Ekonomi

2015 Devlet Teşvik Destekleri Açıklandı

İstihdam Sanayi Yatırımı ve Üretimi destekleme konusunda Ahmet Davutoğlu yeni açıklamalarda bulundu. Geçmiş yıllarda yaşanan Avrupa Krizi’ne işaret eden Davutoğlu, krizden çıkarımlar yaptıklarının altını çizerken; sanayi, üretim ve istihdam destekleyen ülkelerin krize karşı daha güçlü olduklarını belirtti.

Bu çerçevede açıklamalarına devam eden Başbakan, yeni teşvik paketiyle sanayi ve üretimi geliştirerek, teşvik sunacaklarını belirtiyor. Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarına göre yeni teşvik paketi içerisinde yatırımcıya daha fazla destek verilecek.

Teşvik destekleri paketinden diğer açıklamalardan derlediğimiz satır başları şöyle;

Ekonomimizdeki atıl kaynaklar belirlenecek ve sisteme kazandırılacak, şirketlerin sermaye yapılarıysa güçlendirilmeye çalışılacak. Özendirmeler yoluyla borç değil şirketlerin özkaynak kullanımı artırılacak.

Sigorta primi işveren hisseleri desteklenerek, hem oran hemde süre olarak arttırılacak. Aynı iş kolunda işe alınacak imalat sektörü kursiyeleri için 42 ay, diğer sektör çalışanları için 30 ay süreyle SGK işveren primi İŞKUR tarafından ödenecek.

Türkiye toplumu için çalışanların sayısı artırılacak ve yatırım yapmak isteyenlere vergi indirimi sağlanırken, yüksek teknoloji desteklenecek. Üretimlerde yüksek teknoloji oranı artırılarak, desteklenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu