Ekonomi

ABD, Meksika’dan Ne Kadar İthalat Yapıyor?

Donald Trump yönetimi Meksika’dan ABD‘ye yapılan ithalatlara vergi koyma seçeneğini araştırıyor. Beyaz Saray Basın Sekreteri Sean Spicer geçtiğimiz Perşembe günü gazetecilere Meksika’dan ithal edilecek mallara %20 vergi koyulabileceğini ve bu verginin ABD’ye yılda 10 milyar dolar gelir getireceğini ifade etti.

Trump yönetiminin Meksika’dan ithal edilen mallara yüzde 20 vergi koymayı düşünmesi, aynı zamanda Trump’ın Meksika sınırına örmeyi planladığı duvar için masrafları vergiden çıkaracakları şeklinde de yorumlandı.

Meksika’dan ithal edilen ürünlere koyulması planlanan yüzde 20’lik vergi sadece sınırın güney tarafını değil, ABD’yi de etkileyecek. Zira böylesine büyük bir vergi yükü, Birleşik Devletlerin, arabadan televizyona, taze meyvelerden biraya ve ham petrolden yenilebilir yağa kadar her şeyi ihraç eden üçüncü en büyük ticari ortaklığıyla olan ticaretini etkileyecek.

ABD, Meksika’dan neleri ithal ediyor?

ABD’nin Meksika’dan ithal ettiği ve koymayı tartıştığı yüzde 20 oranındaki ‘sınır vergisi’ sebebiyle etkilenebilecek mallar şu şekilde:

Araçlar

68.6 milyar doları aşan araçlar, 2016 yılında Meksika’dan ABD’ye gelen malların neredeyse dörtte biri. Bu kategoride 21.8 milyar dolarlık binek otomobil ve 20 milyar dolar değerinde araç parçaları da bulunmaktadır. Öte yandan General Motors ve Ford gibi Amerikan otomobil üreticilerinin Meksika’da bazı üretim tesisleri de yer alıyor.

Elektrikli Makineler

Resmi nitelikteki son rakamlara göre, Kasım 2016’ya kadar olan ABD ithalatının yaklaşık %21’ini (57 milyar ABD dolar) telefonlar, televizyonlar, elektrikli süpürgeler ve elektronik parçalar gibi daha küçük elektrikli ev aletleri oluşturuyor. Telefonda kullanılan cihazlar ve parçalar, 11.8 milyar dolarlık ithalat değeri ile bu kategorideki en yüksek sırada yer alıyor ve onu 9,7 milyar dolar değerinde televizyonlar ve ilgili parçalar izliyor.

Optik, Fotoğraf, Tıp ve Cerrahi Aletler

Bu kategoride 12.2 milyar dolarlık ithalat gerçekleşiyor. Ameliyatlarda ve medikal durumlarda kullanılan aletler 5.37 milyar dolarla en büyük parçayı oluşturuyor. Toplamda, diğer benzeri aletlerde ise 900 milyon dolar değerinde ithalat gerçekleşiyor.

Ham Petrol

Dünyanın en büyük ham petrol üreticilerinden biri olmasına rağmen ABD’de tüketim yerli üretimi aşıyor ve ihtiyacı karşılamıyor. Kasım 2016 itibarıyla, Meksika’dan ham petrol ithalatı ise 6,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Taze Sebzeler

Meksika, ABD’nin tüm tarımsal ithalatının en büyük kaynağı konumunda yer alıyor. Geçen yıl, ABD, Kasım ayına kadar 5 milyar dolarlık sebze ithal ederken, 2015 yılının tamamına oranla %4’ün biraz üzerinde bir artış gerçekleşti. Domates, soğan ve biber Meksika’dan ABD’ye gelen popüler sebze ithalatları arasında.

Taze Meyveler

ABD, Meksika’dan Kasım 2016’ya kadar 4,5 milyar dolarlık toplam meyve ithalatının yaklaşık üçte birine tekabül eden 1.5 milyar dolarlık avokado ithal etti.

Şarap ve Bira

Meksika meşhur tekilaları ile ünlüdür ancak ABD, geçen yılın ilk on bir ayında komşusundan yaklaşık 2,9 milyar dolar değerinde bira ithal etti.

Peki, böylesine bir sınır vergisi, ticareti ya da fiyatları nasıl etkiler?

Meksika’da mal üreticilerinin koyulması planlanan yüzde 20’lik vergiyi kendilerine çekip alma ihtimalinin düşük, bu malların ABD tarafında daha pahallı hale gelerek tüketicilere yansıtılma ihtimalinin yüksek olduğunu görmek sanıyorum ki hiçbirimize zor gelmeyecektir.

Diğer yandan vergi artışı ve tüketici aleyhine yükselen fiyatlar, ABD’nin ithalatını düşürebilir ve bunun sonucunda da Meksika’daki üreticiler etkilenebilir.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir