11 Eylül Saldırılarının ABD’ye 10 Büyük Maliyeti

13.10.2021

Ne acı ki, büyük ya da küçük her terör saldırısı ülke ekonomilerine ve daha da önemlisi insanlara pahallıya mal oluyor. 11 Eylül 2001’de Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan terör saldırıları sonucu ülke yaklaşık 2 trilyon dolar kayba uğradı.

11 Eylül terör saldırıları yalnızca dünyanın merkez ülkesi olarak kabul edilen ABD’yi değil, tüm küresel piyasaları da etkiledi.

Saldırılar sonucunda yaşanan olaylara ait onlarca teori, istatistik ve haber okuduğunuzu tahmin ederek, konuyla ilgili detaya girmiyorum çünkü bu yazıda 11 Eylül’ün ABD’ye mal olan ekonomik zararlarına değineceğim.

4 Milyar Dolarlık Tazminat

Dünya Ticaret Merkezi - Görsel: Wikipedia

Dünya Ticaret Merkezi – Görsel: Wikipedia

Dünya Ticaret Merkezi (İkiz Kuleler), yaklaşık 4 milyar dolarla sigortalanmıştı. Kulelere sahip olan şirket World Trade Center Properties LLC; Alman sigorta şirketinden 2 milyar dolar, American Airlines ve United Airlines şirketlerinden ise 2,8 milyar dolar olmak üzere yaklaşık 4 milyar dolar tazminat almıştır.

Saldırıda Kullanılan Uçakların Maliyeti

11 Eylül Uçak - Görsel: Wikipedia

11 Eylül Uçak – Görsel: Wikipedia

Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon’a saldırılarda kullanılan 4 uçağın toplam maliyeti 385 milyon dolardır.

Pentagon 1 Milyar Dolarlık Zarara Uğradı

Pentagon - Görsel: Wikipedia

Pentagon – Görsel: Wikipedia

ABD Savunma Bakanlığı’na yapılan saldırılar sonucunda kayıpların yaklaşık maliyetinin 1 milyar dolar olduğu açıklanmıştır.

Temizlik Masrafları 1,3 Milyar Dolar

11 Eylül Enkazları - Görsel: Wikipedia

11 Eylül Enkazları – Görsel: Wikipedia

Saldırıların ardından sokaklara dağılan enkazların temizlenmesi 1,3 milyar dolara mal oldu.

Acil Fondan 40 Milyar Dolar Harcandı

ABD, 11 Eylül Terör Saldırısı - Görsel: OSHA

ABD, 11 Eylül Terör Saldırısı – Görsel: OSHA

Tüm bu saldırılara hazırlıksız yakalandığı ifade edilen Amerika Birleşik Devletleri acil fondan yaklaşık 40 milyar dolar harcama yaptı.

İşsizlikle Meydana Gelen Zarar 17 Milyar Dolar

11 Eylül'de İşsizlik - Görsel: apnorc.org

11 Eylül’de İşsizlik – Görsel: apnorc.org

Saldırıların ertesi günü yaklaşık 83 bin kişi işsiz kaldı. İş kaybı ve vergi kayıplarıyla yaklaşık 17 milyar dolarlık zarar oldu.

Sigorta Ödemeleri 40 Milyar Dolar

Sigorta Kayıpları - Görsel: Reuters / Peter Morgan

Sigorta Kayıpları – Görsel: Reuters / Peter Morgan

Sigorta şirketleri tarafından; saldırıların ardından kullanılamaz hale gelen iş yerleri, konutlar, araçlar ve diğer kayıplar için 40 milyar dolara yakın sigorta ödemesi gerçekleşti.

ABD Borsalarında 1.4 Trilyon Dolarlık Zarar

11 Eylül'de Borsa Kayıpları

11 Eylül’de Borsa Kayıpları

Saldırılar en çok da ABD borsalarını etkiledi. Saldırıların sonucunda ABD borsaları 1.4 trilyon dolarlık zarara uğradı. Birçok şirket iflas ederken özellikle havayolu sektörü büyük yara aldı.

Turizm Sektöründe Milyon Dolarlık Kayıp

Turizm Zararlarının Maliyeti - Görsel: Wikipedia

Turizm Zararlarının Maliyeti – Görsel: Wikipedia

Saldırıların etkilediği en önemli sektörlerden biri de turizmdir. Saldırının yapıldığı yıl ve sonraki yıllarda ABD, 8 milyona yakın turisti kaybetti.

Sağlık Harcamaları 392 Milyon Dolar

11 Eylül Sonrası Sağlık Harcamaları - Görsel: loc.gov

11 Eylül Sonrası Sağlık Harcamaları – Görsel: loc.gov

Saldırının ardından fiziki ve psikolojik olarak yara alan binlerce kişi için 392 milyon dolar harcama yapıldı.

Sonuç itibariyle insanlar öldü, yaralananlar oldu, şirketler iflas etti ve birçok insan işsiz kaldı. 11 Eylül Saldırıları başta ABD ekonomisi olmak üzere küresel piyasaları da derinden etkiledi ve yalnızca ABD’ye 2 trilyon dolara mal oldu. Saldırıların sonucunda 2.976 kişi hayatını kaybederken, 6.291 kişi de yaralandı.

YORUMLAR

 1. günce dedi ki:

  terör her yerde terör.. sevmediğiniz bir ülkede diye çirkin konuşmak zorunda değilsiniz. oradada çocuklar masum insanlar var lütfen empati yapın.

 2. ferhat dedi ki:

  11 Eylül’de yaşanan tüm bu gelişmeler ABD’yi ekonomik krize sokmadı. Sebebi ABD’nin Irak işgaliydi bu meseleden çok daha fazla zarar verdi

 3. çiğdem turul dedi ki:

  ABD olay olduktan sonra 2-3 yıl uğraştı mali boyutlarıyla biz Türkiye’de 10 yıldır uğraşıyoruz ekonomimizi etkiliyor. ABD çözdü Irak’tan alacağını aldı çekildi biz sayıyoruz yerimizde ne acı

 4. ravi dedi ki:

  11 eylül abd için kara gün ekonomik sonuçları daha fazla aslında. Yanlış anlaşılmak istemem siyasette yapmıyorum ama şunuda söylemek istiyorum o kadar ülkenin iç işlerine karışırlarsa daha beteride olur.