Altının Düşüşü Devam Edecek mi?

Bugün 31 Ekim 2014, Kasım‘a ayına doğru girerken altının düşüşü durmak bilmiyor. Altın son 4 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın tahvil alımlarını durdurmasının ardından ABD ekonomisi beklentileri aşan bir büyüme kaydederek, altın fiyatlarının düşmesine neden oldu. 1200 dolar kritik seviyesi kırılan altın 1167 dolara kadar geriledi. Bu fiyat 2010 yılından bu yana kaydedilen en düşük fiyat oldu. Yani altın son 4 yılda büyük bir düşüş yaşadı.

Altın düşüşü yatırımcıları altın alımına yöneltti. Altındaki büyük düşüş kuyumculardaki fiyatlara da yansıyarak, Gram altının fiyatı yüzde 2 düşerek 82 TL’ye satılmaya başladı.

Konuyla İlgili: Altının Fiyatını Etkileyen 8 Faktör adlı yayınımızı okuyarak konuyla ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

Altının Düşüşü Devam Edecek Mi?

FED’in tahvil alımını durdurmasının ardından altının düşünün devam edip, etmeyeceği merak ediliyor. Uzmanlar, şu anki konjonktüre göre altın fiyatlarının yukarı yönde destekleyebilecek bir durum olmadığını belirtiliyor. Altın almanında tam zamanı olduğu görüşünde birleşiyorlar.

Altın Yükselecek Mi?

Altının düşüşüyle birlikte pek çok yatırım altın almaya yöneldi. Düşük fiyatlardan dolayı çoğu yatırımcı yönüne altına doğru çevirmiş durumda. Altınının yükseleceği beklentisi sürüyor çünkü 30 Kasım 2014’te İsviçre Merkez Bankası altın fiyatlarının etkilenebileceği büyük bir referanduma gidecek. Referandum halk tarafından kabul edilirse, İsviçre Merkez Bankası rezervlerini artırmak zorunda kalacak ve bu durumun sonucunda altın fiyatları yükselme görecek.

Şu anda yapılan son anketlere göre halkın yüzde 44’ü referandumu destekliyor. Tüm yatırımcıların gözü bu referandum da, İsviçre’de yapılacak bu referandum altın fiyatlarını önemli ölçüde etkileyebilecek potansiyele sahip.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu