Trump’ın politikaları teknoloji şirketlerinin karlarını artıracak

Yalnızca Apple, Microsoft ve Google gibi teknoloji şirketleri değil; savunma sanayi, demiryolu, inşaat, perakende ve ilaç sektörü üreticileri de 20 Ocak 2017’de başkanlık koltuğuna oturacak Donald Trump’ın maliye ve ekonomi politikası tedbirleri uygulamalarını merakla bekliyor.

Adaylığı döneminde uygulayacağı ekonomi ve maliye politikaları konusunda bazı ipuçları veren ve bu alanlarda atmayı düşündüğü bazı adımlarla endişe yaratan Donald Trump’ın izleyeceği yollar iş dünyasını önemli ölçüde etkilemeye yetecek.

Donald Trump, adaylığı boyunca seçim kampanyalarında yüzde 35 olan kurumlar vergisinin yüzde 15’e indirileceğini söylemişti. Trump, kurumlar vergisindeki bu düşüşünün şirket karlarını artıracağını ve böylece ABD ekonomisinin yüzde 70’ini oluşturan tüketici harcamalarının ve perakende sektörünün de hedeflediği yıllık en az yüzde 3,5 büyümeyi destekleyeceğini düşünüyor.

Trump’ın uygulayacağı bazı politikalar Microsoft, Google ve Apple gibi teknoloji şirketleri başta olmak üzere demiryolu, ilaç üretimi, perakende, inşaat ve savunma sanayisini olumlu etkileyecek ve bu alandaki üreticiler örneğin, kurumlar vergisinin düşürülmesiyle karlarını artırabilecekler.

Medya sektörleri, otomobil üreticileri, yenilebilir enerji ve telekom şirketlerinin ise Trump’ın yapacağı köklü değişikliklerden olumsuz etkilenmesi bekleniyor. Zira Trump, Amerika Birleşik Devletleri’de kara ve tren yolları, havaalanları ve köprüleriyle ülkesini “üçüncü dünya ülkesine” benzetmiş ve bu alanlarda 1 trilyon dolarlık altyapı yatırımlarını artıracağının sinyallerini vermişti.

Diğer yandan ucuz işgücü sebebiyle üretimlerinin büyük bir kısmını Meksika’ya taşıyan otomobil üreticileri de yeni politikalardan olumsuz etkilenecek muhtemel sektörün oyuncuları arasında yer alıyor.

ABD pazarında mevcutta bulunan Japon otomobil şirketlerinin ise ABD doları ve Yen arasında yaşanan dalgalanmalardan olumsuz etkilenebileceği düşünülüyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu