ABD’de tarım hariç istihdam tahminleri artış gösterdi

ABD‘de Eylül ayında tarım hariç istihdam tahminleri beklenenden fazla artarak 248 bin oldu. Beklenti ise 215 bin seviyesindeydi. ABD’de işsizlik oranı ise Eylül ayında yüzde 5,9 ile beklentilerden daha düşük gerçekleşti. İşsizlik konusunda piyasanın tahmini yüzde 6,1 seviyesindeydi. ABD’de tarım hariç istihdam 1997 yılından bu yana ilk kez 6 ay seri olarak artarak 200 bin arttıktan sonra Ağustos’ta 142 bin ile tahminler düşük kalmıştı. İşsizlik ise yüzde 5,9 ile son 6 yılın en düşük seviyesine düştü.

Bu bilgilerin yayımlanmasından sonra dolar euro karşısında değer kazanarak euro/dolar çifti 1.25172 seviyesine düştü.

28-29 Ekim’de ABD’nin Merkez Bankası FED‘in para politikası komitesinin toplantısı yapılacak. FED’in yumuşak para politikasının sürdürülmesi için işsizliği yakından izlediği biliniyor. Yakın zamanda faiz artışına başlayacağı beklenen FED için enflasyon ve iş gücü piyasasının durumu kritik önem taşıyor. Sabit şekilde artan istihdam, gelir artışı yaratmak ve bu artışı daha fazla tüketici harcaması ile iş imkanlarına çevirmek için oldukça önemlidir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu