Sarı Metal Altının Yoğun Olarak Kullanıldığı 4 Alan

Arzının sınırlı olması ve haliyle de değerinin yüksek olması nedeniyle altın, çok uzun bir süredir yatırım amacıyla kullanılmaktadır. Ancak finansal bir yatırım olması özelliği dışında, altına yönelik talebi artıran farklı durumlar ve kullanım alanları da söz konusudur.

Genel olarak konuşmak gerekirse altın kendisi gibi doğal bir şekilde oluşan diğer minerallerden çok daha faydalıdır. Mesela altın elektriği iletir, tabakalara veya tellere dönüştürülebilir, diğer metallerle iyi alaşımlar yapabilir ve kararmaz. Altın ayrıca kolayca eritilebilir ve çok sayıda forma dönüştürülebilir. Kullanışlılığı da işte kendine has bu özelliklerinden kaynaklanır.

Bir yatırım olması özelliği dışında, kullanım alanlarının çok çeşitli olması sayesinde altına her zaman bitmek bilmeyen küresel bir talep olduğunu ve bu taleplerin altın fiyatını etkilemeye devam ettiğini söyleyebiliriz.

Peki, altının en sık kullanıldığı alanlar nelerdir? İşte altının en sık kullanıldığı alanlar. Ayrıca ilgileniyorsanız, altın fiyatlarını etkileyen faktörler makalesine de bakabilirsiniz.

1. Kuyumculuk

Altın yüzyıllardır takı ve dekoratif objeler yapmak için kullanıldı. Günümüzde, kuyumculukta büyük bir oranda geri dönüştürülmüş altınlar kullanılmaya devam ediyor. Her yıl kullanılan altının yüzde 78’inden fazlası mücevher yapımında kullanılıyor.

Altını kuyumculuk sektörü için mükemmel kılan popüler özellikleri arasında rengi, yüksek parlaklığı, herhangi bir şekle sokulma kolaylığı, leke tutmaması, dayanıklılığı ve kararmaması yer alıyor.

2. Yatırım

Arzı sınırlı olması ve değeri yüksek olması nedeniyle altın çok uzun bir süredir yatırım amacıyla kullanılmaktadır. Öte yandan dünyanın hemen her yerinde kolayca paraya çevrilebilmesi özelliği de altını eşsiz kılmaktadır.

Altının bir değişim aracı olarak bilinen ilk kullanımı, 6.000 yıl öncesine dayanıyor. Antik çağda gümüş ve altın parçaları kullanılarak ticaret yapıldı. ABD doları da dahil olmak üzere bir dönem kâğıt paralar altın tarafından desteklendi. (Ayrıca bakınız: Altın Standardı Nedir?)

3. Sağlık

Altın, kanser gibi bazı tıbbi durumları tedavi etmek için kullanılır. Bazı radyoaktif altın izotopları, belirli kanser türlerinin tedavisine yardımcı olmak için dokulara implante edilir.

Altın ayrıca bireyin gözlerini tamamen kapamama durumu olarak bilinen lagoftalmi hastalığının tedavisinde de kullanılır. Lagoftalmi hastalığı, üst göz kapaklarına az miktarda altın enjekte edilerek tedavi edilir. Altın, göz kapağının ağırlığını arttırır ve yerçekimi gözün tamamen kapanmasına yardımcı olur.

4. Teknoloji

Altın alaşımları, ortodontik cihazlar ve dolgular gibi çeşitli dişçilik materyalleri yapmak için kullanıma uygundur ve bu anlamda sıkça kullanılır. Bunun en temel nedeni altının kullanımı kolay olması ve alerjik olmamasıdır.

Bilgisayarlar ve akıllı cep telefonlarının ana kartına bellek yongaları ve mikroişlemciler entegre edilirken de biraz altına ihtiyaç duyulur. Altının dayanıklı olması teknoloji alanında kullanımını gün geçtikçe yaygınlaştırmaktadır.

Altın yatırımına ilgi duyuyorsanız, altın yatırımı nasıl yapılır başlıklı makalemize bakabilir ve yatırımınızı nasıl daha karlı hale getirebileceğinize ilişkin taktikleri öğrenebilirsiniz.

Exit mobile version