Ekonomi

Alman Ekonomik Gücünün Sırrı

Alman Ekonomisinin gelişme oranları bügün Avrupa birliği ülkeleri ile karşılaştırıldığında (27 ülke) iki katından fazladır. 2009 yılında tüm Avrupa’yı saran krizden Alman ekonomisi %3’lük artış ile sağ salim çıktı. İlginç olan şu ki, krizden sonra bu ülke kendi ekonomik gücünü daha da arttırmaya devam etti. Peki nedir bu ekonomik efsanenin sırrı? Alman ekonomisi nasıl gelişti ve Alman ekonomisini bu kadar güçlü yapan ne? Bu yazıda bu gibi sorulara cevap bulacağız.

Alman ekonomisinin başarı nedenlerini ben 3 faktörün üzerinde kurulduğunu düşünüyorum. Bunları ele alalım:

1. Orta Girişimcilik

Almanlar buna Mittelstand diyorlar ve bu konuda Almanya ekonomisinin gerçekten de temelini oluşturuyor. Almanya’da 3 milyondan fazla orta ölçekte şirket vardır, Almanların %70’i orta veya küçük işletmelerde çalışırlar. GSYİH (Gayri safi yurtiçi hasıla – ülkede üretilen mal ve hizmetlerin parayla ifadesi) bu şirketlerin payı %48’dir ve bu gösterge Avrupa ülkeleri arasında en üst seviye göstericidir. Böylece Almanya ekonomisinin %48’i, çalışan nüfusun ise %70’i yani ortalama işçi sayısı 9 kişiden oluşan şirketlerden oluşuyor. Devlet orta ve küçük ölçekteki şirketleri tam manasıyla destekliyor, bu duruma örnek verecek olursak:

Kredilendirme ve teşvikler, yılda 16 milyor Euro seviyesinde ortalama değeri 25000 Euro olan krediler veriliyor. Kredi faizi yıllık %6-8 oluyor. Almanya Ekonomi Bakanlığı desteği ile oluşturulan hizmetler sonucunda orta ölçekli işletmeler için teşvik ediliyor. Bu işletmelere Devlet tarafından doğrudan yardımlar yapılıyor.

Orta girişimcilik bugün sadece ekonomik göstergeler açıdan önemli değil, aynı zamanda uzmanlık ve üretilen ürünlerin kalitesinin artırılmasına ve maliyetin düşük olmasına da olumlu etkiler sağlıyor.

2. Çalışma Piyasasında Reformlar

Alman hükümetinin kriz döneminde yaptığı önemli işlerden biri de işgücü piyasasının düzenlenmesi oldu. Kriz döneminde Almanya’da çalışma süresinin kısaltılamasına dair Gerar’da kabul edilen bir yasa vardı. Bunun temelinde devlet işçilerin işten çıkarılmaması için birkaç milyarı bulan teşvikler uygulamaya başladı. İlk önce kısaltılmış çalışma modu ile çalışan işçilerin sayısı Almanya üzerinde 1,5 milyon kişi olarak açıklandı. Bu toplam 6 ay devam etti. Şu anda ülkede zorunlu bir gerekçesi olmadıktan sonra kısa süreli çalışan işçiler bulunmuyor. Böylece, uygulanan prensip sonucunda ülke krizde iki önemli meseleyi çözmüş oldu: kriz döneminde işsizlik en aza indirildi ve şirketler çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kalmadı.

3. Made in Germany

Alman ekonomik modelinin temelini eksport yönelme oluşturuyor. İşte bu faktör için “Made in Germany” ülkede üretilen ürünlere rekabet avantajı yaratıyor. Söz konusu “marka” kurulması için Alman hükümeti büyük yatırımlar yapıyor ve bu yatırımlar ülkede üretim sürecini götüren tüm şirketlerde iş süreçlerinin doğru uygulanmasına olanak sağlıyor. Alman hükümeti şirketlerde ürünlerin oluşturulması, şirketlerin kalite laboratuvarları ile tehciz edilmesi ve genel kalitenin yükseltilmesi yönünde tedarikçilerle yaptığı çalışmalar sonucunda bugün “Made in Germany” markası en değerli ülke markalarının başında geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu