Ekonomi

Alman ekonomisi 2016’da yüzde 1.9 büyüdü, 6.2 milyar euro bütçe fazlası verdi

Reuters’ın yaptığı anket sonuçlarına göre 2016’da ekonomistlerin yüzde 1.8 büyüme öngördüğü Almanya ekonomisi, son beş senenin en büyük büyüme rakamına ulaşarak yüzde 1.9 büyüdü.

Almanya ekonomisinin artan kişisel tüketim ve Alman hükümetinin mültecilere yönelik yaptığı yüksek harcamalardan destek aldığı belirtiliyor. Almanya 2015 senesinde 1 milyondan fazla mülteciyi kayıt altına alarak mültecilerin barınma ve uyumlarını finanse etmek üzere milyar euroluk bütçeler ayırmıştı.

2014’te yüzde 1,6 büyüyen Alman ekonomisi 2015 senesinde 1.7 büyümüştü. 2016’da yüzde 1.9 büyüme rakamına ulaşan Almanya, Federal İstatistik Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre 2011 yılından bu yana görülen en büyük büyüme rakamına ulaşmış oldu. Ülkede 2016’da ihracatta yüzde 2.5 artış olurken, ithalatta yüzde 3.4 artış gerçekleşti.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi, güçlü bir ekonomi ve düşük borçlanma maliyetleri sebebiyle 2016’da 6.2 milyar euro bütçe fazlası verdi ve toplamda 19.2 milyar euro seviyesinde bütçe fazlasına sahip oldu. Bu rakam ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası’nın (GSYH) yüzde 0.6’sına denk geliyor.

Diğer yandan bu sene Eylül ayında genel seçimlerin yapılacağı ülkede 19.2 milyar euro seviyesindeki bütçe fazlasının nasıl değerlendirilmesi, nereye harcanması gerektiği üzerine siyasiler tartışıyor; sol kesim bütçe fazlasının yatırım için kullanılması gerektiğini, muhafazakarlar ise vergi indirimleri yapılması gerektiğini savunuyor.

Alman ekonomisindeki büyüme rakamlarının Euro bölgesi ekonomisini destekleyeceğine yönelik tahminler de kuvvetleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu