Azer-Türk Bank’ın Hissedarları Değişti

14.10.2021

Azer-Türk Bank‘ın yarısı Azerbaycan Emlak Meseleleri Devlet Komitesi‘ne devredildi. Böylece, Azer-Türk Bank’ın hissedarları arasında değişiklik oldu.

Önceden Azer-Türk Bank’da Ziraat Bankası A.Ş.‘nin %46, Aqrarkredit‘in %46, Ziraat Bank International AG‘nin %4 ve Turanbank ASC‘nin ise %4 hissesi bulunuyordu.

Aqrarkredit ve Turanbank’ın hisselerini Azerbaycan Emlak Meseleleri Devlet Komitesi’ne devretmesinden sonra bankanın hissedarları; Azerbaycan Cumhuriyeti Emlak Meseleleri Devlet Komitesi (%50), Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası (46,00%) ve Ziraat Bank International AG (4.00%) şeklinde değişti. Yani, Aqrarkredit %46 payı ile Turanbank’ın %4’lük payı Emlak Meseleleri Devlet Komitesine verildi.

Azer-Türk Bank, 25.05.1995 tarihinde TC. Ziraat Bankası A.Ş. ve Aqrarkredit Kredi Kurumu (eski Azerbaycan Cumhuriyeti Ticari Tarım-Sanayi Bankası) tarafından kurulmuş ve 11.07.1995 tarihinde faaliyete başlamış bir bankadır. Nisan ayının başında verilen bilgiye göre, Bankanın sermayesi 13,45 milyon manat, toplam sermayesi ise 17,24 milyon manat olarak belirtilmişti.

YORUMLAR

  1. Yetme dedi ki:

    Azerbaycan’da en iyi bankalardan biri. Azeri olduğum halde Türkiye’yi çok sevmekteyim. Türkiye’deki tüm markalar bize de yatırım yapsalar keşke.