şimdiye kadar yaşamış en başarılı yatırımcılardan biri olan Warren Buffett’ın şu ana kadar iki kez yanıldığını unutmayın. Buffett, Google’ın değer üretmediğini söyleyerek, şirkete yatırım yapmak vazgeçmişti. Buffett’ın bir diğer yanılgısı da günümüzün e-ticaret devi haline gelen Amazon olmuştu.

Her ne kadar sonunda haklı çıkabilecekleri dayanaklı görüşlere sahip olsalar da, bu isimlerin kripto paraları yeterince kavrayıp kavramadıklarını irdelemek mantığa daha yatkın bir sonuç çıkarmamıza yarımcı olabilir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu