Ekonomi

2015 İşsizlik ve Enflasyon Beklentileri

Henüz adım attığımız 2015 yılında hükümet yüzde 4 büyüme hedefliyor fakat tahminler ise yüzde 3 – 3,5 arasında kalıyor. 2015 yılı için ekonomik kriz beklenmiyor. Geçtiğimiz yıl (2014) başlayan işsizlik oranı artacak gibi görünüyor.

Enflasyonda ise yüzde 7 civarında beklentiler var. Faizler ve döviz kurlarında ise düşük beklenmiyor. İhracatta 173 milyar dolarlık, ithalatta 258 milyar dolarlık bir hedefin olduğu belirtiliyor. Cari açığın milli gelirin yüzde 5-6’sı, bütçe açığının milli gelirn yüzde 1-2’si arasında olması bekleniyor.

Suriye ve Irak’ta silahlı çatışmaların devam etmesi ve Rusya’da yaşanan ekonomik krizden dolayı 2015’te dış talepten de büyümenin pek bir katkısı olmayacak gibi görünüyor. Diğer taraftan Avrupa’da durgunluk olasılığından bahsediliyor. Ülkemizde 2014’te ekonominin durgunluğa sürüklenmesine neden olan koşullarda herhangi bir düzelme olmadı. Hükümet ekonomiye güveni geri getirebilmek adına bazı adımlar atmaya çalışıyor fakat görüldüğü kadarıyla pek de etkili olamıyor. 2015 Haziran ayında genel seçimler yapılacak, bu zamana kadar hükümetin ekonomi konusunda ciddi adımlar atması bekleniyor.

2015 İşsiz Oranı Tahmini

Hükümetin 2015 yılı işsizlik oranı hedefi yüzde 9,5 seviyesinde ama hükümetin 2014 yılı gerçekleşme tahmini de yüzde 9,6 idi. 2014’te işsizlik tahminlerinin gerçekleştiği dikkate alındığında, 2015’te işsizlikte bir miktar yükseliş bekleniyor. Beklentiler ise yüzde 10 seviyesinde.

2015 Enflasyon Tahmini

2015 yılında enflasyon hedefi yüzde 5 seviyesinde. Buna karşılık Merkez Bankası yüzde 6,1’lik enflasyon tahmini yapıyor. Beklentiler ise yüzde 7 düzeyinde bulunuyor. Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş sebebiyle 2015’te enflasyonun biraz olsun gerilemesi bekleniyor.

Sizce 2015 ekonomik kriz getiriyor olabilir mi?

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir